מכונת הכביסה מול המקלחת הישראלית: מי צורך יותר מים?

הישראלי הממוצע פותח את הברז 19 פעמים ביממה, וצריכת-המים היומית שלו עומדת על 123 ליטר. חוקרי הטכניון הציגו בכנס של מכון גרנד לחקר המים אלגוריתם ייחודי המפלח את הרגלי צריכת המים הפרטית

ברז מקלחת. צילום: shutterstock
ברז מקלחת. צילום: shutterstock

 

חוקרי הטכניון מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית פיתחו אלגוריתם הממפה את צריכת המים הביתית ומציע מודל לצמצומה. המערכת פותחה על ידי החוקרים כחלק ממחקר מקיף המתקיים בטכניון בשיתוף עם מכון IFAK(Institut für Automation und Kommunikation) ממגדבורג בגרמניה, ובוחן את השפעתם של מיחזור וחיסכון במים בבתי מגורים על משק השפכים העירוני.

במסגרת המחקר, שהוצג לאחרונה בכנס חקר המים בישראל – הכנס השני לתלמידי מחקר של מכון גרנד לחקר המים בטכניון, נבנתה מערכת המנטרת ומקטלגת את שימושי המים באופן אוטומטי, ומספקת מידע על התפלגות צריכת המים בזמן אמת. במחקר, שנערך בהנחיית פרופסור ערן פרידלר מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, בחן הסטודנט דניס שטיינברג את התפלגות צריכת המים הביתית ברמת המכשיר הבודד. באמצעות האלגוריתם הממוחשב לזיהוי ואפיון צריכות מים של כל מכשיר "צורך מים" בבית שפיתח, מיפה שטיינברג את דפוסי צריכת המים בדירות המגורים שנוטרו. באמצעות נתונים שהתקבלו מחיישן יחיד (שפותח במסגרת המחקר) המבוסס על מד מים ואוגר נתונים שהותקן בכל אחת מהדירות האלגוריתם שפותח יודע לזהות את סוג הצריכה בכל רגע נתון – האם זו שטיפת ידיים, מכונת כביסה, הדחת אסלה וכיו"ב.

והנה המסקנות: אדם ממוצע פותח את הברז כ- 19 פעמים ביממה באמצע השבוע, וצריכת-המים היומית שלו עומדת על 123 ליטר (101 ליטר ללא השקיית גינה), ובסופי שבוע עולה בכ-20 ליטרים נוספים. השעה 3:00 בלילה היא 'השעה המתה' של צריכת המים, השעה 7:00 בבוקר היא שעת השיא, ובין 18:00 לחצות מסתמנת צריכה גבוהה מאוד. המקלחת, שאמנם תופסת בסך הכל 4% ממספר "אירועי המים" ביממה, היא צרכן-המים הגדול ביותר; הברזים תופסים 76% מסך האירועים אבל רק 18% מנפח הצריכה הכולל; והשקיית גינה (אם קיימת) מעלה את הצריכה הכוללת של כל דייר בשיעור של 17%.

ומה עם מכונת הכביסה, שבה מתגלגלים המים שעה ארוכה? הנה התשובה: מכונת הכביסה צורכת רק 8% מנפח המים באמצע השבוע ו-9.8% בסוף השבוע.

שימושי המים השונים בבית, וחלקם בצריכה. באדיבות דוברות הטכניון
שימושי המים השונים בבית, וחלקם בצריכה. באדיבות דוברות הטכניון

"המחקר התבסס על 16 משפחות מתנדבות, הגרות בדירות ובבתים חד משפחתיים", מסביר שטיינברג, "בעזרת האלגוריתם שפיתחנו, מקבל כל צרכן את מפת צריכת המים שלו וכך הוא יכול לייעל את השימוש ולחסוך במים. אם יימצא מימון, נשמח להרחיב את המחקר לקבוצה גדולה יותר." "זהו מחקר ישראלי –גרמני משותף, המתקיים במסגרת קרן משותפת למשרדי המדע הגרמני והישראלי." אמר פרופסור ערן פרידלר. "מטרותיו העיקריות הן ללמוד כיצד והיכן ניתן לחסוך במים, ולהבין את פוטנציאל מיחזור המים והשימוש במים אפורים והשפעתו על משק השפכים העירוני. האלגוריתם שפיתח דניס יאפשר לנו להבין בצורה יותר טובה את התפלגות צריכות המים התוך ביתיות ולהמליץ כיצד ניתן להגדיל את החיסכון במים ואת השימוש החוזר במים ברמת הבית הבודד".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. יגאל
  אני יודע שאתה מנסה לדחוף את האג'נגדה שלך (ואני לא מתנגד לה עקרונית), אבל בוא נתייחס למספרים. כתוב שישראלי צורך 123 ליטר ביום, ואתה אומר פרה צורכת 200 ליטר ביום. יש 7 מיליון ישראלים ו-120 אלף פרות ישראליות (http://www.milk.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=645657_milk&act=show&dbid=katavot&dataid=israel_cow.htm). אז – צריכת המים ע"י פרות די זניחה במדינה "המתייבשת" שלנו, לא?

  אני טועה במשהו?

 2. ניסים, אי אפשר לעשות הפרדה וכל ניסיון לעשות כזאת הפרדה הוא שגוי מיסודו.
  יש צריכה של בני אדם. זהו. למה? כי זה לא משנה מי מבזבז את המים, הם בוזבזו. על ידיך.

  בין אם את מבזבז את המים ישירות (מקלחת, מכונת כביסה, מדיח, וכו') או בעקיפין
  (צריכת בשר ומוצרי חלב) – אתה(!!) הוא זה שמבזבז את המים האלה.

  20 אלף ליטר מי שתייה מתוקים (במדינה "מתייבשת") על כל קילו בשר זה לא נורמלי.
  זה המסלול המהיר לקריסת כדור הארץ.

  לגבי שאלתך, "כמה מים צריך כדי לספק את אותם מרכיבי התזונה החיוניים ממקורות אחרים?"
  אני לא זוכר מספרים, אבל "עולה" לנו הרבה הרבה פחות להשקות שטח שנועד לגידול צמחי מאכל
  מאשר אותו שטח לגידול בעלי חיים.

  פעם אחרונה שבדקתי, חיטה לא צורכת 200 ליטר מים ביום. פרה כן.

  לסיכום, לעשות השוואה בין מי צורך יותר מים – המקלחת או מכונת הכביסה
  בלי לקחת בחשבון שעל כל קילו בשר שאתה צורך זה מספיק למקלחות של חודשיים וחצי – היא מנותקת מהמציאות
  ומתכחשת לו. ואי אפשר לפתור בעיה שאתה לא מוכן להודות בקיומה או מחפש לה צידוקים ותירוצים.

 3. יגאל
  בוא נניח שהנתון שלך נכון (וממה שאני מכיר הוא באמת משהו כזה). המבורגר זה 100-200 גרם בשר, שזה קצת פחות מקילו… ומכמות המים הזו, כמה זמין למטרות אחרות? לא הכל זה השקייה.
  ולגבי אותו קילו בשר בקר – כמה מים צריך כדי לספק את אותם מרכיבי התזונה החיוניים ממקורות אחרים?

  סתם לידיעתך, צרכן המים הכי גדול, בארה"ב הוא… דשא.

 4. מי צורך יותר? אתם צוחקים, נכון?
  למה אף אחד לא מדבר על בולען המים האמיתי ומתעסקים בדברים כל כך שוליים?

  כדי לייצר קילו בשר נדרשים 20,000 ליטר מים. אני חוזר – 20,000 ליטרים של מים. כשבן אדם אוכל המבורגר וסטייק הוא מבזבז 20K ליטר מים. הוא יכול לחסוך באמבטיה, בברז, בשתייה, בגינה, לשים חסכמים, וכל מה שעולה בדעתו. אבל אז מה הטעם אם הוא ממשיך לצרוך בשר וחלב???

  איך אפשר לעשות כתבה רצינית בלי להתייחס לפיל הגדול שעומד במרכז החדר?

 5. אני לא אוהב את שקיות הרשת האלו, חלק חשוב במכונות כביסה הוא אלמנט החיכוך של הבגדים זה בזה בעזרת הבליטות (הצלעות) על התוף, כאשר אתה מכניס את כל הגרביים לתוך שקית בד אפקט החיכוך הולך לאיבוד והכביסה פחות מתנקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן