סיקור מקיף

מלחמת הכוכבים השנייה

בוושינגטון עוסקים באיום חדש והרסני מצד איראן וצפון קוריאה: מתקפת טילים גרעיניים בחלל

הכותרת "מתקפה גרעינית בחלל" נראית כאילו היא לקוחה ממדף הספרים הבדיוניים, פרי עטם של ארתור סי. קלארק או של אייזיק אסימוב. אלא שהפעם לא מדובר ביצירה דמיונית של סופר, אלא בתחזית מטרידה, המעסיקה בשנים האחרונות את הפנטגון ומכוני מחקר בארצות הברית.

מה שהופיע עד עתה בעיקר בפרסומים מקצועיים, נחשף לאחרונה לציבור הרחב במאמר שנכתב בידי קארל מיולר ואלוויין האריס ממכון המחקר והייעוץ "ראנד" בקליפורניה. לדבריהם, על המערב להיערך לאפשרות של התקפה גרעינית שתופנה לא אל עבר יעדים על פני כדור הארץ – אלא ליעד אחר: לוויינים המשייטים בחלל. השניים מתארים כיצד ישוגר טיל, הנושא ראש נפץ גרעיני, אל הרקיע, כדי שיתפוצץ בגובה שייקבע מראש.

"אין צורך בפגיעה נקודתית בלוויין מסוים", אמר לנו השבוע מיולר בשיחת טלפון מקליפורניה. הכוונה היא לפוצץ את ראש החץ של הטיל בגובה של כ-150 קילומטר לפחות, מתוך הערכה שכמה מהלוויינים האמריקנים יימצאו לא רחוק משם. מיולר משוכנע כי פיצוץ גרעיני בגובה זה עלול להיות בעל השפעה הרסנית ביותר על הלוויינים הנמצאים במסלול "הלוס", שהוא הנתיב הנמוך ביותר בו פועלים מרבית לווייני הביון לתצפית ולהאזנה, תקשורת ומחקר, כמו גם תחנת החלל הבינלאומית והטלסקופ "האבל".

מעבר להשפעת פיצוץ המטען הגרעיני על הלוויינים הנמצאים בקרבת הפיצוץ, הרי שהנזק המשמעותי מצוי בהשפעות הקרינה האלקטרו-מגנטית המשבשת את פעילות המערכות האלקטרוניות. לדברי מיולר, הפיצוץ ייצור חגורות קרינה חדשות, הידועות כ"חגורות ואן אלן", אשר יזיקו, ואולי אף ישתקו, כל לוויין אשר ימשיך במסלולו ויעבור דרכן במשך שבועות ואולי אף חודשים.

מרבית הלוויינים המצויים במסלול ההלוס, מסביר מיולר, אינם חסינים מפני כמויות קרינה גבוהות, ופרט למספר מועט של לווייני מודיעין אמריקניים, אפשר להניח שרובם ישותקו לזמן כלשהו אם לא ייצאו מכלל שימוש בשל החשיפה לקרינה.

שיתוק מבצעי

מתקפה גרעינית עלולה לפגוע בלוויינים רבים בחלל, אך הנפגעת הקשה ביותר תהיה ארצות הברית, המפעילה לא פחות מ-250 לוויינים במסלול הלוס. "התקפה גרעינית על הלוויינים לא תשתק לחלוטין את ארצות הברית", מדגיש מיולר, שכן יש ברשותה גם לוויינים נוספים, המפוזרים בגבהים שונים ובעלי מיגון מיוחד. כך למשל, מערכת הלוויינים שעל פיה מתבצע ניווט, כולל "פצצות חכמות" מן הדור החדש, המנווטות באמצעות מכשירי ג'י-פי-אס, נמצאת הרחק בחלל מחוץ לטווחי הפגיעה הללו. למרות זאת, משוכנע מיולר, מדובר ב"מטרד רציני", העלול לשבש מהלכים צבאיים של ארצות הברית ואף למנוע את ביצועם.

למרות סיומה של המלחמה הקרה, והקיצוצים הניכרים בתקציבי תוכניות הביטחון בחלל בתקופת ממשל קלינטון, האמריקנים מכירים היטב את הסכנות הצפויות בתחום זה. הגנרל ראלף איברהארט, מפקד "נוראד", פיקוד ההגנה האווירית של צפון אמריקה וראש פיקוד החלל, אמר על כך: "אנו תלויים בחלל לתקשורת, ניווט, תזמון, מודיעין, סיור וחזאות. עלינו להיות בעלי היכולת מקסימלית להגן על האמצעים הקריטיים הללו, ולמנוע את כניסתם של אויבינו לזירת הקרב החדשה הזאת".

מיולר והא ריס מציגים את הסכנה הזו במאמר המתפרסם בגיליון החדש של הירחון האמריקני "אטלנטיק", אשר פנה לחוקרי "ראנד" בבקשה לשרטט את "הכותרות המדאיגות שמעבר לאופק", שורה של התפתחויות אפשריות, העלולות להתממש בשנים הקרובות.

שני החוקרים מצביעים על סכנה ש"מלחמת הכוכבים", פרי חזונו של הנשיא לשעבר, רונלד רייגן, תתממש, אך לא בדרך אותה צפה הנשיא שיצא בשנות השמונים למאבק של טכנולוגיה מתקדמת נגד "אימפריית הרשע" הסובייטית. הפעם מדובר בכך שמדינות אחרות בעלות נשק גרעיני, כדוגמת איראן או פקיסטאן, הן שיוכלו להנחית מכה גרעינית על הלוויינים בחלל.

בעדות בוועדה הסנאט האמריקני על סכנות אסטרטגיות עתידניות, הזהיר לאחרונה תת-אדמירל תומס וילסון, ראש סוכנות המודיעין של הפנטגון, מפני זירת האיומים החדשה. "ליריביה של ארצות הברית תהיה היכולת המבצעית לפגוע במערכות החלל האמריקניות כבר ב-,"2010 קבע איש המודיעין הבכיר.

מיולר, איש "ראנד", סבור כי מדובר בתחזית אופטימית מדי, לפחות מבחינת לוח הזמנים. "כבר תוך חמש- שנים לא רק לסין ולרוסיה תהיה יכולת לפגוע בלוויינים האמריקנים, אלה גם לאיראן, לפקיסטאן ולצפון קוריאה", א ומר מיולר.

טכנולוגיה פשוטה

הטכנולוגיה הדרושה לביצוע התקפה חללית כזו כבר קיימת היום במדינות רבות. לדברי מיולר, המרכיבים הנחוצים למתקפה שכזאת הם "יכולת גרעינית פרימיטיבית וטכנולוגיית טילים בסיסית".

היכולת הגרעינית הולכת ומתפתחת במדינות רבות. פקיסטאן, בעלת "הפצצה האסלאמית" הראשונה, כבר ניסתה אותה בהצלחה. גם צפון קוריאה הכריזה לפני חודשיים כי בידיה לפחות שתי פצצות גרעיניות, וכי היא תמשיך לפעול להרחבת המאגר הגרעיני שלה. איראן, העומדת עתה במוקד תשומת הלב הבינלאומית, דבקה עדיין בעמדתה כי תעשיית הגרעין המתפתחת שלה נועדה רק למטרות שלום. אולם גורמי מודיעין בישראל ובארצות הברית מעריכים אחרת, ומשוכנעים כי כל הסימנים המגיעים מאיראן מצביעים על כך שהיא דוהרת במלוא התאוצה להשגת נשק גרעיני. אם טהרן לא תעצר, יתכן כי יהיה בידיה נשק מסוג זה כבר בתוך שנתיים.

מבחינת טכנולוגיית טילים, המצב פשוט הרבה יותר. איראן, שהודיעה השבוע על ניסוי מוצלח של טיל הקרקע-קרקע שלה לטווחי ביניים, "שיהאב ,"3 טרם ניסתה לשגר את הטיל למרומים. ולמרות זאת, אומר מיולר, כי "ייתכן מאוד שאפילו טיל מסוג זה הקיים כבר היום באיראן, יוכל לטפס לגובה הדרוש, ולאיים על הלוויינים". גם צפון קוריאה היא בעלת יכולת טילית לביצוע מתקפת "האנד", באמצעות טילי הטאודונג החדישים שלה, המשמשים גם אבות-טיפוס לטילים האיראניים והפקיסטאניים.

הגנה גלובלית

היתרון המובהק בתקיפה כזו, אומר מיולר, נעוץ בפשטות הטכנולוגית שלה. תקיפת הלוויינים אמנם תגרום נזק רב לארצות הברית, אך לא תתקרב לאסון של תקיפה גרעינית על אמריקה עצמה, פעולה שללא ספק גם תגרור תגובה מוחצת של השמדה בעקבותיה. "מטרת תקיפת הלוויינים תהיה כמו קלף מיקוח", אומר מיולר, "ותספק בעיקר כוח הרתעה ואיום בידי מדינה שבמצב אחר היא כמעט חסרת ישע אל מול אמריקה ובעלות בריתה. במקרה הצורך מדינות האויב יוכלו גם לפגוע ביכולות הלחימה האמריקניות באופן חלקי, וגם אם זה לא יעצור את האמריקנים – זה יאט את פעילותם".

משחקי מלחמה שנערכו לפני כשנתיים בסוכנות הביטחונית לצמצום נזקים התבססו על כמה תרחישים. באחד מהם משגר הממשל הקורס של צפון קוריאה, כמעשה נואש אחרון, מספר טילים לכיוון השמיים. בתרחיש אחר משגרת פקיסטאן טיל ובראשו ראש קרב גרעיני לשמים, כאמצעי להזהיר את הודו מפני פעולה צבאית נגדה.

בשני המקרים הללו גורמים הפיצוצים הגרעיניים סמוך למסלול הלוויינים נזק ניכר לארצות הברית. בעקבות משחקי המלחמה נקבעו ארבעה תחומי התגוננות אפשריים: הראשון הוא מניעת הגעתו של נשק גרעיני וטכנולוגיית טי לים לידי מדינות אויב, יעד שבימים אלה נראה חסר סיכוי, אף כי ממשל בוש מרבה לעסוק בכך לאחרונה. דרכים נוספות – הגברת ההרתעה האמריקנית, ולצידה מיגון פאסיבי של הלוויינים וכן פיתוח מערכות הגנה גלובליות מפני טילים באליסטיים. אבל בהיעדר מערכות כאלה בסמוך לאתרי השיגור מודים בוושינגטון כי אם ישוגר טיל גרעיני לחלל בעתיד הקרוב, אין למערב אמצעים למנוע את הנזק ללוויינים.

אבי הר-אבן, ראש סוכנות החלל הישראלית אומר כי "האיום בהחלט נשמע כאפשרי", גם אם כיום הוא נראה דמיוני. "מאזן הכוחות האסטרטגי בעולם הולך ומשתנה וככל שמדינה יותר מפותחת טכנולוגית, כך היא גם יותר פגיעה", הוא מוסיף. מלחמת המפרץ היתה הדוגמה הבולטת לכך, שכן לווייני החלל האמריקנים השתתפו בצורה מלאה בכל תחומי הלחימה, ביניהם הניווט, התקשורת, הכוונת האמצעים ורכישת המטרות, ולמעשה "המלחמה שהתנהלה על הקרקע, נוהלה מן החלל".

חשיבות מכרעת

ישראל מפעילה כיום ארבעה לוויינים עצמאיים – לוויין הריגול, "אופק ,"5 לוויין המידע "עמוס", לוויין הארוס המסחרי והלוויין המדעי של הטכניון – אך היא תלויה גם במערכות האמריקניות לצורכי מודיעין, ניווט (לווייני ה"ג'י-פי-אס") ותקשורת. גורמי ביטחון בישראל מעריכים כי "פגיעה במערכות החלל האמריקניות עלולה בהחלט לפגוע גם ביכולת המבצעית של צה"ל".

באשר לסכנה של פגיעה בלוויינים הישראלים, מדובר בסיכון נמוך למדי, בהתחשב במספר הקטן של הלוויינים. גורמי ביטחון אומרים כי "הסכנה העיקרית לישראל, תהיה הפגיעה בלווייני המדע והתקשורת". למרות חשיבותם האסטרטגית ההולכת וגוברת של הלוויינים הישראלים והאמריקנים למערכת הביטחון בארץ, איום ההתקפות הגרעיניות על הלוויינים "אינו עומד עדיין על סדר היום הביטחוני", מודה הר-אבן.

גורמי מודיעין רבים בארצות הברית אינם שותפים לתאוריית מתקפת הלוויינים של מיולר כאיום אסטרטגי קרוב. להערכתם, הפגיעה בלוויינים תהיה אקראית, ומתקפה כזו עלולה לגרום נזק גם ללוויינים השייכים למדינות אחרות. למרות זאת מציע מיולר לנהוג במשנה זהירות: "מדינות כמו איראן וצפון קוריאה הן בלתי צפויות, ובעת צרה לא ניתן להעריך מה הן עלולות לעשות".

למרות המחלוקת באשר לסכנה המיידית של מתקפת הלוויינים בחלל, על עובדה אחת מסכימים כמעט בכל אגפי הפנטגון – הלחימה בחלל היא בלתי נמנעת, וקרבה. בממשל בוש, ובעיקר בפנטגון, משוכנעים כי "חשיבות החלל היא כה מכרעת למבצעינו הצבאיים, שלא ניתן להאמין כי הם לא יהפכו למטרות של אויבינו בקרוב". על רקע ההפתעות שכבר ספגה וושינגטון בפרוץ מלחמת העולם השנייה ולאחרונה במתקפה על מגדלי התאומים ב-11 בסטפמבר, קבעה לפני כשנתיים ועדה לענייני חלל, שבראשה עמד שר ההגנה הנוכחי, דונלד רמספלד, כי "ארצות הברית אינה יכולה להרשות לעצמה לספוג פרל הרבור נוסף בחלל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן