סיקור מקיף

‫מסע אל התת-מדע – המתמטיקה של הבידוק הביטחוני / רועי צזנה‬

עמדתי בתור למטוס, בינות לעשרות אמריקנים גדולים ונינוחים. כאלו הם שליטי העולם. ואז -"מיסטר צזנה," קִרקש הרמקול באנגלית במבטא ניו-אורלינס, "אנא גש הצידה למבדק אקראי."

בדיקות בטחוניות בנמל תעופה מתוך ויקיפדיה
בדיקות בטחוניות בנמל תעופה מתוך ויקיפדיה

עמדתי בתור למטוס, בינות לעשרות אמריקנים גדולים ונינוחים. כאלו הם שליטי העולם. ואז -"מיסטר צזנה," קִרקש הרמקול באנגלית במבטא ניו-אורלינס, "אנא גש הצידה למבדק אקראי."

כמה עשרות זוגות עיניים נלטשו לכיווני בחשד ובחשש, בהיותי הזר היחיד בתור. הכול יודעים שאין דבר כזה מבדק אקראי בשדה התעופה. אם קוראים לך הצידה ככה סתם פתאום, יש לכך סיבה. ואם אין זה כך, הרי ששיטת הרנדומיזציה של האמריקנים היא השיטה הגרועה ביותר בעולם, מכיוון שבכל שלוש הטיסות הפנים-ארציות שעשיתי בימים האחרונים, נקראתי הצידה למבדק אקראי. שילוב של אבא שנולד במצרים, כנראה, ואימא שנולדה בישראל – כבר קשה לומר מה יותר חמור.

התייצבתי אצל איש הביטחון, מוכן ומתורגל בשגרת הבידוק, והנחתי את תיק הגב על השולחן. כניצוֹל מנוסה של מבדקים ביטחוניים פולשניים, לבשתי מראש זוג מכנסיים רחבים ללא חגורה וחולצת טי-שירט קלה להורדה. העברתי כל חפץ שעשוי להתפרש ככלי נשק למזוודה. אפילו את בקבוק הבושם מזכוכית שקניתי בארצות הברית, שעוצב משום-מה בצורה המזכירה רימון יד, עטפתי במגבת והפקדתי ב…

אוי. אוי ואבוי.

"רק רגע," פלטתי, בזמן שהבודק כהה-העור הושיט ידיו לרוכסן. הוא עצר ובהה בי בחשדנות מתחת לקסקט. הנוירונים במוחי נכנסו לפול-גז. מה לעשות עכשיו?

"חשבת פעם שבידוק לפי מוצא עשוי שלא להיות הרעיון הטוב ביותר לתפיסת טרוריסטים?" פתחתי באטיות. הוא הרים גבה. ידיו המשיכו להתקדם באטיות מייסרת לכיוון הרוכסן. מיהרתי להמשיך. "כן, אני יודע שמאוד אינטואיטיבי לרכז את תשומת הלב בכל מי שמגדל זקן ארוך, חובש כיסוי ראש או שקוראים לו מוחמד. אבל ממש לאחרונה ניסה מתמטיקאי אחד להריץ את כל החישובים, וגילה שזה בעצם רעיון גרוע למדי."

השומר מצמץ. מתמטיקה עושה את זה לאנשים. ניצלתי את היתרון היחסי והמשכתי. "כנקודת מוצא הוא הניח שרוב האנשים שנראים, נשמעים, או מתועדים כבעלי מוצא מזרח-תיכוני אינם באמת טרוריסטים. אבל רשויות הביטחון בשדות התעופה מפנות אותם לפני כל טיסה לבידוק ביטחוני, על אף שהם חפים מפשע. חלק ניכר מן הבדיקות מתרכז בהם, במקום שיתפלגו באופן אקראי באמת, עם סיכוי גדול יותר לאתר את הטרוריסטים האמיתיים."

הוא משך בכתפיו ופתח את התיק. יכולתי לראות שהתיאוריה לא נשמעת לו הגיונית. סביר. מודלים מתמטיים יכולים לפעמים להניב תובנות משונות, אבל המודל התפרסם באחד מכתבי העת המדעיים המובילים, PNAS, לאחר ביקורת עמיתים קפדנית. ידו התחילה לפשפש בפנים. החלטתי להשתמש בתותחים הגדולים.

"ברור לך שמה שאתה עושה עכשיו רחוק מלהיות תקין מבחינה פוליטית, נכון?" ניסיתי לדבר על לבו. "תחשוב איך מרגישים אנשים כמוני שעוברים בידוק בטחוני מוגבר בכל פעם שאנחנו עולים למטוס. אינך מבין שהדבר פוגע בנו, מבייש אותנו? גורם לכך שנתחבר פחות למדינה?"

היד שלו נעצרה פתאום, ומבט מוזר עלה על פניו. יכולתי לראות שהוא ממשש צורה כלשהי בתוך התיק. ואז הוא שלף בתנועה מהירה את החפץ החשוד, עטוף במגבת דקה ובצורה הכי לא מתאימה למצב הנוכחי.

"בסדר, חכה, אני מודה שבידוק לפי מוצא עדיין פועל!" הזדעקתי, לנוכח מבטיהם הנחרדים של כל שאר באי התור, שצפו בדרמה מן הצד. "אבל המודל החדש מציע לעשות אותו טוב יותר, בשיטת השורש הריבועי! אם לאנשים ממוצא מסוים יש סיכוי גבוה פי תשעה להיות טרוריסטים, הכי טוב יהיה להוציא פי שלושה מהם מהתור בכל בדיקה ביטחונית! שכנעת אותי!"

ואת כל השאר הייתי צריך להסביר לחוקרים של שדה התעופה. לא, לא מן הסוג האקדמי. רחוק מכך.

אבל חוץ מזה, האם הרחתם פעם פיצוץ מבוקר של בקבוק בושם?

רועי צזנה מסיים דוקטורט בננו-טכנולוגיה בטכניון, כותב בנושאי מדע פופולרי ובעל הבלוג "מדע אחר"

מעוניינים לקרוא עוד: חתמו עכשיו על מנוי לסיינטיפיק אמריקן ישראל

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ועוד בנושא

http://www.miller-mccune.com/culture-society/hey-tsa-racial-profiling-doesnt-work-25725/

http://www.pnas.org/content/106/6/1716.full

Post to Twitter Post to Facebook Facebook

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

  1. א – זה לא אומר שום דבר. אני מכיר כמה קצינים גרועים. וגם כאלה שערקו משורות צה"ל בגלל אידיאולוגיה שדומה לכזאת שאתה מציג.
    ב – ומיהם 'כותבי הנהלים'? אם היית יודע אז היית יודע שהם אנשי ביטחון כמו: שר הביטחון, שר לביטחון פנים, שוטרים וקצינים בצהל בדרגות מסוימות, ובתפקידים מסוימים ועוד כמה.

    חוץ מזה, אם אתה באמת קצין ואתה יוצא כנגד נוהלי הבטיחות בנתב"ג- הנהלים נראים לך נוקשים מדי-
    אז זה רק מראה איזה קצין גרוע אתה, ואני מקווה שלא 'תזכה' להשתתף יותר במלחמות- לא בגלל הדאגה לשלומך, אלא בגלל הדאגה לשלומם של חיילי צהל תחת פיקודך.

  2. אתה אדם אלים ובוטה, לא ראוי לבזבוז הזמן,

    א. שתכיר שאני קצין במילואים ולצערי זכיתי לקחת חלק בכמה מלחמות כקצין.
    ב. ההתבטאות היא לא נגד אנשי הביטחון, היא נגד כותבי הנהלים, הטעות היחידה שאמרתי היא המונח "חוק" ולא "נוהל".

  3. אם היית הבן שלי הייתי נותן לך שתי כאפות ומעיף אותך מהבית כדי שתלמד לקח.
    אבל למזלי אתה לא הבן שלי. אתה כאזרח במדינה הזאת מבקר אותה בלשון חריפה (כתבת: "כל ערבי מקבל מינימום מדבקה צהובה, גזענות בשם בטחון ישראל זהו חוק אצלנו"). מילא שאתה עושה זאת, וחושב שאתה צודק. הבעיה היא שאתה מנסה לשכנע אחרים שמה שאמרת זה נכון- בזמן שמה שאמרת זה לא נכון.
    מעבר לכך, מכיוון שהתבטאת בחריפות כנגד אנשי ביטחון ישראלים, חשבתי לנכון להגיב לך באותו אופן.
    אני חושב שאתה צריך להתנצל מול אותם האנשים ששומרים עלינו (כן כן גם על *** כמוך).

  4. "היתי אומר שאתה הגזען. ההתבטאות שלך כנגד העם שלך מזכה אותך בתואר גיס חמישי. חתיכת זבל."

    אם היית הבן שלי הייתי שוטף לך את הפה טוב טוב עם סבון!

  5. ליאור ז.
    גזענות?
    אם הערבים האלו לא היו עושים פיגועים בכל מיני מקומות בעולם, אז לא היה צורך לבדוק אותם ביסודיות. להזכירך שגם במקומות אחרים בעולם מבצעים בידוק ביטחוני לערבים, האם זאת גם גזענות לדעתך?
    היתי אומר שאתה הגזען. ההתבטאות שלך כנגד העם שלך מזכה אותך בתואר גיס חמישי. חתיכת זבל.

  6. חזרה לליאור…
    אם מדובר על זכר ערבי שטס לבד והוא בתווך הגילאים של 17 עד 35… כן! ותדבר עם הבודקי ביטחון בנתב"ג, כל ערבי מקבל מינימום מדבקה צהובה, גזענות בשם בטחון ישראל זהו חוק אצלנו (לצערי)

  7. לליאור – נראה לך שלכל ערבי שעובר בנתבג שמים ראי מתחת לפי הטבעת??
    מאיפה ההמצאות האלה?

    ובקרש לכתבה – לפי ההיגיון הזה, כשמפתחים תרופה לסרטן, לא כדאי לחקור שיטות להתמקדות בתאים סרטניים, אלא עדיף לבחור תאים באופן אקראי?
    מה שנכון לאמריקה לא בהכרח נכון לישראל, וגם אי אפשר למנוע 100% ממעשי טרור. ע"ע הפיגוע בבנייני התאומים… מי בכלל חשב

  8. כתבה גרוע, המתמטיקה לא ברמה מדהימה, והפאנצ' ליין… חלש.

    אגב מה אתה חושב שחש כל ערבי ישראלי שאנו עוצרים כאן בנתבג? ראי מתחת לפי הטבעת לא כיף לאיש!

  9. עוד מעט והיית אומר לו שרק בעקבות הבידוקים המשפילים הללו אתה שוקל להיות טרוריסט…:)

    וברצינות, את הנורבגי ההוא לא היו לוקחים אף פעם לבידוק אקראי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן