סיקור מקיף

איראן מתכננת שיגור לווין

לדברי שר הביטחון האיראני, גרסה של טיל השיהאב-3 ישמש בתוך כשנה לשיגור לווין מחקר. הערכות: מדובר במסווה לפיתוח טכנולוגיה צבאית

טיל איראני מדגם שיהאב-3
טיל איראני מדגם שיהאב-3

שר ההגנה האיראני אמר כי איראן תשתמש בגרסה של טיל השיהאב-3 לשיגור לווין מחקר עד שנת 2005. כך נמסר מסוכנות רויטרס. לדברי השר האיראני, הטיל יוכל לשאת לווין במשקל של כעשרים קילוגרמים, שיחוג במסלול במרחק של כ-250 קילומטרים מכדור הארץ של וישגר אותות פשוטים. הפרוייקט נקרא "סאפיר 313", סאפיר היא המילה הפרסית לשליח.

בחודש שעבר ביצעה איראן ניסוי בטיל אותו תיארה כגרסה משופרת של הטיל לטווחים בינונייים, השיהאב-3. לפי הערכות, השיהאב מסוגל להגיע לטווח של כ-1,300 קילומטרים ולפגוע בכל מקום בתחומי ישראל, וכן בבסיסים האמריקניים שבמפרץ הפרסי.

מומחים צבאיים אומרים כי מדינות משתמשות לעתים בתוכניות לפיתוח לווייני מחקר כמבוא לפיתוח טכנולוגיה צבאית. עוזי רובין, יועץ לענייני טכנולוגיית טילים במשרד הביטחון, אמר: "למדינות שמפתחות טילים יש מוטיווציה להתקדם לכיוון שיגור לוויינים". "בניגוד לטילים באליסטיים, הנתפסים כקשורים לפיתוח נשק אטומי ומתקבלים בחשדנות בקהילה הבינלאומית, אין כל נורמה בינלאומית נגד משגרי לוויינים".

לידיעה באתר רויטרס בריטניה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן