הספר שהרגיז את חסידי איכות הסביבה נמצא "לא ישר מבחינה מדעית"

החורים בסדין האדום של הירוקים

מחלקה של סוכנות המחקר של דנמרק קבעה כי פרופ' ביורן לומבורג, שכתב מחקר אופטימי על מגמות סביבתיות אשר אומץ על ידי גורמים שמרניים, הפגין "חוסר יושר מדעי" בספרו הפופולרי "The Skeptical Environmentalist".
פרופ' לומבורג, בעל דוקטורט במדע המדינה המלמד סטטיסטיקה באוניברסיטת ארהוס הדנית, הציג את הספר כמחקר מדעי לא משוחד, המפריך את תחזיות האימים של ארגוני סביבה. אולם מאז פורסם באנגלית ב-2001 בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג', נמתחה על הספר ביקורת חריפה מצד מדענים רבים, שטענו כי גם אם מצב הסביבה אינו גרוע כפי שארגונים להגנת הסביבה ומדענים מסוימים טוענים, התמונה שלומבורג צייר היא ורודה מדי.

אחרי בדיקה של שישה חודשים, שנפתחה בעקבות תלונות שהוגשו על ידי מדענים, פירסמה בשבוע שעבר הוועדה הדנית לחוסר יושר מדעי דו"ח של 17 עמודים, שבו קבעה כי הספר מפגין "חד צדדיות שיטתית". "מבחינה אובייקטיווית", קבעה הוועדה, "אנו סוברים שפרסום המחקר הוא בגדר חוסר יושר מדעי", כפי שהוגדר על ידי החוקים הדניים ליושר מדעי. עם זאת, בדו"ח נאמר כי מכיוון שלומבורג לא נמצא אחראי לרשלנות חמורה, אי אפשר לקבוע רשמית שהוא עצמו לוקה בחוסר יושר מדעי.

הוועדה, שחברים מדענים מתחומים שונים ובראשה עומד שופט בית המשפט העליון, מסרה כי לא מצאה הוכחות שלומבורג ניסה במתכוון להטעות את קוראיו – עניין חמור יותר – והסתפקה בנזיפה קלה יחסית: "הפרסום בבירור מנוגד לסטנדרטים של עבודה מדעית נאותה".

לומבורג הגן בראיון על הספר וקרא לוועדה להראות דוגמאות ספציפיות לטעויות או להטיה. "אי אפשר לומר שאני לוקה בחוסר יושר מדעי או שהפרתי את כללי ההתנהגות המדעית הנאותה ולא להצביע על 'קנה מעשן'", אמר לומבורג. לדבריו, מסקנת הוועדה עלולה לגרום לפיטוריו ממשרתו החדשה כמנהל המכון הדני להערכה סביבתית.

הוצאת אוניברסיטת קיימברידג' ספגה אף היא ביקורת מצד מדענים בשל פרסום הספר. מקורות בבית ההוצאה סירבו להגיב על הדו"ח, בטענה שטרם הספיקו לעיין בו.

הדו"ח לא מציין דוגמאות ספציפיות, אלא קובע כי אף שהספר פורסם בצורת מחקר מדעי, בלוויית הערות שוליים רבות ודיאגרמות, הוא למעשה לא יותר מ"מאמר פרובוקטיווי". הוא מצטט באריכות ביקורת ארוכה על ספרו של לומבורג, שפורסמה בכתב העת "Scientific" American בשנה שעברה. לומבורג ותומכיו אמרו שהביקורת עצמה מוטה, ונכתבה על ידי מדענים הטוענים זמן רב שלסביבה נגרמים נזקים כבדים.

הספר – סקירה עמוסה של נתונים על יערות, שינויי אקלים, גידול אוכלוסין וסוגיות אחרות – לא נהפך לרב מכר, אבל צוטט רבות על ידי ארגונים שמרניים, פרשנים ונבחרי ציבור, המתנגדים לחקיקת תקנות סביבתיות מחמירות.

"הסביבה היא תחום מחקר שבו מתוך ביצוע חישובים פשוטים כפי שלומבורג עשה קל להגיע למסקנות אופטימיות", אמר ד"ר פיטר רייוון, מנהל הגן הבוטני של מיזורי ונשיא האיגוד האמריקאי לקידום המדע. אבל רייוון אומר שאין להציג ממצאים מסוג זה כמדע, ומוסיף: "זו החלטה צודקת, שצריכה לערער מהיסוד את אמינותו של לומבורג, מלבד בקרב אלה הרוצים נואשות להאמין בדבריו".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן