סיקור מקיף

פרופ’ סוון לידין מהאקדמיה השבדית למדעים: המקרה של פרופ’ שכטמן מדגים כי הגמד העומד על כתפי הענק רואה והענק עיוור

הדברים נאמרו בהקדמה להענקת פרס נובל לכימיה לפרופ’ שכטמן

פרופ' דן שכטמן מקבל את פרס נובל לכימיה ממלך שבדיה, 10 בדצמבר 2011. צילום מסך: מתוך שידור ערוץ 1
פרופ' דן שכטמן מקבל את פרס נובל לכימיה ממלך שבדיה, 10 בדצמבר 2011. צילום מסך: מתוך שידור ערוץ 1

פרופ’ דן שכטמן קיבל הערב את פרס נובל. לפני הענקת הפרס דיבר פרו’פ סוון לידין מהאקדמיה השבדית למדעים על מסע החתחתים שעבר שכטמן. הוא לה הזכיר שהמתנגד הגדול של שכטמן היה בעצמו חתן פרס נובל, מהבודדים שזכו פעמיים.

“מאז שחר ההסטוריה ידענו שסימטריה מחומשת איננה מחזורית. ובמשך כמעט 300 שנים האמנו שהמחזוריות היא דרישה מקדימה לגבישיות. תבינית העקיפה של האלקטרון שקיבל דן שכטמן מראה שלפחות אחת מהאמירות להלו מכילה פגמים. הדבר הוביל לבחינה מחדש של נקודת התבונות שלנו הבמושגי הסימטריה ובגבישיות. האוביקטים שגילה – גבישים כמו מחזוריים. בזכות האומץ להאמין דן שכמטן לגבי טיבו של החומר והזכיר לנו את חשיבות האיזון בין שימור לחידוש. גם כשמדןבר בדוגמאות המבוסוסת ביותר.

“מדע הוא מבנה תיאורטי הנסמך על בסיס נסיוני. תצפיות בונות או ממוטות תיאוריות. אנחנו כמו גמדים שנשיאם על כתפי ענקים כדי שנוכל לראות בצורה בורה יותר לא בזכות חדות העין שלנו אלא בגלל שאנו נישאים למעלה. הדימוי הזה מקורו במיתוס יווני המדגים את התקדמות המדע. כל דור מקדם את הידע מעט קדימה על ההשגים של הדורות הקודמים. התמונה של הידע שנערם כענק עיוור שנושא על כתפיו גמד המסוגל לראות היא אידיאליזציה של המדע במיטבה יחסי אמון הדדיים בין מי שנושא לבין הנישא בין העיוור והרואה.”

“הענק מספק אמיתות מבוססות הגמד שואף לתובנות חדשות. כמו כל דימוי טוב הוא לא מתאר רק את התועלת שבסידור זה אלא גם רומז על הסכונות הטמונות בו. היסחים בין הגמד לענק הם לא סימטרים. הגמד יכול לראות אבל הענק מחליט באיזו דרך ילכו השניים.”

“לעיתים הגמד צריך ללכת על הרצפה ללא התמיכה של הענק ולגלות את דרכו. חתן פרס נובל לכימיה נתן דוגמה טובה. זה מאתגר לרדת מכפיו של הענק, מכיון שאלה הנותרים גבוה מתפתים להביט מטה לעבר אלה שלע הקרקע.”

“החוסר האמון בו נתקל שכטמן היה הולם ובריא. שאילת שאלו תצריכה להיות הדדית במטרה לקדת אם המדע אול הלעג ממנו הוא סבל לא היה הוגן כלל. לכולנו כל מאוד לדבוק בעמדותינו ולהתייחס בבוז לשוטה שטוען שכולנו טועים. נדרש אומץ אדיר כדי להיות אותו שוטה. הן דן שכטמן והן האנשים שדיברו בשמו רואים לכבוד רב.”

“דן שכטמן גילוייך את הגבישים הכמו מחזוריים יצר ענף בין תחומי חדש במדע ששואב ומעשיר את הכימיה הפיזיקה והמתמטיקה. זה כשלעצמו בעל חשיבות רבה הדבר גם הזכיר לנו כמה מעט אנחנו באמת יודעים ואולי אף לימד אותנו קצת ענווה מהי. באמת הישג גדול”

הידיעה מבוססת על תרגום שערך ערוץ 1 מהתרגום לאנגלית. המקור , פרט לפסקה האחרונה היה בשפה השבדית.

3 תגובות

  1. הכותרת אינה ראויה, ובטוח אינה פירוש נכון להרצאתו של פרופ’ לידין.

  2. ממליץ על הגהה של עוד 5 דקות. טעויות הכתיב והתחביר הרבות מפריעות לקריאה. לחילופין, אפשר לא לקרוא אין כאן ממש משהו חשוב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן