סיקור מקיף

אושררה הקמתו של המרכז האקדמי שלם – המוסד האקדמי הראשון בארץ בשיטת ה-liberal arts

לראשונה מאז קריאתם של חתני פרס נובל הישראלים ושורה של ועדות בנוגע ללימודי והרוח והחברה בישראל – יפתח מוסד אקדמי שיעניק תואר ראשון לקבוצה נבחרת של סטודנטים מצטיינים בתוכנית ליבה מובנית במדעי הרוח, הטבע והחברה, עם התמחות. הקבלה: לא בפסיכומטרי, אלא במבחן מיוחד שפותח ומיושם בקמברידג' יחד עם ראיון אישי וכתיבת טקסט

המבנה של מרכז שלם. צילום יח"צ
המבנה של מרכז שלם. צילום יח"צ

אושרה פתיחתו בסתיו הקרוב של ה"מרכז האקדמי שלם", שההרשמה אליו תפתח ב-20 בינואר. הוא יעניק תואר במסלול ב.א. (תואר ראשון ישראלי). זהו המוסד האקדמי הראשון בארץ, שיפעל בהשראת שיטת ה"ליברל ארטס", אסכולה שהתבססה לפני כשלוש מאות שנה באנגליה ובארצות הברית בקולג'ים היוקרתיים, וכוללת "תוכנית לימודים הומניסטיים" – לימודי ליבה מובנים, בעיקר במדעי הרוח, לקבוצה קטנה ונבחרת של סטודנטים מצטיינים. גם תהליך הקבלה למוסד האקדמי יהיה ייחודי ויתבסס לא על ציוני פסיכומטרי אלא על מבחן מיוחד שפותח ומיושם בקמברידג', אליו יצטרפו ראיון אישי, כתיבת טקסט, וציוני הבגרויות.

"המרכז האקדמי שלם" יפתח את שעריו בשנת הלימודים הקרבה בירושלים, בסתיו 2013, וההרשמה. האישור מהווה שלב אחרון בתהליך מתן היתר לפתיחת מוסדות אקדמיים בישראל, אשר נמשך מספר שנים , כאשר כל ההחלטות על הקמת מכללות חדשות מאושררות סופית על ידי הממשלה על בסיס החלטת המל"ג. על פי החוק, הגשת בקשה להקמת מוסד אקדמי מצריכה הקמתו של מועצה ציבורית. במרץ 2009 , הוגשה הבקשה להקמת המוסד עליה חתומים המוסד כחברי המועצה הציבורת שורה של אנשי עסקים, חברה, אקדמיה וציבור ישראליים ובהם פרופ' רות גביזון, יזמי ההי-טק אביב רווח ורותי פולצ'ק, מפקד סיירת מטכ"ל והד"ר לפילוסופיה דורון אביטל, הפרופ' למשפטים אהרון נמדר , והד"ר עינת וילף.

נשיא המרכז האקדמי שלם יהיה פרופ' מרטין קרמר שהיה בסגל של אוניברסיטת תל-אביב למשך 25 שנה ושימש שם כראש מרכז דיין, וכמו-כן כפרופ' אורח בשורה של אוניברסיטאות בחו"ל ובהן הארוורד ושיקגו. קרמר הוא גם מחבר רב המכר "מגדלי שן על החול".

"תכנית הלימודים הייחודית של המרכז האקדמי שלם נועדה להקנות ידע נרחב בתשתית התרבותית והמדעית של השיח העכשווי, ולפתח חשיבה יצירתית וביקורתית" אומר ד"ר עידו חברוני, המנהל החינוכי של "המרכז האקדמי שלם"."לשם כך, ישתתפו כל הסטודנטים שלנו בלימודי הליבה שיכללו קריאה מקיפה של יצירות המופת המערביות, היכרות מעמיקה עם המסורת היהודית –מהמקרא ועד אפלפלד – לימודי מבואות למדעים – פיזיקה וביולוגיה -, וקורסים במדעי החברה ובתרבות המזרח התיכון והמזרח הרחוק. הלימודים שלנו יתנהלו בכיתות קטנות והפדגוגיות שלנו מותאמות לפיתוח דיון ולשיפור יכולות הביטוי בכתב של הסטודנטים."

הקמתו של המרכז האקדמי שלם, המוקדש ללמידה ברוח זו, מגיעה על רקע הדיון הציבורי הנרחב בשנים האחרונות אודות המשבר בלימודי הרוח בישראל.

בשנת 2005 , אמר זוכה פרס נובל פרופ' אהרון צ'חנובר בראיון לסבר פלוצקר כי "בלי מדעי הרוח ומדעי יהדות מפותחים, לא יתקיים מדע איכותי כלשהו במדינת ישראל. לא פיזיקה, לא כימיה, לא מתמטיקה ולא רפואה". קריאות דומות השמיעו במאמרים ובראיונות גם זוכים אחרים וביניהם פרופ' ישראל אומן ופרופ' הרשקו.

בשנים 2007-2009 פעלה ועדת פרופ' פנינה קליין (כלת פרס ישראל) , שגיבשה המלצות מתוך מגמה להרחיב את לימודי ההעשרה "שמחוץ לדיסיפלינה" כפי שהוגדר. בהמשך לכך, אף אימצה המל"ג שורה של צעדים מתוך מטרה להרחיב את שילוב מדעי הרוח והחברה בלימודים אקדמיים.
בשנת 2010 , הכריז בכנס מנהלים עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום ובעבר מנכ"ל אל-על, "עזבו ניהול, קחו בוגרי מדעי הרוח". באותו כנס, אמר נציג חברת הייעוץ הנחשבת "מקינזי", כי החברה בודקת את הכישורים וכלי החשיבה של מועמדיה ולא בהכרח את היותם בוגרי הפקולטות ה"נחשבות" כמו מינהל עסקים. נציג מקינזי אף העיד כי רק פחות ממחצית מהיועצים בחברה, הפועלת בחמישים מדינות, הם בעלי תואר במינהל עסקים.

בשנת 2011, הוגש למשרד החינוך ולות"ת דו"ח בנושא מהלך לאומי לקידום מדעי הרוח, אותו מיישמים במסגרת פעולות המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן