סיקור מקיף

רוחות שמש נגרמות ע”י השדה המגנטי שלה ושל כוכבי הלכת

מכשיר המותקן על הלווין היפני-אירופאי-אמריקאי הינודה, מפיק כעת תצפיות חסרות תקדים המאפשרות למדענים לפתח פרספקטיבה חדשה על השאלה בת 50 השנה – כיצד נוצרת רוח השמש

תצלום רנטגן של השמש. צילום: נאס''א
תצלום רנטגן של השמש. צילום: נאס''א

רוחות סולריות שנוצרות בשמש נגרמות כנראה ע”י תהליך המערב את השדה המגנטי העצמתי, זאת לפי מחקר חדש מאוניברסיטת הקולג' של לונדון (UCL) בהתבסס על תצפיות אחרונות של הלווין היפני הינודה.

מדענים ניסו לגלות זמן רב מה מקור הרוחות הסולריות. הספקטרומטר לתמונות אולטרא (EIS), שנמצא על הלווין היפני-אירופאי-אמריקאי הינודה, מפיק כעת תצפיות חסרות תקדים המאפשרות למדענים לפתח פרספקטיבה חדשה על השאלה בת 50 השנה – איך נוצרת רוח השמש. המחקר המשותף פורסם בכתב העת Astrophysical Journal.

דאב ברקר, מחבר מוביל ב UCL אומר: “רוח שמש זהו שטף של גז במיליוני מעלות ובשדה מגנטי, [רוח השמש] חובקת את כדה”א ופלנטות נוספות. שטף זה ממלא את כל מערכת השמש ומחבר בין השדות המגנטים של כדה”א ופלנטות אחרות. שינויים ברוח השמש הטסה המהירה יכולים ליצור הפרעות בחלל הקרוב לכדה”א ובאטמוספירה העליונה שלנו ובכל זאת אנו איננו יודעים מה מפעיל את השטף הזה.”

“אך המחקר האחרון שלנו מציע שמדובר על שחרור של מאגר אנרגיה בשדה המגנטי הסולרי שמספק את הטריגר הנוסף לרוח שמש. האנרגיה המגנטית הזו שמשוחררת נמצאת בעיקר באזורים הבהירים ומלאי הפעילות על פני שטח השמש, הם מכונים אזורי פעילות או חבורות כתמי שמש, שהם ריכוז חזק של שדה מגנטי. אנו מאמינים שהתהליך הבסיסי הזה מתרחש בכל מקום בשמש בכל רמות הסקאלה.”

תמונות שצולמו בפברואר 2007 באמצעות הספקטרומטר של הינודה מראות ששטפי פלסמה חמים מתרחשים בגלל תהליך זה. בקצות אזורי הפעילות בהם מתרחש התהליך, שינויים איטיים ומתמשכים במבנה של השדה המגנטי מובילים לשחרור אנרגיה ולהאצת חלקיקים לאטמוספירה החיצונית החמה של השמש, המכונה קורונה.

החוקרים השתמשו במודלים ממוחשבים של השדה המגנטי של השמש על מנת לזהות את האזורים בהם מתרחש התהליך. האזורים המוצעים ע”י מודל המחשב הושוו למדידות מהירות הגז המגיע מאזור הקורונה של השמש. ההשוואה הראתה שהגז נע כלפי חוץ במהירות של 150 אלף קמ”ש. פי 1000 יותר מהיר ממהירות הרוח בהוריקן.

להודעה של החוקרים

עוד בנושא באתר הידען

16 תגובות

 1. מעברי אנרגיה בין שדות מאופיינים ע"י תהליכי "התפרצות" reconnection או "איחוי מגנטי".
  ברגע שהאנרגיה המצטברת מגיעה לנקודה קריטית אז היא משתחררת ומועברת דרך קווי כוח ש"נפתחים" לשדה אחר, התהליך מאופיין באנטיפודליות.
  separatrix -הוא מונח מתמטי המתייחס לגבולות המפרידים 2 מצבי התנהגות במערכות דינמיות או בקיצור היחוס הוא לחלל מחוץ לשדה הקיים.

 2. שואל,

  במאמר המקורי באסטרופיזיקל ג’ורנל
  http://www.iop.org/EJ/abstract/0004-637X/705/1/926/

  נאמר:
  we demonstrate that the outflows originate from specific locations of the magnetic topology where field lines display strong gradients of magnetic connectivity, namely quasi-separatrix layers (QSLs),

  כלומר שהם מצאו גרדיאנט (שינוי) גבוה בקווי השדה המגנטי באזורים של פעילות גבוהה. בסערות שמש מה שקורה שהקטבים וקו המשווה לא מסונכרנים במהירות הסיבוב שלהם וזה יוצר את פרצי השמש שניתזים לחלל.

  החידוש כאן הוא שהם מצאו (או יותר נכון איששו) איפיון נוסף של השדה המגנטי, שהם קוראים לו קווזי ספרטריקס שגורם לשינוי מהיר יותר.

 3. אולי מספיק כבר עם הגנון הזה?
  משום מה יש מי שמנצל את העובדה שמשיבים לכסיל כאיוולתו כדי להתנשא על אחרים.

 4. יעל
  אם תוכלי להסביר מה המשמעות של "שחרור של מאגר אנרגיה בשדה המגנטי" זה יהיה נחמד.
  לי זה לא אומר הרבה, כלומר, באיזה צורה האנרגיה האגורה, למה היא מחליטה להשתחרר, משהו עם קצת יותר… משמעות.
  תשובה לדוגמא: "השד"מ גורם להצטברות חלקיקים מיוננים באיזור אחד, וכשהלחץ מגיע ל… הם מתגברים עליו ונפלטים…" זה כמובן היה מונפץ לגמרי ונועד רק להבהיר את השאלה.

  בקשר ל"גנון". זה דווקא משעשע, והאתר כל כך מפוצץ בכאלה שתגידי תודה שזה הסתיים אחרי 7 הודעות ולא 70 (אני לפחות מתייאש כשיש יותר מ10 הודעות בויכוחים דביליים כאלה).

 5. אולי מספיק כבר עם הגנון הזה. אתם כולכם מוזמנים להגיב לכתבה במקום ההקנטות האינסופיות האלה.

 6. חסוי:
  לא מפליא שאתה מתבייש להזדהות.
  כאלו שטויות כמו שלך לא קראתי מזמן.
  המשך לבדר אותנו!
  שלך – בצחוק מתגלגל – מיכאל

 7. דוס יקר, שים לב שפה לא חוסמים אותך בניגוד לאתרים חרדים שבהם אם מישהו יביא ממצא מדעי – גם אם הוא נכון – וייחסם מיד.
  מצד שני, אם אתה לא רוצה לנהל שיחות עם עורך האתר, אז אנא העבר אותן לאתר אחר שבו אתה מסכים לדעתו של העורך.

 8. לחסוי
  מחד, אם דבריך כי יש בורא לעולם הנם נכונים, אזי לא נראה כי הוא צריך שאתה תבוא ותוכיח את קיומו. מאידך, אם הוא אינו קיים, אזי וודאי וודאי כי "הוכחתך" הנה לשווא. מכאן ש"ההוכחה" שהינך מביא איננה אלא צורך אישי-פרטי שלך.
  כעת יש לי אליך שאלה : מדוע אתה צריך הוכחה לקיומו של "הקדוש ברוך הוא" ? האם נבעו סדקים באמונתך הדתית ? האם הנך מנסה לכפר ולהסתיר ולכסות את הסדקים באמונתך, ע"י העלאת מיני הוכחות למשהו שאינו ניתן להוכחה ? (אך מאידך גם לא ניתן לשלילה).

 9. לאבי בליזובסקי ‘החכם’

  לידעתך האישית חומר שמתכלה (השמש) לא צריך לקחת המון זמן להעלם

  לפי תשובתך צריך להבין שהשמש צריכה לעשות דיאטה עוד כמה 4-5 מליארד
  שנים אז אני רוצה לבשר לך!

  לא צריך לנהל שיחות עם אנשים ,כמוך, שמחפשים תיאוריות (כוזבות) והשערות (מוטעות) ומתנגדים(בחריפות) ליהדות

  ואני בטוח ,שזה לא משנה לך מה אני רוצה ומה אני לא רוצה וזה לא עניינך
  הפרטי

  לך תמצא ותוכיח את הבועה שאתה נימצא בה במקום “אחר”

  תסביר ,לסטודנטים או לילדך את “הידע הנרחב שלך”

 10. אכן השמש מתכלה, חכה עוד 4-5 מיליארד שנה והיא תכלה את מרבית המימן ותהפוך אותו להליום. או אז היא תתנפח, תהפוך לענק אדום שכדור הארץ כנראה ינוע בגבולותיו או בתוכו. ובסופו של דבר הקליפה תעוף לחלל וישאר ננס לבן, עד שידעך.
  אירועים כאלה מתרחשים כל הזמן בכל מקום בשמים. במקרה שמדובר בכוכב הרבה יותר מאסיבי מהשמש שלנו התוצאה תהיה סופרנובה והוא עשוי להפוך (בדרגות ביניים שונות)לכוכב נויטרונים או אפילו חור שחור בהתאם למסה המקורית שהיתה לו.
  כך שאם אתה רוצה הוכחה למשהו שאין לו שום הוכחה לך חפש במקום אחר.

 11. אם כבר מדברים על השמש

  השמש היא אחד ההוכחות החזקות שיש בורא לעולם

  כי לא הגיוני שחומר (כוכב שעשוי מאש וטמפרטורה גבוה מאוד) לא מתכלה או מתכווץ לאט

 12. תקרא עד הסוף- ותראה בדיוק בסוף הכתבה
  להודעה של החוקרים
  לחץ עליו… ותהנה
  בבקשה

 13. ליעל : האם תוכלי להעביר לינק של כתבת המקור באנגלית?
  או האם מישהו יכול מהקוראים?
  תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן