סיקור מקיף

לראשונה התגלה היפוך זוויג בזוחלים בטבע

אצל החרדון המזוקן האוסטרלי הזוויג מתחלף בהתאם לטמפרטורה. זכר שהופך לנקבה פורה יותר מנקבה מקורית

חרדון מזוקן אוסטרלי. צילום מתוך ויקיפדיה
חרדון מזוקן אוסטרלי. צילום מתוך ויקיפדיה

לראשונה, תיעוד בטבע של זוחל שהופך מזכר לנקבה בתלות בטמפרטורה.

קביעת זוויג (sex) בעולם החי זה דבר די גמיש והיפוך זוויג מוכר לנו מדגים ולעיתים נדירות גם בדו-חייים אך לא נצפה עד כה בטבע בחולייתנים יבשתיים (זוחלים, עופות ויונקים). במאמר שהתפרסם השבוע בעיתון Nature מתוארת התגלית המרתקת. חרדון מזוקן אוסטרלי (Pogona vitticeps) שתפוצתו הטבעית היא באזורים צחיחים במרכז אוסטרליה יכול לשנות את זוויגו מקביעה גנוטיפית (תלוית גנים) לקביעה סביבתית התלויה בטמפרטורה. חשוב להדגיש, שינוי הזוויג מתרחש עוד בטרם מתרחשת הבקיעה.

החוקרת שהובילה את המחקר, ד"ר Clare Holleley, מספרת שבעבר התגלה שחשיפה של חרדונים לטמפרטורות גבוהות בתנאי מעבדה משנה את הזוויג של הזכרים לנקבות. כעת החוקרים הוכיחו שתופעה זו מתרחשת גם בטבע. מה שמדהים הוא שהזכרים שהפכו לנקבות היו פוריים יותר מנקבות "רגילות". זאת ועוד, מתברר שהצאצאים של נקבות אלו רגישים יותר לטמפרטורה והם עוברים היפוך זוויג בטמפרטורות נמוכות יותר. המשמעות היא שברמת האוכלוסיה המעבר בין קביעת זוויג גנוטיפית לקביעת זוויג תלוית סביבה יכול להיות מהיר מאד.

למחקר הזה יש חשיבות אקולוגית גדולה – הבנת המנגנונים שמובילים להיפוך זוויג בתלות בסביבה יכולה לשפוך אור על השינויים האבולוציוניים הצפויים כתוצאה מהתחממות הגלובלית ועל ההשפעה של שינויים אלו על מגוון המינים.

למאמר המדעי

6 תגובות

 1. תודה לאורי ואסף. אני מקווה, בשביל החרדונים האלו, שיש קצת חופש והשינוי לא אבסולוטי לכולם באותה טמפרטורה. אחרת באמת הם יכחדו.

 2. שלום הרצל,
  אכן, בתנאי המעבדה בטמפ' מסוימת כל הצאצאים החרדונים יהפכו לנקבות. זה לא אומר שהזכרים הבוגרים משנים את מינם ואכן בטבע אין ממצא כזה של אוכלוסייה חד זוויגית אבל יש חשש שיקרה מצב כזה באוכלוסייה מבודדת עם התחממות הגלובלית.
  אורי

 3. ידוע כי אצל רבים מהזוחלים נקבע זוויג הילוד/הבוקע ע׳י הטמפ׳ ,
  במאמר חסר (גם במקור) ציון העובדה המרכזית :
  השינויים קורים כאשר החרדון עדיין בביצה …

  אצל החרדון הנבדק הזוויג מתהפך …

 4. צריך כאן עוד קצת הסבר – הרי אם כל החרדונים האלו נהפכים לנקבות מעל טמפרטורה מסויימת, איך הם מתרבים? או אולי לא כולם משנים את מינם? או לא באותה טמפרטורה? או שהם מפרים את עצמם ע"י שמירת זרע? או מה???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן