סיקור מקיף

מכתש תת ימי המכוסה בחול ליד חופי בריטניה עשוי להיות מכתש פגיעה של אסטרואיד גדול

המבנה הגיאולוגי ששמו סילבר פיט שוכן כמה מאות מטרים בקרקע הים הצפוני, כ-130 קילומטרים מזרחית לחוף יורקשייר. התמונות החדשות מראות סדרה מרהיבה של טבעות המשתרעות החוצה למרחק של 3 קילומטרים מהחור המרכזי.

אבי בליזובסקי

המכתש סילבר פיט נמצא בעומק הים

מה שנחשב כמכתש הפגיעה היחידי בבריטניה מופה כעת בפרטים ובתלת ממד לראשונה.

המבנה הגיאולוגי ששמו סילבר פיט שוכן כמה מאות מטרים בקרקע הים הצפוני, כ-130 קילומטרים מזרחית לחוף יורקשייר. כך מוסר אתר הבי.בי.סי התמונות החדשות מראות סדרה מרהיבה של טבעות המשתרעות החוצה למרחק של 3 קילומטרים מהחור המרכזי.
חוקרים דיווחו את תיאור הממצאים ופרשנותם לתמונות בבטאון האגודה הגיאולוגית האמריקנית.
ד"ר סימון סטיוארט ופיל אלן פירטו כיצד עשויה היתה תבנית המכתש להתפתח כתוצאה מנפילה קטליסטית של אסטרואיד או שביט לפני 60-65 מיליון שנים.
הגיאומורפולוגיה של המכתש מתאימה לזו של מכתשי פגיעה על מאדים וגופים אחרים במערכת השמש. אמר אלן לבי.בי.סי.
יש מדענים המתנגדים לטענה זו. השניים, שדיווחו על מציאת התצורה התת מימית הזו לראשונה ב-2002 מקווים שההערכות החדשות שלהם המבוססות הל תהודה סיסמית יחסלו את הויכוח.
עולמות אחרים
כיום מכוסה הסילבר פיט בחול בעומק של כמעט קילומטר. רק הנתונים הסיסמיים שנאספו בידי חברות נפט בחיפושן אחר שדות נפט וגז טבעי איפשרו לנו לדעת על התצורות מהרהיבות הללו הנחתכות בקרקע הגיר.
כל האיזור עבר שינוים גיאולוגיים במהלך הזמן – נמתח בצד אחד ונדחס בצד השני.
אלן וסטיוארט אומרים כי הקערה הפנימית מכילה פסגה מרכזית בגובה 300 מטרים, או פטמה, האופיינית למכתשי פגיעה.
קערה זו מוקפת בטבעות צפופות שנוצרו בידי סלעים שהתמוטטו לאורך קוי החולשה. הטבעות נמתחות כמעט עשרה קילומטרים ממרכז המכתש.
"עד כמה שאנחנו יודעים, המבנה הוא די ייחודי." אמר אלן, יועץ לעניני גיאופיסיקה בחברת פרודקשן גיאוסיינס באברדין.
"אנחנו מעריכים כי הטבעות הם תוצר שלאחר הפגיעה. להערכתנו היו שתי פאזות – הראשונה במהלך הפגיעה הוחלשו איזורים ספציפיים והוגדרה תצורת הטבעות. מאוחר הרבה יותר, אולי מיליוני שנים מאוחר יותר נוצרו הטבעות עצמן.
למרות שתצורה כמו סילבר פיט לא קיימת בשום מקום אחר על כדור הארץ או בכוכבי הלכת הפנימיים, ואולם אלן וסטיוארט אומרים כי טבעות צפופות כאלה דומות למכתשים על הירחים הקפואים של צדק כמו אירופה וקליסטו. השניים סבורים כי יש לדבר קשר עם סוג הקרקע שבה פגע הגוף השמימי. "בירחי צדק פוגעים גופים במעטה הקרח שמתחתם יש ככל הנראה אוקיאנוסים מלוחים. השאלה היא מה מסתתר מתחת לגיר של סילבר פיט, האם הצפחה תעביר את האנרגיה? אנחנו בטוחים שלאופי השכבות במקום הפגיעה יש חשיבות.
אם כפי שסטיוארט ואלן מאמינים, עצם במשקל 7 מיליון טון וברוחב של 120 מטרים פגע בכודר הארץ במהירות של 20 מטרים בשניה, הסלעים המקומיים צריכים להראות עדויות של התכה והתמרה. דוגמאות שנחפרו במהלך חיפוש גז באיזור עשויים לאתר זאת. הם גם עשויים לספק תיארוך מדויק יותר למבנה הסילבר פיט.
בנוסף, כל פגיעה היתה עשויה להשליך חומרים באיזורים גדולים. פליטה זו, שלבשה צורה מוכרת ומזוהה, עשויה לתת את אותותיה בבריטניה ובסקנדינביה.
וכמו כן יש אפשרות גם למצוא השפעות של גלי צונאמי. סילברפיט היה מכוסה בים רדוד בראשית השלישון. פגיעה היתה עלולה לשגר גלי ענק לגושי היבשה הסמוכים. שם ניתלן יהיה למצוא עדויות של הפרעה זו ברשומת המאובנים.

לידיעה בבי.בי.סי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~110076368~~~35&SiteName=hayadan

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן