סיקור מקיף

הטיל הרוסי ועליו הלוין האיראני שוגר בהצלחה בשעה 08:50

הלווין האיראני סינה-1 שוגר בהצלחה לחלל על גבי טיל רוסי

אבי בליזובסקי

הלווין האיראני סינה-1 שוגר בהצלחה לחלל. בין היתר הועבר השיגור בשידור חי בזכות לווין אחר, שבנו תלמידי בתי ספר מרחבי אירופה, (לווין הסטודנטים הראשון של סוכנות החלל האירופית) ואשר נמצא על אותו הטיל. בכל אופן, השלב הראשון של הטיל הרוסי נפרד בהצלחה במועד שנקבע, כמה עשרות שניות לאחר השיגור. כעת עושים הלווינים את דרכם למסלול, שם יפרדו דרכיהם.


הלוויין הראשון של איראן, המכונה "סינה 1" ישוגר הבוקר.

השיגור צפוי לשעה 08:22 שעון אירופה (וגם שעון ישראל)
טל ענבר, חוקר בכיר במרכז לחקר החלל של מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל אומר כי כעת הודיעו האיראנים באופן רשמי כי איראן על סף שיגור לוויין ראשון לחלל. עוד מוסר החוקר, שעוקב אחר תוכנית החלל האיראנית משנת 1997, ש: "מחר (27 באוקטובר) איראן עתידה לשגר לחלל – לראשונה – לווין מתוצרתה. התוכנית האיראנית המקורית הייתה לשגר שני לווינים, אולם בעקבות תקלה חמורה בלוויין "מסבאח" (פרי שיתוף פעולה עם החברה האיטלקית "קארלו גוואצי"), אין וודאות כי ישוגרו 2 הלווינים או רק אחד. השיגור יתבצע מרוסיה על גבי משגר רוסי מסוג ,קוסמוס 3 M.”

“לאיראן תוכניות מגוונות בתחום החלל, ובהן בניית לוויני תקשורת (בשיתוף עם רוסיה), פיתוח משגרי חלל מתוצרת עצמית, והפעלת מערכות חלל נוספות לשימושים צבאיים ואזרחיים. לשיגור עצמי של לוויין על ידי איראן השלכות אסטרטגיות ניכרות, באשר השגת יכולת זו מרמזת על יכולות שיגור טילי קרקע קרקע לטווח ארוך – מעבר לטווח הנוכחי של טילי שיהאב 3.”

ענבר מוסיף: "בראש תוכנית החלל האיראנית עומד נשיא איראן אחמדיניג'אד, ושר ההגנה שמחאני מגלה מעורבות גדולה בנושא החלל. לאחרונה התראיין שמחאני בטלויזיה האיראנית ( 23.7.05) וציין כי בשמונה השנים האחרונות נעשו באיראן צעדים משמעותיים בתחום תחנות לקליטת שידורי לוויינים, בקרה, שיגורים, כני שיגור ועקיבה אחר לווינים. עוד ציין שמחאני כי צעדים אלה שנוקטת אירן נעשים לשם השגת צרכיה הצבאיים של איראן בחלל."

מקורות מסוימים העוקבים אחר שיגורים עתידיים לחלל השמיטו את ה"מסבאח" מרשימת הלוויינים שישא הטיל הרוסי, והותירו רק את הלוויין הקטן יותר. כרגע קשה לדעת האם שני הלוויינים ישוגרו או רק אחד מהם.

ידיעה על הלווין באתר סוכנות החדשות האיראנית הרשמית
השרשרת באתר תפוז העוקבת אחר השיגור
לשידור חי של השיגור בסביבות 08:22 בבוקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן