סלבריטאים חייבים לקבל ייעוץ מדעי לפני שהם מצטרפים לקמפיינים

כך טוענים בכירים בתחום החינוך המדעי בבריטניה, שהפיצו את המנשר בקרב סוכנויות המייצגות סלבריטאים * מתי בארץ?

הסלבריטאים בבריטניה מתבקשים לבדוק את העובדות לפני שהם מציעים תמיכה במחקרים מדעיים או בקמפיינים ולא להסתכן בהטעיית הציבור. כמה קמפיינים שנתמכו על ידי סלבירטאים גרמו לנזקים לציבור, ובהם קשר שבין החיסון המשולש כנגד חצבת חזרת ואדמת ואוטיזם. קבוצה בריטית בשם charity Sense About Science. הקבוצה פרסמה רשימת הצהרות שנעשו בידי כוכבי קולנוע וטלוויזיה אודות נושאים כגון מזון אורגני, מדבירי חרקים ודרכים להימנע מסרטן. ברשימה גם מופיעים דעות המדענים באשר לתקפותם המדעית של הטיעונים.
הרשימה מופיעה בקישור הבא

 בין הסלבריטאים שציטוטים שלהם מופיעים במנשר גם מדונה (שטענה שאחד ממומחי הקבלה המשפיעים עליה הצליח לנקות אגם באיזור צ'רנוביל מקרינה רדיואקטיבית, השף העירום ג'ימי אוליבר שטען טיעונים רגשיים בעד שימוש במוצרי מזון טבעיים, והדוגמנית לשעבר הת'ר מילס-מקארטני (גרושתו של) שטענה כי שתיית חלב מוגזמת בגיל הילדות גורמת להשמנה וכי יצרניות החלב מונעות את שינוי התפיסה הרווחת לפיה החלב בריא לילדים. התשובות היו –  לאוליבר: אין שום מזון טבעי, כל מה שאנו אוכלים הוא תוצאה של רבייה מבוקרת במשך עשרת אלפים שנה ולמקרטני – החלב הוא אחד המזונות המזינים ביותר, ומי שמוציא את החלב מהתפריט עלול להחסיר  חומרים החיוניים לגוף.

התבטאות נוספת הזוכה לביקורת היא זו של השחקנית ג'ואנה לומלי: "איננו יכולים להמשיך להאביס את בעלי החיים בכימיקלים ומאיצי צמיחה בדרך שבה אנו נוקטים כיום. מדוע אתם סבורים שתחלואת הסרטן מזנקת בימינו?"
פרופ' ג'ון טוי, מנהל הרפואי של מרכז חקר הסרטן בבריטניה עונה לה ואומר כי התחלואה בסרטן אינה "מזנקת". "המחלה נפוצה יותר בעיקר בגלל שאנשים חיים יותר. חשוב להבין שטענות בדבר גורמי סרטן צריכים להתבסס רק על עובדות מוכחות מדעית, ולא על הפחדות. אין כל עדות מוכחת לפיה תוספי התזונה המבוקרים גורמים לסרטן. אנו יודעים שמחצית מסוגי הסרטן נגרמים כתוצאה מתופעות הקשורות בסגנון החיים כגון עודף משקל." בראיון נפרד לבי.בי.סי אמר טוי כי "לסלבריטאים יש בדרך כלל השפעה אמיתית על גיבוש דעת הציבור בנושאים מסוימים, במיוחד בתחום הבריאות וסגנון החיים" אמר. והוסיף כי: "בשל כך יש להם אחריות להתעדכן במידע הנכון לפני שהם יוצאים בהצהרות המהללים תכונות של מוצרים כדי לא להטעות את הציבור שלא בכוונה."

הרשימה הופצה למועדוני VIP ומסעדות ברחבי בריטניה, כמו גם לסוכנויות ניהול ולמו"לים. הרשימה כוללת עצות כגון: "אם משהו נשמע טוב מכדי שיהיה אמיתי, הוא לרוב כזה". האגודה גם פרסמה מספר טלפון אליו יכולים סלבריטאים להתקשר אם הם רוצים לדון בכל נושא עם המומחים בתחום.

 ומה אצלנו? אתם מוזמנים לנצל את במת התגובות כדי להזכיר מקרים שבהם הצטרפו סלבריטאים לקמפיין שהבסיס המדעי שלו היה שגוי. בינתיים המקרה הזכור לי הוא זה של אודטה. ב-10 באפריל מדווחת ענת באלינט בעיתון הארץ כי הנהלת ערוץ 10 אסרה על אודטה שוורץ להמשיך לעסוק בתוכניתה בהפרעות קשב ובמתן התרופה ריטלין. ההנחיה התקבלה בעקבות הפרסום ב"הארץ", שלפיו אודטה טענה בתוכניתה כי ריטלין הוא סם מסוכן וכי הפרעות הקשב אינן קיימות למעשה – טענות הלקוחות מכתבי הסיינטולוגיה, שמנהלת מלחמה נגד הפסיכיאטריה בכלל ונגד מתן ריטלין בפרט. "

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. סלבריטאות לא נותנת פטור מלימוד העובדות לפני שמחווים דעה בקול רם.

    מתי נלמד שפרסום בראש חוצות של זמרות, שחקנים ומנחות טלויזיה איננו ערובה לבינה יתרה?

  2. סלח לי אבי לא חשבתי פשוט זה לא קל עכשיו
    עכשיו שאני צופה בטלויזיה אז אני רואה את אחת מחברות הדיסקברי עובדים בתחנת החלל כיפשוט זה לא קל להגיע לתחנת החלל בסליחה אבי

  3. אתה מוזמן להכנס לידען STS-116 (דרך משימות חלל מאוישות) ותמצא שם את כל התשובות. אשר לתשובה לשאלה של אתמול – מתי הגיעה דיסקברי לתחנת החלל, והשאלה של היום, מתי הגיעה אחת מחברות הצוות של הדיסקברי אמורה להיות זהה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן