סיקור מקיף

סמארט-1 – הגשר למשימות עתידיות לירח

החללית סמארט-1 של סוכנות החלל האירופית, שכבר נחה בשלום על אדמת הירח, הפכה לגשר לקראת המשך מחקר הירח

הנתונים שאספה סמארט-1 בשנות פעילותה מסייעים כיום לבחירת אתרי נחיתה למשימות רובוטיות ואולי אף למשימות מאוישות, והמכשירים שהיו בה עוברים עכשיו שידרוג לקראת הטסה בדורות הבאים של לוויני הירח" אומר ברנרד פוינג, המדען הראשי של פרויקט SMART-1. "אפילו הקמפיין המרהיב שלווה את פגיעת החללית בקרקע סייע לנאס"א לתכנן את ריסוק החללית שלהם על הירח (הצפוי ב-2008).
משימת סמארט-1 נמשכה מאז שיגורה ב-27 בספטמבר 2003 ועד לריסוקה המבוקר על הירח ב-3 בספטמבר 2006. במהלך הזמן הזה, הגישה החדשנית של החללית סייעה לפיתוח טכנולוגיה ולתגליות מדעיות, ויצרה פתרונות חדשים לבעיות ישנות שכעת מקדמים בעזרתם את הדור הבא של משימות הירח, בהתאם להמלצות קבוצת העבודה הבינלאומית לחקר הירח.
המצלמה המינאטורית, AMIE, ששוקלת רק 2 ק"ג, שידרה תמונות שישמשו לאיתור אתרי נחיתה למשימות עתידיות. הבחירה תתקיים לפי החשיבות המדעית של האיזור, קלות הנחיתה והפעולה בשטח, ואם מדובר בטיסה מאוישת, הזמינות של משאבי הירח. סמארט-1 צילמה את אתרי הנחיתה של חלליות אפולו ולונה, וכן אתרי נחיתה פוטנציאלית לחלליות מאוישות בקטבי הירח.
כדי להמשיך את פריצות הדרך הטכנולוגיות של סמארט-1, מספקת סוכנות החלל האירופית שלושה מכשירים עבור משימת הירח ההודית, צ'אנדריאן-1. שניים מהם הם צאצאים ישירים של מקביליהם בסמארט-1: הספקטרומרט באינפרה אדום SIR2, והספקטרומטר בקרני X, C1XS. המכשיר השלישי, SARA, הוא צאצאו של מכשיר שיטוס על החללית בפי-קולומבו של סוכנות החלל האירופית לכוכב חמה.
סוכנות החלל האירופית ומדענים אירופיים משתפים פעולה עם היפנים המכינים כעת לשיגור את חללית הירח הגדולה שלהם, סלן, שתשוגר השנה ובתוכה שני תת לווינים ו-300 ק"ג של ציוד מתוחכם.
.
במהלך משימת סמארט-1 סיפקה סוכנות החלל האירופית לסינים פרטים על מיקום החללית ותדרי השידור שלה , כך שהם יכלו לנסות את תחנות המעקב הקרקעיות שלהם ואת התפעול שלהן באמצעות המעקב אחר החללית. זאת כחלק מהכנותיהם לשיגור שנז'ה1, מקפת הירח שמתוכננת לשיגור באוקטובר 2007.
אנשי סמארט-1 משתפים פעולה עם נאס"א כהכנה לשיגור החללית סיירת הירח Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO)  שתספק תמונות חדשות, מדידות מכ"ם ומדידות ממכשירים נוספים שיידרשו במשימות הבאות על הירח. LRO אמורה להיות משוגרת בסוף 2008. סוכנות החלל האירופית חולקת את הנסיון שלה בפגיעה המכוונת של החללית סמארט-1 על הירח להכנה למבצע Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS),  שיתלווה לחללית LRO. חללית רועים שתהיה חלק מLCROSS תצפה בריסוק המכוון אל תוך מכתש מוצל תמידית של השלב העליון של הטיל שהעלה את שתי החלליות לקרבת הירח, בתקווה שזו תשחרר אדי מים ותספק הוכחה לקיום קרח על פני השטח של הירח.
"בזכות הטסת סמארט-1 אנו יכולים ליזום שיתופי פעולה עם מדינות אחרות שיסייעו להם לקחת אותנו למשימות המחקר העידיות של הירח" אומר פואינג.
לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. כנראה שיותר זול לרסק מאשר לקנות חלקים חדשים. רק קצת נראה לי לא מי יודע כמה לרסק אותה דווקא על הירח. אי אפשר פשוט לשלוח את החללית לכוון השמש או משהו? או לשרוף אותה באטמוספרה שלנו? הירח לא אמור להיות פח זבל ואם זה היחס שלנו אליו כבר עכשיו, הרבה לפני שאנחנו מבינים אותו – אולי כדאי להחליף את הראשים של ההנהגה בראשים נאורים יותר.

  2. לא עדיף להוריד את קולטי השמש הרי ניתן לתאר את דחיפתם כמו הדף של דף נייר על ידינו כמעט ולא משפיע על החללית.מדוע לרסק את החללית אם אפשר להחזיר אותה לכדה"א ולשדרג אותה בטכנולוגיות הנוכחיות כמו ראייה תרמית או חפירה עמוקה החללית פעולת בסביבות 8 שנים ? יש לה עוד זמן לווין ממוצע פועל 15 שנים ואז מכשיריו דוממים מדוע לא לנצל את הטכונולוגיות האלו ללוינים אחרי חזקים יותר פשוט לקחת את הרכיבים המתקדמים של "סמארט" ולשדרג אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן