"נראה לי שהייתי שם נצח; לפעמים משתגעים בחלל"

סקוט קלי, האסטרונאוט האמריקני שחזר לכדור הארץ לאחר שהייה של 340 ימים בתחנת החלל הבין-לאומית, דיווח על כאבי שרירים ושינויים בראייה. במסיבת עיתונאים ביוסטון אמר קלי כי "לוח הזמנים והמשימות שמרו על השפיות שלי". כשחזר הביתה בשעת לילה מאוחרת – הוא קפץ לבריכה. אחיו התאום מארק הרגיע: "הוא לא איבד את השפיות"

האסטרונאוט סקוט קלי בעבודתו השוטפת בתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א
האסטרונאוט סקוט קלי בעבודתו השוטפת בתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א

 

הידיעה מבוססת על כתבתו של ירון דרוקמן ב-YNET ותוספות מאת אבי בליזובסקי

 

סקוט קלי, ששבר את שיא השהייה הרצופה בחלל לאסטרונאוטים אמריקנים, מתאושש מהשהות הממושכת בתחנת החלל הבין-לאומית. אתמול (יום ו') הוא התייצב למסיבת עיתונאים ראשונה במרכז החלל ביוסטון וסיפר על החוויה הממושכת: "נראה לי שהייתי שם נצח. זה נראה יותר זמן ממה שחשבתי". עכשיו יצטרכו סקוט קלי ואחיו התאום מארק לערוך סדרת בדיקות ארוכה כדי לבדוק כיצד שהות ממושכת בחלל משפיעה על גוף האדם.

במשך שעה ישב האסטרונאוט האמריקני מול העיתונאים וענה על שאלותיהם באריכות. הוא נראה נינוח, אך כמה פעמים הודה כי הוא סובל מכאבים בשרירים ובעצמות שאותם לא הפעיל במשך שהותו בחלל. קלי, ששהה 340 ימים בתחנת הבין-לאומית וסיפק לא מעט תמונות מדהימות מהחלל, אמר: "כדור הארץ הוא מקום יפה. תחנת החלל הבין-לאומית היא מקום טוב לתצפת עליו, לראות איך האטמוספירה שלו נראית". הוא נשאל גם על השהות הממושכת בחלל, והשיב: "לפעמים משתגעים בחלל. אני חושב שנאס"א עושה עבודה טובה בבחירת אנשים מתאימים למשימה. בסביבה כזו השפיות חשובה להישרדות שלך. אני חושב שלוח הזמנים והמשימות שמרו על השפיות שלי". קלי הוסיף כי הוא בעיקר נהנה לערוך את הניסויים המדעיים בחלל.

האסטרונאוט האמריקני נשאל גם על מצבו הבריאותי והשיב כי הוא מרגיש כעת טוב יותר מהפעם הקודמת שחזר מהחלל, אבל הודה כי הוא סובל מכאבים. "הכאבים בשרירים הרבה יותר חזקים מהפעם שעברה שהייתי בחלל", הוא אמר. "כואב לי ברגליים כשאני יושב או שוכב". לדבריו, הוא ניסה לזרוק כדור לסל, "אבל לא הצלחתי להגיע לטבעת".

על שהות ממושכת יותר מחוץ לכדור הארץ, שלה ידרשו אסטרונאוטים שייצאו למשימה למאדים, אמר קלי: "הייתי יכול להיות זמן רב יותר בחלל – אם הייתה לכך סיבה. אם זו סיבה מדעית. אם אתה עושה משהו חשוב – זה גורם לך להמשיך לעשות את זה. לאנשים הראשונים שיגיעו למאדים צריכה להיות מוטיביציה גבוהה. יש לנו כמה אתגרים בשהות ממושכת בחלל כמו הקרינה". לדבריו, מי שיישלח למאדים יצטרך לדעת להתמודד עם שהות בחללית עם מעט מקום ועם אנשים נוספים.

האסטרונאוט האמריקני התייחס גם לבעיות זיהום האוויר בכדור הארץ. הוא אמר כי אפשר להבחין מהחלל שחלקים מאסיה, ובעיקר סין, סובלים מזיהום אוויר גבוה וכך גם אזורים בארצות-הברית – כמו לוס אנג'לס. "אנשים אומרים שיש צורך להציל את כדור הארץ. כדור הארץ יהיה בסדר, הוא יתאושש – אבל בלי אנשים", אמר קלי. "יש לנו יכולת להשפיע אם נחליט לעשות זאת".

קלי מתחיל להסתגל מחדש לחיים בכדור הארץ. הוא אכל ארוחת ערב עם בני משפחתו וצייץ: "התגעגעתי לאכול סביב השולחן כשהייתי במשימת שנה בחלל". קלי אפילו פרסם סרטון שבו נראה קופץ לבריכה כשהוא לובש מדי אסטרונאוט.

בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו מביתו שביוסטון, הוא כתב: "הייתי עסוק מאז שחזרתי. לאחר הגעתי, הייתי בנאס"א לכמה בדיקות רפואיות ולצורך איסוף מידע למחקר המתמשך. אחרי לילה ארוך הגעתי לבית שלי. זה נהדר לחזור לכדור הארץ. אין כמו להיות בבית".

קלי, ששב ביום רביעי השבוע לכדור הארץ, לאחר שהיה 340 ימים ברציפות בתחנת החלל הבין-לאומית, גבה בתקופה זו ב-5 ס"מ. אחיו מארק אמר במסיבת עיתונאים כי אחיו חזר עייף מאוד מהמשימה הארוכה בחלל. האח מארק נשאל האם מצבו הבריאותי או הנפשי של סקוט נפגע, במיוחד לאחר שהאסטרונאוט שחזר השבוע מהחלל – פרסם סרטון שהוא קופץ לבריכה. מארק קלי השיב כי הסרטון צולם ב-4:00 לפנות בוקר (שעון יוסטון) ומצבו של סקוט טוב מאוד.
שובו של קלי ממשימת החלל הארוכה ביותר של אסטרונאוט אמריקני צפויה להתניע גל של ניסויים רפואיים שנועדו לפלס את הדרך למשימות ממושכות למאדים. קלי, 52 אמר במסיבת העיתונאים ביוסטון: "עוצמת כאבי השרירים והעיפות גדלה מאז הפעם הקודמת. יש לי גם בעיה בעור משום שלא נגעתי בשום דבר למשך זמן כה ארוך באופן משמעותי ולכן העור רגיש מאוד. אני מרגיש תחושת שריפה בכל פעם שאני יושב, שוכב או הולך."
לפני שעזב את תחנת החלל אמר למדענים כי הוא חווה שינויים בראיה, דבר שמסתבר, קורה לכמחצית מהאסטרונאוטים השוהים במשימות חלל ארוכות.
"התרגלתי לנוע במהירות של 28 אלף קמ"ש, אך מטוסים לא מגיעים למהירות כזו" אמר לאחר הטיסה הארוכה שעבר בסך הכל יום אחד לאחר הנחיתה מקזחסטן ליוסטון, אליה הגיע ב-02:30 בלילה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן