סיקור מקיף

תמונות מדהימות ממקפת הירח האירופית

התמונות סיפקו למדעני המשימה אישור סופי לכך שמצלמת Amie החשובה שעל החללית פועלת. צוות המדענים המפעיל את החללית מתכנן לבנות מפה מפורטת של פני הירח

מימין: יכולת הצילום המדהימה של SMATR-1. משמאל: עוד הדגמה ליכולת זו – מכתש מונצ'ז ליד קו האורך אפס הירחי. (צילום: סוכנות החלל האירופית, Space-X, Space Exploration Institute)

סמארט-1 היא החללית האירופית הראשונה לירח

החללית האירופית סמארט-1 שידרה לאחרונה תמונות תקריב הירח המראות את נוף המכתשים בפירוט מדהים.
סמארט-1 נכנסה למסלול סביב הירח ב-15 בנובמבר 2004 ובילתה את החודשיים האחרונים בהקפה ספירלית של הירח, הקרובה ביותר עד כה מאז הנחיתות המאוישות במבצע אפולו, והמהנדסים בדקו את מכשיריה. התמונות סיפקו למדעני המשימה אישור סופי לכך שמצלמת Amie החשובה שעל החללית פועלת. צוות המדענים המפעיל את החללית מתכנן לבנות מפה מפורטת של פני הירח.
ארבעת הימים הראשונים לאחר שסמארט-1 נלכדה בכוח המשיכה של הירח היו קריטיים למבצע. החללית נכנסה למסלול לא יציב והדבר עלול היה לגרום לכך שהיא היתה עלולה להימלט מכוח המשיכה של הירח או חלילה להתרסק על פניו. בשל כך הופעל שוב מנוע היונים של החללית כדי לייצב את הכניסה למסלול סביב הירח.

התמונות צולמו בין ה-29 בדצמבר 2004 ל-3 בינואר 2005 כאשר מנוע היונים כובה מדי פעם כדי לאפשר למדענים לבצע את התצפיות. כעת כובה המנוע לגמרי והדבר מאפשר לחברי הצוות לבצע סקר ברזולוציה בינונית של הירח – תוך ניצול תנאי תאורה טובים. הצוות מתכנן לשלב גם תצפיות ברזולוציה גבוהה מקוי רוחב נמוכים למפה.

התמונות הם ההוכחה הראשונה לכך שמצלמת Amie עדיין עובדת היטב במסלול הירח” אמר החוקר הראשי המפעיל את המכשיר, ז'אן לוק ז'וסט Josset)), מחברת Space-X.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן