סיקור מקיף

דרום קוריאה שיגרה טיל, הלווין שבתוכו לא הצליח להגיע למסלול

בניגוד לתקלה הנפוצה לפיה הלווינים הגיעו לגובה נמוך מדי והתרסקו על כדור הארץ, הפעם הלווין עלה גבוה מדי והקשר עמו משובש

ניסוי הטיל הדרום קוריאני לפני שיגורו. צילום: המכון הקוריאני לאוריונאוטיקה וחלל
ניסוי הטיל הדרום קוריאני לפני שיגורו. צילום: המכון הקוריאני לאוריונאוטיקה וחלל

דרום קוריאה שיגרה בהצלחה את הטיל הראשון מתוצרתה ביום שלישי, אך לדברי פקידים רשמיים בסיאול הלווין שהיה על סיפון המטען שבראש הטיל לא הצליח להגיע למסלולו המתוכנן.

הטיל הדו שלבי, המכונה נארו, שוגר כמתוכנן בשעה 17:00 שעון מקומי (11 בבוקר שעון ישראל). השלב הראשון נפרד בהצלחה פחות מ-5 דקות לאחר השיגור, והלווין המשמש למחקר מדעי, שמשקלו 100 קילוגרם הוצב במסלול סביב כדור הארץ, אך שר המדע והטכנולוגיה אהן ביונג-מאן אמר כי הוא לא הגיע למסלול שיועד לו, דבר המכביד על הקשר בינו לבין מרכז הבקרה. "כל היבטי השיגור היו נורמליים, אך הלווין עבר את הגובה המתוכנן שלו והגיע לגובה של 360 קילומטרים." אמר אהן.

דובר מטעם המכון לחקר החלל של דרום קוראיה, אמר לסוכנות הידיעות המקומית כי הם מנסים לעקוב אחר מקומו של הלווין ולא אמרו אם ניתן יהיה ליצור איתו קשר בהמשך. מהנדסים מדרום קוריאה ומרוסיה, שסייעו לבנות את הטיל בודקים מה הסיבה לכשלון. הלווין המדעי היה אמור לצפות באוקיאנוסים ובאטמוספירה.
לדברי אנשי הסוכנות, למרות הכשלון להגיע למסלול הנכון, ניתן לראות בשיגור לפחות חצי הצלחה מכיוון שהטיל תפקד ללא כל בעיות.

השיגור נצפה בדריכות בידי היריבה צפון קוריאה, שב-4 ביולי שיגרה טילים לכיוון האוקיאנוס השקט מחופה המזרחי. ככל הנראה היו אלה טילי סקאד האסורים עליה לפי החלטות האום. באפריל שיגרה המדינה הסטליניסטית האחרונה בעולם טיל שאמור היה לשאת לווין, אך למעשה היה הסוואה לניסוי בליסטי, שכאמור נאסר עליה לבצע. לטענתם, הלוויין נפל לים ביחד עם הטיל.

בדרום קוריאה מכחישים כי מדובר במירוץ חימוש כלשהו, ומדגישים כי רצונם להשתלב בשוק התחרותי של שיגור לוויינים לחלל.

ידיעה על השיגור מרשת אל ג'זירה באנגלית. מתוך יוניברס טודיי

לידיעה ביוניברס טודיי

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן