הענק הרדום / סיד פרקינס

פעילותו הגוברת של הר געש, השוכן מתחת לאגם רגוע למראה, ממריצה מדענים סינים וקוריאנים לעבוד בשיתוף פעולה נדיר

בריכת השמים - לוע הר הגעש באייטו שעל גבול סין צפון קוריאה. מתוך ויקיפדיה
בריכת השמים - לוע הר הגעש באייטו שעל גבול סין צפון קוריאה. מתוך ויקיפדיה

שלוות מימיה של "בריכת השמים", אחד ממוקדי התיירות הפופולריים ביותר בצפון-מזרח אסיה, מסתירה את העובדה שהבריכה שוכנת בלועו של אחד מהרי הגעש המסוכנים ביותר באזור – פסגה המכונה הר צַ'נגבּאי בפי הסינים, או הר פּיקְטוּ בפי הקוריאנים. הר הגעש הזה, שגובהו 2,744 מטרים, הניצב על גבול סין-קוריאה הצפונית, התפרץ בפעם האחרונה ב-1903, אך בשנים האחרונות הוא מראה סימני התעוררות.

שלושה נהרות אסיאתיים נובעים מן הבריכה ובעת התפרצות הם עלולים להוליך מטה תערובת הרסנית של אפר לוהט, בוץ ומים, בעלת מרקם של בטון לח, המכונה לַהַאר. התפרצות גדולה תשלח במורד ההר זרמים של חומר כזה שיאיימו על חייהם של מאות אלפי בני אדם.

רעידת האדמה הגדולה שהכתה ביפן במארס 2011 והצונמי שבא בעקבותיה, עוררו את המדענים באזור הר הגעש לפעולה. באוגוסט 2011, בשיתוף פעולה יוצא דופן, ערכו מדענים מסין, מקוריאה הצפונית ומקוריאה הדרומית מחקרי שטח על הפסגה, והם ערכו בסתיו סדנה לחיזוי אסון טבעי ולהכנה לקראתו. החוקרים התחברו לרשת סייסמית שהותקנה בצד הסיני של ההר ב-1999 וביצעו מדידות באמצעות ציוד GPS על מדרונותיו. הם זיהו סדרה של רעידות אדמה קטנות, וכן התרוממות הדרגתית של הפסגה מאז 2002 – ואותה הם מייחסים לתנועה של מַגמה אל כיס תת-קרקעי מתחת להר. המדענים סבורים שהמגמה מגיעה ממעמקי המעטפת של כדור הארץ, דבר המגביר את סבירות ההתפרצות.

על אף שיתוף הפעולה הבין-לאומי, שיתוף הנתונים עד כה היה מועט. כך מספר סוּנג-היוֹ יוּן מן האוניברסיטה הלאומית בפּוּסַן שבדרום קוריאה, ואומר: "עד כה, העבודה לא הייתה פשוטה."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. ממש יפה שם! אבל אין שלטים בכלל שמסמנים גבול
    לפני כמה שנים טובות תייר אנגלי טייל ועבר בטעות לצד של צ קוריאה ונעצר
    אחרי חודשיים שיחררו אותו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן