אחרי 340 ימים בחלל: סקוט קלי גבה ב-5 ס"מ

מי ששבר את שיא השהייה הרצופה לאסטרונאוט אמריקני בחלל נהיה גבוה יותר בזמן שהיה בתחנת החלל הבינלאומית. בנאס"א הבטיחו כי הוא יחזור לגובהו המקורי בקרוב. במקביל, הנשיא אובמה בירך: "מקווה שכוח הכבידה לא יכביד עלייך"

קלי עם ג'יל ביידן, ד"ר ג'ון הולדרן מהבית הלבן ועם מנהל נאס"א צ'ארלס בולדין(צילום: נאס"א)

ראו הרחבה: כיצד ניתן לצפות ב-10,000 זריחות ושקיעות בשנה אחת

האסטרונאוט האמריקני סקוט קלי, שחזר אתמול (יום ד') לכדור הארץ לאחר שהיה 340 ימים ברציפות בתחנת החלל הבינלאומית – גבה בתקופה זו ב-5 ס"מ. כך גילה בכיר בנאס"א.

קלי נחת אתמול בבוקר יחד עם הקוסמונאוטים הרוסים מיכאל קורניינקו (שהיה גם כן 340 ימים בחלל) וסרגיי וולקוב (שהיה הפעם "רק" 172 ימים בתחנת החלל הבינלאומית). מיד עם נחיתתם של השלושה עברו השלושה בדיקות רפואיות ראשוניות.

במהלך הבדיקות התברר כי קלי גבה, אבל לא מדובר בבשורה לשחקני כדורסל. ג'ף וויליאמס מנאס"א הסביר בראיון לרשת CNN כי קלי עומד בקרוב לחזור לגובה הרגיל שלו ובכך הוא יהיה באותו גובה של אחיו התאום מארק קלי, שגם הוא היה אסטרונאוט בעבר. "זה היה צפוי, הגביהה זמנית", הוסיף וויליאמס.

סקוט ומארק קלי הם תאומים זהים. לכן, כשהציע האח התאום לעבור את אותן בדיקות שיעבור אחיו בתחנת החלל, נאס"א מיד קפצה על הרעיון. עם זאת, השניים לא שמרו על אותו משטר אכילה. מארק, שנשוי לחברת הקונגרס לשעבר גבריאלה גיפורדס (שניצלה לפני ארבע שנים מניסיון התנקשות), הבהיר כי אין לו שום כוונה לצרוך "אוכל חלל" ולרוץ שעתיים מדי יום על הליכון, כפי שעשה אחיו ב-340 הימים בתחנת החלל הבינלאומית.

הבדיקות הרפואיות שיעברו השניים בשנה הקרובה יספקו לאנשי נאס"א מידע רב על שהות ממושכת של בני-אדם בחלל, בעיקר לקראת משימת שיגור בני-אדם למאדים – משימה שאמורה להימשך זמן רב.

מי שמיהר לברך את קלי עם חזרתו לכדור הארץ הוא נשיא ארצות-הברית ברק אובמה,ששוחח בטלפון עם האסטרונאוט האמריקני וגם צייץ: "ברוך השב לכדור הארץ, @StationCDRKelly, השנה שהעברת בחלל חיונית לעתיד של הטיסות האמריקניות לחלל. אני מקווה שכוח הכבידה אינו יכביד עלייך".

קלי הגיב בציוץ בזמן שטס מקזחסטן ליוסטון: "תודה אדוני הנשיא. על התמיכה ועל שיחת הטלפון. עכשיו אני טס בגובה נמוך יותר". בציוץ נוסף הוא פרסם תמונה של סלט וציין כי הירקות טריים.

ביוסטון קיבלו את פניו של קלי בכירי נאס"א ובהם המנהל צ'ארלס בולדין,שהחזיק בידו דגלון של ארצות-הברית. מי שעוד קיבלה את פניו של האסטרונאוט היא ג'יל ביידן, רעייתו של סגן נשיא ארצות-הברית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. שאלה לאליסף קוסמן ולשאר הגולשים כמה זמן שהו בתחנה סקוט קלי ומכאל קרונינקו ואיך השפיע עליהים השייהיה

  2. מישהו יודע להגיד כמה זמן לוקח להתאושש משהיה כזאת בחלל ?
    תוך כמה זמן אפשר נגיד ללכת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן