סיקור מקיף

ליקוי חמה מלא יתרחש ביום ראשון הקרוב באפריקה; בישראל ייראה ליקוי חלקי

הליקוי חל בשעה 15:13, יגיע לשיאו בכיסוי של כ-15% משטח השמש ע”י הירח בשעה ארבע ויסתיים בשעה 16:43

מסלול ליקוי החמה של ה-3 בנובמבר 2013. מתוך ויקיפדיה
מסלול ליקוי החמה של ה-3 בנובמבר 2013. מתוך ויקיפדיה

ביום ראשון, 3.11, יתרחש ליקוי חמה. הליקוי ייראה מישראל בצורה חלקית בלבד, ועל מנת לצפות בו יש להצטייד במשקפים מיוחדות (אסור בשום פנים ואופן לצפות בעין בלתי-מוגנת!). תחילתו ביום ראשון בשעה 15:13 (מגע ראשון של צל הירח על פני דיסק השמש). שיא הליקוי בשעה 16:00, כשהשמש כבר נמוכה בכיוון מערב-דרום-מערב, וצל הירח יכסה כ-15% לערך ממנה, וצידה השמאלי התחתון ייראה כאילו נגסו בו ביס קטן. סוף הליקוי החלקי ממש סמוך לשקיעת השמש, בשעה 16:43. הליקוי הבא יתרחש ב-15 לאפריל 2014.

פרופ´ יואב יאיר, פיזיקאי ואיש סגל במחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה, מוסיף כי ליקוי החמה זה יתחיל ויסתיים כליקוי מלא ובאמצעו יהיה ליקוי טבעתי. הליקוי ייראה במערב ארה”ב, חלקה הצפוני של יבשת דרום אמריקה, מרכז האוקיינוס האטלנטי, רובה של אפריקה, דרום אירופה, טורקיה והמזרח התיכון. הליקוי המלא יחל כליקוי טבעתי מזרחה מהחוף המזרחי של ארה”ב, יהפוך לליקוי מלא מדרום לחוף השנהב ויחזור להיות ליקוי טבעתי במרכז אפריקה עד סוף הליקוי המלא.

כמובן, כמו תמיד תזכורת לכך שאסור להתבונן בשמש בעין בלתי מזויינת, ויש להשתמש בזכוכית פילטר מיוחדת לליקויי חמה. אפשרות אחרת היא הקרנת תמונה של השמש על מסך באמצעות טלסקופים עם פילטרים דומים (אחרת הטלסקופ יישרף). עוד אפשרות היא להסתכל על צל עלי העצים ולראות העתקים של הליקוי החלקי על הקרקע.

חוויית תצפית, אוניבריסטת ת”א, 2005

הדרקון שאוכל את השמש

7 תגובות

  1. אבי, השיא יהיה דווקא בקנטקי ולא במערב וגם הוא יארך רק 2דקות ו40 לעומת מעל 6 דקות בלוקסור. שם בוודאי נצטרך מעילים בקיץ.

  2. כאחד שנסע במיוחד לצפות בליקוי המלא בהונגריה באוגוסט 1999 אני יכול להעיד שזו חוויה מופלאה. בתוך שניות חמסין של 30 מעלות צנח לאיזור ה20 ותאורת רחוב נדלקה בצהרי היום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן