סיקור מקיף

הקץ לתיאוריות הקונספירציה: סמארט-1 צילמה אתרי נחיתה של חלליות אפולו

חללית אירופית המקיפה את הירח הפכה למכונת זמן כאשר הצליחה לצלם אתרי נחיתה של חלליות סובייטיות בלתי מאוישות ושל האזורים שבהם נחתו צוותי כמה מחלליות אפולו. טרם פורסמו תמונות

תרמית הירח - האסטרונאוטים לא תקעו דגל על הירח
תרמית הירח - האסטרונאוטים לא תקעו דגל על הירח
תמונות חדשות של אתרי נחיתה ישנים של אפולו שצילמה החללית סמארט-1 עשויות להפריך אחת ולתמיד תיאוריות קשר לפיהן אסטרונאוטים אמריקנים לא הגיעו לירח ולא טיילו על פני השטח שלו. נאס"א הנחיתה שש חלליות מאוישות על הירח בשנים 1969-1972.
תיאוריות פרינגג'יות גורסות כי התמונות של הדגל המתנפנף על הירח שבו אין אטמוספירה ושאר פרטים מראים כי נאס"א מעולם לא נחתה על הירח. אף מדען רציני או הסטוריון המתמחה בתוכניות החלל איננו מטיל ספק בהצלחתה של תוכנית אפולו.

"אנו צופים בכמה מאתרי הנחיתה לצורך כיול ובדיקות הקרקע" אמר ברנרד פוינג Foing, המדען הראשי של ההתוכנית המדעית של סוכנות החלל האירופית.

פואינג מסר לאתר ספייס.קום כי החללית סמארט-1 המקיפה את הירח כבר כיסתה את אתר הנחיתה ההסטורי של אפולו 11, כמו גם את אתרי הנחיתה של אפולו 16 ו-17 ושל החלליות הסוביטיות הלא מאוישות לונה 16 ולונה 20 שנחתו נחיתות ריסוק על הירח. התמונות עדיין לא פורסמו.

בהינתן המסלול הגבוה הראשוני של סמארט-1 יתכן שיהיה קשה עדיין לצפות בפרטים מסביר פוינג. באמצעות הפעלת מנוע היונים תרד החללית למסלול נמוך יותר מעל פני הירח. פואינג אומר כי בכל אתרי אפולו, שינה זרם הסילון ממודולי הירח העוזבים את פני השטח, והדבר משמש מטרה מצויינת למערכות ההדמיה של סמארט-1.

"אנחנו נחפש אותם ולא רק בצילומי שחור-לבן אלא גם בשלושה צבעים והדבר יתן לנו תמונה אודות המינרלים שרידי הגזים וההפרעות שגרמו פלומות מנועי הרקטות." אמר.

מפעילי סמארט 1 גם מתכננים סדרת פעולות שידאגו לכך שמצלמת החללית תתמקד באתרי הנחיתה כל פעם שהיא תעבור מעליהם. לדברי פויל, ביחד עם תצפיות אלה ואחרות, החלליות גם תאסופנה נתונים לצורך הכנה למשימות בינלאומיות עתידיות על הירח.
משימתה של סמארט-1 הוארכה לאחרונה בשנה והיא תסתיים באוגוסט 2006. ההארכה תאפשר צילומים סטריאוסקופיים של כמה אזורי עניין וכך ייוצרו מפות טופוגרפיות של אזורים ספציפיים ובהם אתרי נחיתה מתוכננים.

למה לא האבל?

אם סמארט-1 יכולה לצפות בפרטים אלה, מדוע לא להשתמש בהאבל כדי לצלם את אתרי הנחיתה של אפולו? האבל צילם את הירח ב-1999? "שום דבר ממה שהושאר על הירח לא יכול להקלט בתמונות של האבל", נמסר ממכון טלסקופ החלל. "זה יופיע כנקודה" הוסיפו.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן