סיקור מקיף

מות אסטרונאוטים, הקטבים המתחממים והסארס בין הכותרות המטרידות יותר במדע ב-2003

התפתחויות בתחום הגנטיקה עוררו ביקורת ושבחים גם יחד – כמו גם הניתוחים המסוכנים להפרדת התאומים הסיאמיים המחוברים בראשם

דיקלה אורן (תרגום)

בחזית הטכנולוגיה, 2003 הייתה שנה של מאבק במטרדים באינטרנט ובצרות עסקיות מקוונות, החל בזעם על דואר זבל וכלה בצעדים החוקיים, שננקטו נגד משתפי הקבצים.

אובדן הקולומביה
רק דקות לפני חתימת המסע הארוך התפרקה מעבורת החלל קולומביה ב-1 בפברואר מעל שמי טקסס, ושישה אסטרונאוטים אמריקאים והאסטרונאוט הישראלי נהרגו. החקירה הפנתה אצבע מאשימה כלפי הריסות קצף ממיכל דלק חיצוני, שפגע בכנף המעבורת זמן קצר לאחר השיגור ויצר נקב, שמאוחר יותר אפשר לגזים לוהטים להיכנס למעבורת 16 יום מאוחר יותר בזמן הכניסה לאטמוספירה. האסון, שהתרחש שבע עשרה שנים וכמה ימים לאחר אסון הצ'לנג'ר, קרקע את שלוש המעבורות שנותרו עד לפחות סוף 2004.


הקרח הנעלם

בעוד שפוליטיקאים ואנשי איכות הסביבה מתנצחים על השאלה האם להאשים את בני האדם או את הטבע, הקרח בקטבים וקרחונים בהרים ניתכים בקצב, שכמה מומחים לאקלים מכנים קצב מהיר באופן מטריד.

באזור הקוטב הצפוני, קצב ההתחממות במהלך עשרים השנים האחרונות היה גבוה פי שמונה מקצב ההתחממות במאה האחרונה. לפי דיווח אחד, מדפי קרח, שהופכים דקים, מסכנים את דובי הקרח ומשנים את הנוף הארקטי.

בקוטב הדרומי, סופות שברו את הקרחון הגדול בעולם, מסה בגודל ג'מייקה, שנשברה ממדף הקרח רוס ב-2000. שבועות מספר מאוחר יותר, מדענים דיווחו, שעשרים אחוז מהקרח בים סביב אנטארטיקה נעלם בחמישים השנים האחרונות.

יתרה מזאת, קבוצה בינלאומית, שתומכת בשימור, הזהירה את האו"ם, שהתחממות בטווח של מאה שנה עשויה להתיך מספיק מקרחוני האולם כדי להוות איום על מקורות אספקת המים המתוקים של מיליארדי אנשים.


בחישה בבריכת הגנים

השנה החלה כשויכוח השתולל לגבי טענת כת מסתורית ב-26 בדצמבר 2002, שהיא שיבטה בני אדם. למרות שהטענה לא הוכחה מעולם, היא המחישה את הדילמה הגוברת, כשהמדע מתגושש עם ההבטחה והמלכוד שבהתעסקות עם גנים, בין אם מבני אדם, צאן ובקר או מיבולים.

בין שאר נקודות ההתלקחות עם הדנ"א השנה: הקרב העיקש של ארה"ב למכור לאירופה מזון מהונדס גנטית והמחקר של מנהל התרופות והמזון של ארה"ב (FDA – Food and Drug Administration) האם להתיר לבשר וחלב מבע"ח משובטים להימכר לציבור.


מגפת הסארס

דיווחים לגבי מחלה מסתורית ומדבקת, שלא ידוע על טיפול כנגדה, החלו לצוץ בשלהי חורף 2003. בחודש לאחר מכן, יותר מ-8000 איש בעשרות מדינות נדבקו, ויותר מ-750 מתו מסארס (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome), השם שניתן למחלה החדשה.

בידודים המוניים, הגבלות על נסיעה בעולם וחבישת מסכות ניתוח הפכו לדבר שבשגרה בחלקים מסוימים של העולם. לאחר מכן בקיץ, מספר הדיווחים על מקרים חדשים של סארס צנח, אך לא לפני שהעניק לרשויות הבריאות ולציבור תזכורת קודרת של כמה מהר מגפה עולמית יכולה להופיע ולהתפשט. כמו כן, מומחים בתחום הרפואה אומרים, שהסארס עדיין יכול לעשות קאמבק.

מחוברים בראשם

הטכנולוגיה הרפואית הפכה את מה שנחשב בעבר לתנאים בלתי מתאימים לניתוח לאפשריים. התאומים המצריים אחמד ומוחמד איברהים, שנולדו מחוברים בראשם, הופרדו בהצלחה השנה בניתוח, שנמשך 34 שעות והפריד בעדינות כלי דם ומוחות.

לדן וללי ביג'אני בנות ה-29, לעומת זאת, לא היו כה ברות מזל. האחיות האיראניות, שהיו מחוברות בראשן, נפטרו במהלך הניתוח חסר התקדים שלהן, שמעולם לא בוצע על תאומים בוגרים.

כעת, רופאים מנסים שיטה נוספת להפרדת תאומים מחוברים. במקום ניתוח אחד ארוך, ראשיהם של קרל וקלרנס אגויר בני עשרים החודשים ינותחו על פני תקופת זמן של כמה חודשים, כשההפרדה המוחלטת מתוכננת למועד כלשהו בשנה הבאה.


המאבק בדואר זבל

הסנאט והקונגרס האמריקאים העבירו חקיקה נגד דואר זבל (ספאם) בנובמבר וסללו את הדרך לחוק נגד דואר זבל. ואולם, מבקרים וביניהם וול סטריט ג'ורנל, אומרים שלנציבות הסחר הפדרלית אין את המשאבים הדרושים ליצירת רשימת מתנגדי דואר זבל, כפי שהחוק קבע.

מוקדם יותר באותו החודש, מתכנת מחשבים מעמק הסיליקון הועמד לדין במקרה ראשון מסוגו, שזכה לתואר "זעם ספאם" ע"י כתבי סוכנות הידיעות רויטרס. צ'רלס בוהר, 44, הואשם באיום לפגוע בעובדי חברת ספאם, שהוא האמין שהייתה אחראית לשליחה של אימיילים להגדלת איבר המין אל תיבת הדואר שלו.

שיתוף קבצים

בנובמבר, התאחדות תעשיית התקליטים של אמריקה (RIAA – Recording Industry Association) הגישה בבת אחת 261 תביעות משפטיות נגד משתפי קבצים פרטיים ובאותו הזמן הודיעה עת תוכנית הדף החדש. לאחר מכן הודיעה על 41 תביעות נוספות בתחילת דצמבר. התוכנית מעניקה למחליפי המוזיקה באופן בלתי חוקי הזדמנות להסגיר את עצמם.

"לאלה, שרוצים… להימנע מתביעה משפטית, זוהי הדרך," אמר מיץ' ביינוול, מנכ"ל ויושב ראש RIAA. RIAA מאשים את שיתוף קבצי המוזיקה בירידה של 31% במכירות דיסקים מאמצע שנת 2000.


מגמת הלינוקס

אנליסטים אומרים, כי לינוקס מהווה איום לענקית המחשבים מייקרוסופט. למערכת ההפעלה החלופית לחלונות של מייקרוסופט הייתה שנה מוצלחת, והיא מתפארת בתוכנה בטוחה יותר.

יושב הראש ביל גייטס הודיע בכנס קומדקס, במה שנראה כמהלך, שמטרתו להתחרות בפופולריות הגוברת של לינוקס, על פיתוח תוכנת הגנה חדשה בשם "לונגהורן" .

המשחקים מגיעים מהמסך הגדול
לרבים מהסרטים של 2003 היו את התואמים שלהם ב-X-Box, Game Cube ופלייסטיישן2 .

הטרנד הגיע לשיאו בקיץ, עם שחרור "Enter the Matrix", "Tomb Raider: The angel of Derkness" ו-"הענק" – שכולם שוחררו בערך באותו הזמן והגיעו למסך הגדול בצורה דרמטית.

מלבד תרומתה של הוליווד למשחקים, מספר חסר תקדים של 250 משחקי מחשב חדשים היו אמורים לצאת בעונת הקניות של חג המולד.

שבב של 64 סיביות

מעבד ה-64 אתלון של AMD ומחשב 5G האחרונים של אפל מכילים שניהם שבב 64 סיביות מהפכני, שבעבר הוקצה לשרתים , אך כיום ניתן להשגה במחשבים אישיים.

אין מתחרים לכוח המחשוב ומהירות המערכת החדשה, המהירה בהרבה ממערכות ה-32 סיביות הנמצאות בשימוש הנרחב ביותר. ניתן לטפל בשישה עשר מיליארד ג'יגאבייט של מידע בו זמנית. אנליסטים מציעים, שחברות להן מאגרי מידע גדולים, תוכלנה לחסוך בעלויות עם השבב החזק הזה.

קישור לכתבה המקורית ב-CNN

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן