סיקור מקיף

החללית שנז'ו 7 נחתה בשלום

החללית הסינית המאויישת השלישית נחתה בשעה היעודה, 12:38 שעון ישראל בערבות מונגוליה הפנימית, וצולמה במהלך נחיתתה מרגע פתיחת המצנח

הדמיה של תא הנחיתה. איור, xinhua ורשת הטלוויזיה CCTV 9
הדמיה של תא הנחיתה. איור, xinhua ורשת הטלוויזיה CCTV 9

דיווח של כל תהליך הנחיתה שלב אחר שלב:

במהלך הבוקר שיחררו הטייקונאוטים לדרכו את המודול המסלולי בו עבדו וממנו יצאו אתמול לחלל והחלו במסע לקראת הנחיתה.

בשעה 12:00 הופעלו המנועים של מודול ההינע הצמוד למודול הנחיתה, כדי לכוונם לנחיתה. זמן קצר לאחר מכן נותק מודול ההנעה ממודול החזרה (reentry) לאחר שסיים את תפקידו. לאחר מכן השתרר נתק בין מרכז הבקרה על הקרקע ובין האסטרונאוטים בשל הכניסה לאטמוספירה. בשידור ב-CCTV מרגיעים ואומרים כי מדובר בתופעה ידועה ומתוכננת, וכי ההפסקה היא קצרה ביותר. עם נחיתתה, יכולים האסטרונאוטים לדווח על מקום הנחיתה המדויק לפי קריאות ה-GPS לששת צוותי המסוקים הממתינים במספר מוקדים במונגוליה הפנימית. במהלך השידור הסבירו המומחים באולפן כי הבחירה בחבל האוטונומי של מונגוליה הפנימית כאתר נחיתה נעשתה בשל העובדה שמדובר בשטח מישורי לא מיושב, הנמשך על פני מאות קילומטרים לכל כיוון.

12:10 נמסר כי אחד הצוותים כבר יצא לעבר מקום הנחיתה הצפוי בהתאם לחישוב מסלולה של החללית, כדי לחלץ את האסטרונאוטים מהר ככל האפשר.. ההערכה היא שבסביבות 12:25-12:30 יהיה ניתן כבר לשדר וידאו.

12:15 נראתה פתיחה מוצלחת של המצנח הראשי לקול מחיאות הכפיים של אנשי מרכז הבקרה, והתקווה היא לנחיתה רכה. מדובר במצנח בשטח כולל של 1,200 מ"ר, המתוכנן להאט מאוד את נפיתתם. באותו רגע הם דיווחו על קו האורך והרוחב באמצעות ה-GPS, וכאמור המסוק הקרוב ביותר אליהם כבר יצא לדרכו. הירידה נראית איטית, אך כמובן קשה לדעת כי אין רקע שעליו ניתן להעריך את מהירות הירידה. התהליך עשוי להמשך עוד עשר דקות.

12:20 בינתיים, בדרך האסטרונאוטים מדווחים לחדר הבקרה כי הם במצב טוב. הירידה נראית די ישרה, והרוח כל כך חלשה שהיא אינה מפריעה לנחיתה. רק כשמתחילים להתקרב לקרקע רואים שהחללית קצת מתנדנדת. מדי פעם השידור עובר למצלמה אינפרה אדומה שבה נראה המצנח וגוף החללית שעדיין חם כתוצאה מהכניסה לאטמוספירה.

12:24 לדברי המומחים באולפן הבחירה בנחיתה בשעות היום נועדה כדי לעקוב אחר החללית בקלות. ההערכה היא שיידרשו עוד חמש או שש דקות עד הנחיתה. בינתיים לאחר הסחפות קטנה מתקנים האסטרונאוטים את קריאת מיקום הנחיתה מה-GPS.

12:38 החללית נחתה והצילום המשיך ברצף כנראה מאחד המסוקים. הנחיתה מוצלחת והתא נראה בולט על רקע אדמת העשב האינסופית. מטר מעל הקרקע הוצתו מנועיה של החללית כדי לבלום את מהירותה לקראת המגע עם הקרקע.

12:45 אנו עוקבים אחר שיירת מכוניות המגיעה אף היא לאתר הנחיתה.

12:47 צוות המסוק מדווח כי תא הנחיתה נראה טוב, וכי האסטרונאוטים הספיקו בינתיים לפתוח את פתח התא ובקרוב הם ייצאו.

12:51 התא נוטה על צידו ולפיכך הטייקונאוטים מתכוננים לצאת מהפתח שבדרך כלל נמצא למעלה בחוד התא. רופאים הגיעו אליהם והם מתחילים בהכנות לשלוף אותם, הסיבה שהם לא מצליחים לצאת בעצמם היא בשל הצפיפות בתא.

13:00 האסטרונאוטים טרם יצאו, הקרוב ביותר לפתח הוא ליו בומינג, הם ביקשו עוד רבע שעה להאקלם לכוח המשיכה.

13:20 הרופאים בחוץ מושכים את רגליו של ג'או גי'גאנג ומושיבים אותו על כסא במאי, אחריו יוצא ליו בומינג על רגליו ומתיישב על הכסא ולבסוף ג'ינג האיפנג.

13:25 השלושה השתתפו במסיבת עיתונאים מאולתרת על הכסאות, שבה לשאלת העיתונאים על הרגשתם הם ענו תשובות פטריותיות…

תגובה אחת

  1. על הכבוד לאתר הישראלי הכי מעניין ברשת.
    תודה על סיקור המשימה הסינית. תמשיכו כך!

    שנה טובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן