סיקור מקיף

משימת סמארט-1 לירח הוארכה בשנה

הארכת המשימה בשנה תספק הזדמנויות להרחיב את הכיסוי הגלובלי, בהשוואה למשימה הראשונית בת חצי השנה, ולמפות את חצאי הירח הצפוני והדרומי ברזולוציה גבוהה 

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/smart260504.html


משימת החללית סמארט-1 לירח הוארכה בשנה נוספת, ובמקום להסתיים באוגוסט 2005 היא תמשך לפחות עד אוגוסט 2006.
חברי ועדת התוכניות המדעיות של איס"א החליטו פה אחד להאריך את פעולת החללית בישיבה שהתקיימה ב-10 בפברואר 2005. הארכת המשימה בשנה תספק הזדמנויות להרחיב את הכיסוי הגלובלי, בהשוואה למשימה הראשונית בת חצי השנה, ולמפות את חצאי הירח הצפוני והדרומי ברזולוציה גבוהה. המסלול החדש יהיה גם יותר יציב וידרוש פחות דלק לתחזוקה.
ההרחבה גם תיתן אפשרות לבצע מחקרים מפורטים על איזורים בעלי עניין באמצעות מדידות סטריאוסקופיות לעידון הידע אודות הטופוגרפיה, תצפיות מזוויות רבות לחקר המבנה הרגוליטי, ומיפוי אתרי נחיתה פוטנציאליים למשימות עתידיות.
המשימה המורחבת תחולק לשתי תקופות של חצי שנה, שבה ימדדו פרמטרים שונים של המסלול ותנאי תאורה שונים. במהלך התקופה הראשונה, יושלם המחקר של חצי הכדור הדרומי ובנקודות מסוימות גם יתבצעו תצפיות מזוויות רבות, צילומים סטריאוסקופיים, ומחקרי תאורה באיזור הקטבים.
בתקופה השניה, יבוצעו צילומים ברזולוציה גבוהה של איזור קו המשווה וחלקים מחצי הכדור הצפוני, בשל תנאי תאורה טובים יותר. תצפיות עוקבות ברזולוציה גבוהה של איזורים מסוימים יבוצעו אף הם, כמו גם תצפיות רלוונטיות להכנות משימות נחיתה על הירח.
בין 10 לינואר ו-9 בפברואר 2005, מערכת ההנעה החשמלית של סמארט-1 (הידוע גם כמנוע היונים) לא פעלה. הדבר איפשר לבקרי המשימה להעריך טוב יותר את כמות הדלק שנשארה, כמו גם להבטיח תוכניות מדויקות להארכת המשימה. החללית תמשיך לשדר מידע ממסלול הנע בין אלף ל-4,500 קילומטרים מעל פני השטח של הירח.
כל המכשירים שעל החללית פועלים היטב. ככל שמנוע היונים ימשיך לפעול, סמאטר 1 תסתחרר למטה כדי להגיע למסלול המבוקש על ידי המדענים בסוף פברואר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן