סיקור מקיף

הלהבות המוזרות של השמש

הסיגמואידים בנויים מהמון שכבות קטנות ומעוותות של זרם חשמלי חזק. כאשר שכבות אלו מתערבבות הדבר מוביל להיווצרות שלהבת חזקה שניתן לראותה ולהתפרצות של שדה מגנטי חזק

להבת שמש בצורת האות S
להבת שמש בצורת האות S

סיגמואידים הם מבנים בצורת S הנמצאים באטמוספירה החיצונית של השמש (הקורונה). ניתן לראות אותם באמצעות טלסקופ רנטגן והם חלק חיוני באירועים כמו התפרצויות סולריות. כעת קבוצה של מדענים פיתחה את המודל הראשון להבנת והסברת השלבים השונים בחייהם של הסיגמואידים.

פרופ' אלאן הוד וד"ר ווסיליס ארכונטיס מהמכון למתמטיקה באוניברסיטת סיינט אנדרוס, סקוטלנד, הציגו את תוצאות מחקרם בועידת מדע החלל שמתקיים החודש באונ' הרטפורדשיר.

הצוות בהנחייתם של הוד וארכונטיס השתמש בטלסקופ החלל לקרני רנטגן, הינודה, כדי לקבל תמונה ברורה של שלבי ההיווצרות וההתפרצות של סיגמואיד ברזולוציה גבוהה. תצפיות אלו חשפו שהמבנה של הסיגמואיד הוא מורכב: הוא בנוי מהרבה לולאות שונות ודינאמיות שמרכיבות ביחד שני צרורות מנוגדים דמויי J, או באופן כוללני, מבנה דמוי S. הם גם הראו שבסוף חייו, הסיגמואיד מייצר התפרצות משולהבת.

במהלך השנים, סדרה של מודלים מתמטיים ותיאורטיים הוצעו על מנת להסביר את טבעם של הסיגמואידים אך עד כה לא נמצא הסבר לאופן התהוותם של מבנים מורכבים כאלו, להתפרצותם ולדעיכתם. המודל החדש גורס שסיגמואידים בנויים מהמון שכבות קטנות ומעוותות של זרם חשמלי חזק. כאשר שכבות אלו מתערבבות הדבר מוביל להיווצרות שלהבת חזקה שניתן לראותה ולהתפרצות של שדה מגנטי חזק אשר נושא חלקיקים אנרגטיים ביותר לחלל הבין כוכבי.

"סיגמואידים משמשים כ'אבוסים' או 'פקעות' להתפרצויות סולריות. יש סבירות גבוהה שהם יגמרו בהתפרצות חזקה ואירועים נפיצים אחרים. המודלים שלנו עוזרים למדענים להבין כיצד זה קורה", אומר ד"ר ארכונטיס.

פרופ' הוד מוסיף שלאירועים הללו יש השלכות אמיתיות וחשובות על החיים על פני כדה"א, "סיגמואידים הם בין הדברים המעניינים ביותר עבור מדענים שמנסים לחזות התפרצויות סולריות- אירועים שיכולים לשבש טלקומוניקציות, לפגום בלווינים ולהשפיע על תיפקודם של מערכות ניווט".

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. לכ' נה נה נה
  קראתי בעניין את תגובתך שלך מיום 7-5-09 11:45 ונוכחתי כי, היא זהה בדיוק, ציטוט ממש, לתגובתו של מר א.בן-נר מיום 4-5-09 11:15 .
  מה מה מה ? ? .

 2. האם אין מבנה הסיגמואידים נובע מתנועתם, המנוגדת, בכיוון המעגלי, של מטענים חיוביים ושליליים, בשדות המגנטיים ?

 3. מיכאל ר. בעניין מחזור השמש וצדק. מדהים איך שאתה זוכר, כי אני לא זוכר שהזכרתי זאת כאן באתר. אבל הנושא בהחלט העסיק אותי ולפני 15 – 20 שנה כתבתי מאמר בו העליתי את ההשערה הנ"ל. וכרגיל אתה שולח לאינטרנט, בהרבה מקרים לויקיפדיה האנגלית ובכך אתה בעצם רומז – היית יכול למצוא את התשובה לבד… שלח לי מייל [email protected]

 4. לדעתי התרגום שאני משתמש בו – הינודה הוא התרגום הנכון, לצערי אינני מבין יפנית, ותרגמתי מאנגלית ואני מניח שלו זה היה HINODAY היו כותבים את זה ולא HINODE. ואם כבר מדברים על הקישור – בושה שאין ערך בעברית, אם הבעיות יסתדרו אנסה לתרגם בהזדמנות הראשונה.

 5. אריה:
  הסיבה לא ידועה כפי שתראה כאן
  http://en.wikipedia.org/wiki/Sunspot_cycle
  מופיעה שם – עם זאת, השערה של כמה מדענים בדבר קשר לכוחות הגאות שמפעילים שבתאי וצדק על השמש.
  זכורני שאתה העלית פעם את הקשר לצדק ואני עניתי שזו לא יכולה להיות הסיבה היחידה כי אורך המחזור משתנה.
  מסתבר שיש מי שחשב גם על מה שאתה חשבת וגם על מה שאני חשבתי 🙂

 6. יצחק:
  אל נא בחפזה.
  האיש נשמע כמבין עניין.
  אמנם "מפשטים" זו טעות הקלדה אבל בסך הכל זו תגובה שאדם כותב במהירות ולא מאמר המשוחרר רק אחרי הגהה.
  המילה "תרגמת" דווקא נחמדה – למרות שזה נשמע יותר כמו שם של מחלה ולא כמו שם של שפה. "תרגומית" היה מתאים יותר, לדעתי, אבל כל זה נקרא הומור ומסתבר שלך, יצחק, קצת חסר הומור.
  ביחס לתרגום השם – עיין כאן:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Hinode
  כתוב כאן בדיוק איך מבטאים את זה ודווקא העובדה שאדם יודע שהמילה מבוטאת אחרת ממה שעשוי היה להיראות מצביעה על כך שהוא מכיר את הנושא

 7. 1) לפני שאתה מדבר על מבנה משפטים בעברית ועל כתיב של מילים ביפנית, תלמד לעשות עריכה למילים בעברית (מפשטים במקום משפטים). וממתי "תרגמת" זה שם עצם בעברית?
  2) הכתיב "הינודיי" אינו מצוי בשום מקום. יש מספר שיקולים באיות מלים לועזיות בעברית, כולל נאמנות למקור, אבל גם עקביות במאמרים אחרים באתר, ויכולת קישור למקומות אחרים באינטרנט. במקרה זה, הכתיב "הינודה" גם מתעתק נאמנה את הכתיב ביפנית (המסתיים ב"דה"), גם עקבי במאמרים אחרים בידען, וגם הכתיב הנפוץ ביותר באינטרנט.

 8. בעניין קשור: מישהו יודע אולי האם למדע יש תשובה לשאלה מדוע מחזור פעילות השמש הוא בן כ- 11 שנים?

 9. יש לי תחושה שהכותב לא מכיר את החומר. מה זה "התפרצות משולהבת"?
  הינודיי (ולא הינודה) הוא לוויין של השמש המכיל מספר טלסקופים. טלסקופ קרני X הוא אחד מהם.
  עוד משהו: זה כתוב בתרגמת. מבנה המפשטים והשימוש במילים לא מתאים לעברית.
  אם כל אחד יכול לכתוב פה, גם אני רוצה. לפחות אני מבין באסטרופיזיקה.

 10. האם אין מבנה הסיגמואידים נובע מתנועתם, המנוגדת, בכיוון המעגלי, של מטענים חיוביים ושליליים, בשדות המגנטיים ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן