סיקור מקיף

האם המחשבים יחשבו בכוחות עצמם?

המחשבים עובדים במהירות רבה יותר מזו של מוחנו: האם המשמעות היא שבסופו של דבר הם יגיעו לכדי מודעות? שני אנשים חכמים מאוד דנים בכך.

לא עומדים להיות מחשבים, נוסח האל מ”אודיסאה בחלל”, שאומרים לנו מה לעשות – או מסרבים לפתוח את הדלת, בשנת 2001 אולם על פי אומדנים מסוימים, המחשבים כבר יכולים לגבור במהירות המחשבה על כמה מהמוחות האנושיים המבריקים ביותר, לדוגמה, המחשבים המהירים ביותר במשרד האנרגיה האמריקאי, יכולים לגבור עלינו במספר הפעולות בשנייה שביכולתם לבצע. המוח העלוב שלנו, יכול לבצע מספר אלפי פעולות בשנייה; מחשבי משרד האנרגיה, יכולים לבצע 2 טריליון פעולות בשנייה (2 טרה-פלופ).

אולם האם המחשבים יהפכו ליצורים בעלי מודעות, כמונו, ואולי יהיו חכמים יותך מאיתנו? הכתב ג'ון ך. קוויין הציב שאלות אלו לשני הוגי הדעות גלויי הלב ביותר, בנושאים אלה, בימינו: הטכנולוג והעתידן ריי קורצווייל והפילוסוף ג'ון סירל. קורצווייל הוא יושב ראש ומנכ”ל של “קורצווייל טכנולוגיות” וחיבר לאחרונה את “עידן המכונות הרוחניות, כאשר המחשבים גוברים על אינטליגנציית האדם”. סירל הוא פרופסור באוניברסיטת קליפורניה שבברקלי, והוא חיבר מספר עבודות קלאסיות בנושא הפילוסופיה של המחשבה, כולל “שכל, מוח ומדע” (1984), שאלה: מה נדרש כדי שמחשב יחשוב בזכות עצמו, ומתי אתה מאמין שדבר כזה יתרחש, אם בכלל?

תשובה: לפי הסטנדרטים של ימינו, נדרש כוח מחשוב רב מאוד, אני מעריך שידרשו 20 מיליון מילארדים של פעולות בשנייה כדי להדמות מוח אדם, אולם עד שנת ,2019 מכשיר כזה יעלה 1,000 דולר, עם זאת, עוצמת המחשוב הנדרשת הכרחית, אך אינה תנאימספיק, ליצירת אינטליגנציה ברמת אדם. אנחנו זקוקים גם לתוכנת המחשב ולאלגוריתמים.

שאלה: מנחן טורינג – שהציע המתמטיקאי אלאן טורינג בשנת 1950 אמור לקבוע האם אנחנו יכולים לומר כי מחשב מסוגל לחשוב, נהסתמך על כך שאדם ה'ושב במקום מרוחק ומתקשר עם המחשב 'וכל להבחין בין מחשב לבין אדםבהתבסס על מענה לשאלות שונות שיציב האדם, האם אתה חושב שמחשב יוכל לעבור אי פעם את מבחן טורינג?

תשובה: עד שנת ,2029 למרות שהמחשבים יעברו צורות שנראות תקפות של מבחן טורינג, עדיין ימשך הדיון בשאלה האם אינטליגנציית מכונה, שווה לאינטליגנציית האדם בכל צורותיה, אולם כדי שתוכנית מחשב תגיב באופן משכנע, היא תהיה חייבת להיות מורכבת כמוח האדם,

שאלה: כאשר המחשבים יטענו למודעות, האם אנחנו נאמין להם?

תשובה: המחשבים יטענו למודעות בתוך 30 שנה, טענות אלה יתקבלו ברובן, פילוסופים מסוימים יערערו על כך, ויאמרו כי אינך יכול להיות מודע אלה אם אתה צורת חיים המבוססת על סינתזת פרוטאין מונחית-,DNA אולם לדעתי, הרעיון של בני האדם המתמזגים עם הטכנולוגיה שלהם הוא רק הצעד הבא באבולוציה ומייצג את המשך תרבות האדם-מכונה, עד שנת 2099 תהיה מגמה חזקה לעבר מיזוג המחשבה האנושית בעולם אינטליגנציית המכונה.

סירל: לא סביר

שאלה: האם המחשבים יתחילו לחשוב בכוחות עצמם?

תשובה: מחשב המוגדר כמכונה המתפעלת סמלים לא יצלח לכך,חייבת להיות סיבתיות. או במילים אחרות. חייבת להיות משמעות לסמלים שהמכונה תתפעל – אולם הם בעלי משמעות רק עבורנו ועבור המתכנתים. הסמלים שהמחשב מתפעל אינם חשובים בעיניו כקליפת השום. אם כך, האם מערכת יכולה לחשוב רק בהסתמך על תפעול הסמלים? כמובן שלא.

שאלה: אם כך, גם אם המחשב יראה כחושב ויפעל כמו אדם, הוא לא יחשוב הלכה למעשה?

תשובה: אני יכול כבר לתכנת את המחשב שלי כך שיאמר שיש לו מודעות, אולם אין לכך דבר וחצי דבר עם היותו בעל מודעות, כל שהמחשב עושה רק סימולציה של תהליכים אלה.

שאלה: האם תיתכן דרך לבנות מכונה שחושבת?

תשובה: בוודאי, אם נבנה משהו שדומה למוח שלנו. המוח שלנו הוא מכונה, כך שאני לא רואה סיבה שתמנע מאתנו לבנות מוח מלאכותי. יתכן שאנו לא רחוקים ממימוש המטרה, ואני לא רואה כל גורם שמפריע לעיקרון זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן