סיקור מקיף

גוף שקוטרו כמחצית מזו של פלוטו התגלה בקצה במערכת השמש * גדול מקווה-וואר (2002)

העצם מתקרב לשמש עד למסלול נפטון ומתרחק עד לקרבת מסלול פלוטו והוא הגדול מבין 15 הפלנטואידים שהתגלו עד כה

מסלולו של סדנה
מסלולו של סדנה

האסטרונומים מסרו ביום חמישי האחרון כי מצאו עצם קפוא במרחק של כ-7 מיליארד קילומטרים מהשמש, שנראה כי גודלו הוא כמחצית גודלו של פלוטו והוא גדול מהירח של פלוטו. אם התגלית תאושר יהיה זה העצם מסוג פלנטואיד הגדול ביותר שנמצא במערכת השמש שלנו מאז גילוי פלוטו עצמו ב-1930.

תצפיות ראשוניות על העצם מציעות כי הגוף השמימי הקפוא גדול בעשרה אחוזים מ"קווה-וואר", עצם בקוטר של כ-1,350 ק"מ שהתגלה בשנת 2002.

"נכון לעכשיו, נראה שהוא גדול מקווה-וואר, דבר שמציב אותו כגדול מכל דבר אחר בקצה מערכת השמש לבד מפלוטו." אמר מייק בראון, אסטרונום במכון הטכנולוגי של קליפורניה.

בראון ועמיתיו צ'אד טרוג'ילו (Trujillo ) ממצפה ג'מיני בהוואי ודיויד רבינוביץ מאוניברסיטת ייל, גילו את העצם ביום שני האחרון באמצעות המצפה בפאלומר, הנמצא מחוץ לסאן דייגו.

העצם, המכונה בינתיים 2004 DW, שוכן בחלק החיצוני של חגורת קויפר, איזור של סלעים קפואים מעבר למסלולו של נפטון. פלוטו הוא העצם הגדול ביותר הידוע בחגורת קיפר, אף כי באופן מסורתי הוא נחשב ככוכב לכת. קוטרו של ירחו, כארון הוא כ-1,250 קילומטרים. העצם החדש הוא ה-15 בסדרת עצמים בגודל של למעלה מ-500 קילומטרים, שנמצא באיזור זה.

מדידות ראשוניות מציעות כי העצם נע במסלול אליפטי סביב השמש, במסגרתו הוא מתקרב אליה למרחק של כ-4.3 מיליארד קילומטרים ומתרחק ממנה עד למרחק של 7.5 מיליארד קילומטרים. לדברי בראון, לוקח לו 252 שנה להקיף את השמש.

כזכור לאחר גילוי הפלנטואידים הראשונים לפני כעשר שנים, היה ויכוח אם הם צריכים לזכות להכרה ככוכבי לכת, רבים קבעו כי פלוטו עצמו צריך לרדת למעמד של פלנטואיד אבל בסופו של דבר הוחלט כי פלוטו ישאר במעמדו ככוכב לכת מכורח 70 שנות הסטוריה, והאחרים לא יזכו למעמד זה.

לדף המתאר את הגילוי, כולל אנימציה באתר אוניברסיטת קאלטק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן