"מדענים צריכים להיות פתוחים לשקול שילוב ניסים בתיאוריות או בהסברים שלהם. "

כך טענו יותר משליש מהמשיבים בסקר הבוחן את מצב היחס בין דת למדע בארה"ב ואשר הוצג בכנס האגודה האמריקנית לקידום המדע. אמנם לפי הסקר עולה כי קהילות דתיות ומדעיות עשויות להיות פחות לוחמניות מכפי שמצטייר בתקשורת ובפוליטיקה האמריקנית אבל אין זה אומר שהשקפת העולם המדעית מקובלת על הרוב

יד האלוהים בוראת את היקום במפץ הגדול. איור: shutterstock
יד האלוהים בוראת את היקום במפץ הגדול. איור: shutterstock

אחד הסקרים הגדולים ביותר של ההשקפות של האמריקאים על דת ומדע מצביע על כך שהקהילות הדתיות והמדעיות עשויות להיות פחות לוחמניות מכפי שהדבר מצטייר בדרך כלל באמצעי התקשורת ובפוליטיקה.

רק 27 אחוזים מהנשאלים בסקר חדש אמרו כי מדע ודת כנמצאים בסכסוך הדדי שיעור דומה של משיבים קבע כי הם נוקטים בעמדה או לצד המדע או לצד הדת." כך אמרה איילין הווארד אקלונד, סוציולוגית מאוניברסיטת אוקלנד במפגש השנתי של האגודה האמריקנית לקידום המדע שהתקיים בשבוע החולף (13-17 בפברואר) בשיקאגו. הסקר הוזמן על ידי פרויקט הדיאלוג בין המדע, האתיקה והדת (DoSER) של האגודה האמריקנית לקידום המדע (AAAS).
אולי חשוב יותר, בהתחשב באוכלוסייה הגדולה של נוצרים אוונגליסטים בארצות הברית (עד 30 אחוזים לפי ההערכות). כמעט מחצית מהאוונגליסטים שהשתתפו בסקר אמרו כי הם חשים כי דת ומדע נמצאים במערכת יחסים של שיתוף פעולה.

אבל עדיין יש כמה הבדלים משמעותיים בין המשתתפים בסקר. לדברי אקלונד, המשמשת גם כמנהלת תוכנית הדת והחיים הציבוריים באוניברסיטת רייס האוונגליסטים " היו בעלי סיכוי גבוה של יותר מפי שניים לעומת שאר המדגם לומר כי יפנו למנהיג או טקסט דתי אם יש להם שאלה בסוגיה מדעית. " הסקר גם מצא כי 43 אחוזים מהאוונגליסטים מחזיקים בתפיסת העולם הבריאתנית הנוקשה ביותר לפיה " אלוהים ברא את כדור הארץ,היקום וכל החיים בתוך 10,000 השנים האחרונות".

יותר משליש מהמשיבים בסקר הסכימו כי "מדענים צריכים להיות פתוחים לשקול שילוב ניסים בתיאוריות או בהסברים שלהם. "

המחקר כלל למעלה מ-10,000 בני אדם שמילאו סקר שארך 25 דקות באינטרנט , יחד עם 300 ראיונות אישיים עם נוצרים, יהודים ומוסלמים. כ-5 אחוזים מהנשאלים הגדירו את עצמם כמדענים.

"תוכנית DoSER הזמינה את הסקר עם פתיחתו של הפרויקט שנועד להפגיש קהילות מדעיות ודתיות לשותפות פורה יותר וטעונה פחות כתוצאה מתפיסות מוטעות זה על דעותיו של זה " אמרה מנהלת הפרויקט ג'ניפר וייסמן .

"בעבר, המחקרים התמקדו בשאלה מה שקבוצות שונות חושבות על סוגיה מדעית מסויימת כגון אבולוציה או שינוי האקלים אבל הסקר הזה שונה כי הוא שואל איפה אנשים מצפים למצוא מידע מוסמך על מדע, ועד כמה חשובות לדעתם סוגיות מדעיות בחיי היומיום שלהם ", אמרה וייסמן .

הוועדה המייעצת של DoSER ביקשה שהפרויקט יכיל דגש מיוחד על אוונגליסטים , "שמגלים בדרך כלל עניין במדיניות המדע הלאומית, אך חסרים ייצוג חסר באופן משמעותי במדעים עצמם" וייסמן ציינה .
(עורך אתר הידען מעיר: השפה התקינה פוליטית אולי גרמה לוייסמן לומר דברים מעורפלים, אך הכוונה די ברורה – האוונגליסטים רוצים להשפיע על לימודי המדעים, אך אינם יודעים מהו מדע ולכן התוצאה ידועה באינספור נסיונות , אפילו של חקיקה במדינות שונות, להחליט מה יילמד בשיעורי מדע, גם אם הוא אנטי מדעי)

גאלן קארי , סגן נשיא לקשרי ממשל באיגוד הלאומי של האוונגליסטים בוושינגטון, אמר כי הוא מרוצה מממצאי הסקר . "יש לא מעט מקום בשתי הקהילות שלנו ללמוד יותר על הקהילה האחרת , כדי להילחם בבורות בדרך של שיתוף פעולה ".

פגישה נוספת בכנס דנה בדעות הציבור במדע וטכנולוגיה באמצעות סקרים שערכה הקרן הלאומית למדע , חברת PEW וחברת סקרי גאלופ .

עוד בנושא באתר הידען:

 

מחקר המדדים המדעיים NSB 2014, שפורסם מוקדם יותר חודש, חושף כי כי בערך שבעה מתוך 10 אמריקאים מאמינים כי השפעות המחקר המדעי הן יותר חיוביות מאשר שלילית לחברה נתון שנשאר יציב מאז 1979.

עם זאת סקרים אחרים חושפים פער פוליטי מפלגתי , בהשקפות בנושאים מדעיים כגון אבולוציה ושינויי האקלים. בין 2009-2013 ,הפער בין הרפובליקנים והדמוקרטים בנושא האבולוציה גדל ב-11 נקודות אחוז , אמר קארי פאנק ממרכז מחקר Pew . . "היה פער מפלגתי בעבר, אך היום הוא גדול הרבה יותר. פחות רפובליקאים אמרו שבני האדם ויצורי חיים אחרים התפתחו לאורך זמן. "

הסקרים אחרונים בנושא שינוי אקלים מגלה סוג דומה של פער, אמרה חוקרת גאלופ לידיה סעד . "מה שראינו בעשר השנים האחרונות הוא קיטוב דעות , כאשר הדמוקרטים בבירור הופכים להיות יותר תומכים במדע האקלים ורפובליקאים פחות תומכים".

"עם פוליטיזציה כזו אין פלא שאמריקנים רבים ספקנים באשר לעבודתם של מדענים וטוענים שהמדענים מפלגתיים או מושפעים מהפוליטיקה." הוסיפה סעד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

156 תגובות

 1. התוהה
  אם אמצא לנכון אתערב בשיחה זו גם אם זה לא מוצא חן בעיניך. למה יש לי רושם שבצעירותך הייתה אדם חילוני וכי במשך הזמן הפכת לאדם דתי. בכל גישתך אתה רוצה להיות צדיק גדול יותר מהאפיפיור. רבי הילל אמר "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך זה כלל גדול בתורה" ובתורה כתוב ."ואהבת לרעך כמוך". אתה לא מסוגל לא לזה ולא זה. אם הרב קוק, הראי"ה היה חי היום הוא היה אומר עליך: לא לילד הזה פיללתי.

 2. לנסים
  אתה ממציא משפטים שלא היו ולא נבראו. אין משפט כזה בתורה שנאנסת, מתחייבת בעונש. כדי לך, לטהר את נשמתך מהעבירות, ע"י לימוד תלמוד בבלי. אולי תצליח ללמוד ולומר, דברים שיש בהם טעם. נראה לי שמצבך הנפשי מעורער.

 3. לשמוליק, ולחיים שמתערב בדו שיח לא לו, ולנסים הדומה לסטודנט שהיה לי לפני 30 שידע הכל ולא כלום, כי כל דבריו היו קשקוש גדול, אבל זה לא הפריע לו תמיד להתערב בשיחות.
  אתם מדחיקים את התודעה שלכם למצב שינה עמוק, בגלל העברות החמורות שאתם עוברים על רצון ה'.
  אבל תדעו לכם, כי ה' מקבל את כל השבים אליו באהבה, גם אם ירדו לשאול תחתית. שובו בנים שובבים. אולי תנצלו מיום ה' הגדול והנורא. אל תפנו אל היצר הרע שבכם, כי סוף כל האדם למיתה.

 4. התוהה
  הרבה שקרים לא הופכים לאמת. זה שסיפורי התורה דומים לסיפורי עמים אחרים באזור, רק מחזק את היותם סיפורים.
  העם היהודי הוא עם קטן, ורחוק מלהיות העם העתיק ביותר.

  התורה אינו מקור לידע, לצדק או למוסר. ממש להיפך. אתה באמת חושב שיש לסקול למוות כל מי שלא שמר שבת?
  אתה באמת חושב שצריך לרצוח את הבת שלך כי היא מסרבת להתחתן עם גבר שאנס אותה?
  אלוהים רצח תינוקות … הסיפור הזה הוא לא מדעי, לט צודק ולא מוסרי. אני לא רוצה להאמין בקיום ישות כל כך אכזרית.

 5. התוהה
  עם כל הערבובים שאתה עושה בין דברים שאין בהם שום קשר אפשר לומר בוודאות שאתה לא מכיר בכלל את מסכת עירובין. הספרים של עמנואל ווליקובסקי מופרכים לחלוטין. פפירוס איפובר הוא בעייתי למדי, הוא קדום יותר לעשר מכות מצרים שהם בעצמם סיפורי אגדות. בשביל מה אתה מזכיר את הנביאים? הם לא שייכים בכלל לעניין. על דבריך אפשר להגיד 3 דברים, הבורות שלך היא מוחלטת,דרך ארץ קדמה לתורה. אם מישהו יגדיר אותך כאידיוט זאת תהיה מחמאה. השאלה החשובה. האם אתה יודע בכלל לקרוא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן