סיקור מקיף

‫מדרגות מצטיינות / קייט באגלי‬

כיצד בונים מדרגות ללא תמיכה?

מדרגות מיוחדות. קרדיט: ריצ'רד דייוויס

גרם המדרגות הקרוי The Miles Stair הוא סליל לולייני מבטון לבן, בקוטר 3.7 מטרים, המתפתל לגובה חמש קומות במרכז התרבותי “בית סַמֶרסֶט” בלונדון. גרמי מדרגות מסתמכים בדרך כלל על תמיכתם של הקירות הסובבים אותם, אבל גֶרֶם מיילס נשען על שבכה גלילית עשויה פלדת אל-חלד קלת-משקל המצויה במרכזו. המהנדסים הצליחו להקים את המבנה הבלתי סביר הזה בזכות העובדה שהמדרגות בנויות מבטון חדיש, הקרוי UHPC, שהוא חזק יותר, קל יותר ויציב יותר מבטון רגיל.

הבטון הזה, המעורב בפלדה ובסיבי ניילון, חזק כמעט כמו יציקת ברזל. הוא פותח במקור כדי למלא רווחים במבני בטון גדולים, כמו גשרים, אבל במהלך חמש השנים האחרונות החלו מהנדסים להשתמש בו יותר ויותר כדי לבנות מבנים שלמים. הבטון הזה אינו מתכווץ עם הזמן, כפי שעושה בטון רגיל, ולכן, “מה שיוצקים הוא מה שמקבלים,” אומר מתיו ולס, נציג הפרויקט בחברת Techniker מלונדון שבנתה את גרם המדרגות.

מועמדות לפרס

גֶרֶם מיילס היה מועמד לפרס המכון להנדסה מבנית, המוענק למיזמים הנדסיים בעלי עיצוב נאה וחסכני במיוחד. ועל אף שלא זכה, ולס סבור שגרם המדרגות כבר הוכיח את עצמו: בבית סמרסט יש גם מעלית, אבל איש אינו משתמש בה כמעט.

מדרגות מיוחדות. קרדיט: ריצ'רד דייוויס

עוד בנושא באתר הידען:

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

תגובה אחת

  1. האמת לא כל כך הבנתי במה הן שונות ממדרגות לוליניות שראיתי לא מעט פעמים בקניונים ובמבנים ציבוריים אחרים, לא זכור לי שהן נתמכות ע”י קירות, להיפך בדרך כלל הן ממוקמות במרכז ההיכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן