הבגד המנקה את עצמו

זה לא קסם, אלו חלקיקים ננומטריים שהוספו לבד

ייבוש כביסה בשיטה קונבציונלית
ייבוש כביסה בשיטה קונבציונלית
כולנו מכירים פרסומות על אבקות כביסה המופיעות תמיד לפי הנוסחה הקבועה. לוקחים בגד לבן מבריק, שופכים עליו את כל המרעין והבישין שאפשר למצוא בחיריה הסמוכה, ומראים על המסך אם יהודיה מזועזעת עמוקות. כיצד תיפטר מן הצרה?

אל פחד! מיד מגיח זקן חביב בחלוק לבן אל המסך, ומסביר לאמא כי עליה רק לכבס את הבגד המזוהם באבקת הכביסה המעולה שלהם (נעשתה באהבה בלבד, במפעל היצור). ואכן, טבילה קצרה במכונה – והכתם נעלם. בנקודה זו מופיע בתחתית המסך הכיתוב המדגיש כי למרות החלוק הלבן, הזקן החביב אינו דוקטור. אז למה הוא לובש חלוק לבן? שאלה טובה. אולי הוא טבח.

הצד החיובי הוא שאם לשפוט לפי החדשות האחרונות מסין ומאוסטרליה, יתכן שבעתיד הקרוב כבר לא נצטרך לכבס את בגדינו באותה תדירות. אני מעיז לקוות שגם הפרסומות לאבקות כביסה יחסכו מאיתנו, אבל בנקודה זו יתכן שאני אופטימי מדי.

חוקרים (דוקטורים אמיתיים) מסין ומאוסטרליה מדווחים כי הצליחו ליצור בגדים המנקים את עצמם. הבגדים עשויים מבד צמר המצופה בננו-חלקיקים של טיטניום דיאוקסיד. ננו-חלקיקים דומים מופיעים במקומות רבים בתעשיה, כגון קרמים להגנה מהשמש ובמוצרי מזון שונים, והם גורמים לחומר בו הם נמצאים לשקף את האור ולעטות צבע לבן חגיגי. כמו כן, כאשר נחשף הטיטניום די-אוקסיד לשמש, הוא מסוגל להבהיר כתמי לכלוך ולקטול חיידקים.

על מנת להוכיח את יעילות הבד שלהם, החוקרים שפכו יין אדום בנדיבות על שני בגדים שונים, שרק אחד מהם הכיל את הננו-חלקיקים. כצפוי, כתם גדול נוצר על גבי שני הבגדים. בשלב הבא, החוקרים לקחו את שני הבגדים והניחו להם לשהות בשמש במשך 20 שעות. בעוד הבגד הרגיל נשאר מוכתם, הבגד עם הננו-חלקיקים פתח בתהליך של ניקוי עצמי, והכתם כמעט ונעלם מהבד. החוקרים מוסיפים ומציינים כי הננו-חלקיקים אינם רעילים וכי ניתן לצמד אותם בקביעות לבד. הם אינם משנים את המרקם או את תחושת הבגד.

לא נותר אלא לקוות כי כבר בשנה הקרובה תוצא ההמצאה לשוק הרחב, למען יהפכו פרסומות אבקות הכביסה לנחלת העבר, והחלוקים הלבנים יחזרו לחזקתם של הדוקטורים האמיתיים.

המאמר המקורי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

16 תגובות

 1. שמתם לב שלאט לאט ספרי הארי פוטר מתחילים להתגשם?

  בהתחלה התבשרנו על פיתוח מדעי של גלימת היעלמות

  ועכשיו בגדים שמנקים את עצמם.

  יש מה לצפות למשחק קווידיץ קרוב?

  תמהני….

 2. **&יגית&**
  תעשי חיתוך שליש משלשת הכתבות האחרונות תדביקי הכל ביחד ותצא לך עבודה נפלאה

 3. הוא גם אמור להרוג את החיידקים הטובים על העור
  ובכך העור יהייה חשוף יותר לחידקים המזיקים.

 4. סליחה על העיכוב במתן התשובות.

  לא הבנתי –
  אחת מהפעולות של טיטניום דיאוקסיד היא להחזיר אור ובכך להביא לצבע לבן. פעולה אחרת שלו, כפי שמשה מציין, היא שהוא מסוגל להיות מחמצן חזק בתנאים הנכונים, וע"י כך להביא להרס תרכובות הלכלוך הנצמדות לבגד.

  ליאור –
  הננו-חלקיקים אינם מתכלים בתהליך, אך סביר להניח שיש 'שחיקה' מסויימת לאורך זמן. אחד החידושים בהמצאה החדשה הוא מציאת הדרך לצימוד חזק של הננו-חלקיקים לסיבי הצמר.

  אנונימי –
  החומר אכן מסרטן, אך בבליעה בלבד – וגם שם רק בכמויות גדולות. במילים אחרות, כל עוד משתמשים בו בדרך הנכונה – למשל בקרם הגנה – אין לך מה לחשוש.

  1 –
  זו שאלה טובה. הבגד מסריח מכיוון שמצטברת בו זיעה המכילה חומרי מזון, וחיידקים ופטריות אוכלים את הזיעה ומפרישים חומרי פסולת בעלי ריח רע. אפקט החמצון של הטיטניום די-אוקסיד אמור להרוג את החיידקים והפטריות על הבגד, ובכך למנוע את הסירחון.

  קחו בחשבון שהכל תיאורטי כרגע. אני מקווה שבחודשים הקרובים, כשהחוקרים יפתחו את ההמצאה שלהם הלאה, נקבל מידע יותר מלא על היכולות של הבגד החדש.

  בתקווה שעניתי על שאלותיכם,

  רועי.

 5. לליאור ולא הבנתי
  טיטניום דיאוקסיד הוא חומר פוטוקטליטי,
  בחשיפה לקרינה אולטרה סגולה הוא נהייה מחמצן חזק.
  קטליזטורים, בעיקרון, בגמר פעולתם חוזרים למצבם המקורי, לכן, כל עוד החלקיקים נשארים על הבד הם ישארו אקטיביים.

  טיטניום דיאוקסיד כבר משמש כיום ליצור חלונות בעלי אפקט של ניקוי עצמי, החידוש פה הוא בהצמדת החלקיקים לאריג.

 6. החומר משמש גם בייצור סבונים.האם הוא לא מסרטן?קראתי פעם שזו תחמוצת קרצינוגנית.

 7. אם זה רק גורם לאור לחזור כלבן אז זה בכלל לא ניקוי והלכלוך נשאר בבגד ולא רואים אותו לא?

 8. מאמר מעניין,
  נתקלתי ברעיון דומה לפני שנה בחסות חיל האוויר האמריקאי שתחת מימונו פותחו תחתונים שמנקים את עצמם לטובת חייליו המסורים.

  הלינק לכתבה

 9. מה קורה אחרי 200 ניקויים עצמיים שכאלו?
  הרי כמות הננו-חלקיקים מוגבלת לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן