סיקור מקיף

"מדענים צריכים להיות פתוחים לשקול שילוב ניסים בתיאוריות או בהסברים שלהם. "

כך טענו יותר משליש מהמשיבים בסקר הבוחן את מצב היחס בין דת למדע בארה"ב ואשר הוצג בכנס האגודה האמריקנית לקידום המדע. אמנם לפי הסקר עולה כי קהילות דתיות ומדעיות עשויות להיות פחות לוחמניות מכפי שמצטייר בתקשורת ובפוליטיקה האמריקנית אבל אין זה אומר שהשקפת העולם המדעית מקובלת על הרוב

יד האלוהים בוראת את היקום במפץ הגדול. איור: shutterstock
יד האלוהים בוראת את היקום במפץ הגדול. איור: shutterstock

אחד הסקרים הגדולים ביותר של ההשקפות של האמריקאים על דת ומדע מצביע על כך שהקהילות הדתיות והמדעיות עשויות להיות פחות לוחמניות מכפי שהדבר מצטייר בדרך כלל באמצעי התקשורת ובפוליטיקה.

רק 27 אחוזים מהנשאלים בסקר חדש אמרו כי מדע ודת כנמצאים בסכסוך הדדי שיעור דומה של משיבים קבע כי הם נוקטים בעמדה או לצד המדע או לצד הדת." כך אמרה איילין הווארד אקלונד, סוציולוגית מאוניברסיטת אוקלנד במפגש השנתי של האגודה האמריקנית לקידום המדע שהתקיים בשבוע החולף (13-17 בפברואר) בשיקאגו. הסקר הוזמן על ידי פרויקט הדיאלוג בין המדע, האתיקה והדת (DoSER) של האגודה האמריקנית לקידום המדע (AAAS).
אולי חשוב יותר, בהתחשב באוכלוסייה הגדולה של נוצרים אוונגליסטים בארצות הברית (עד 30 אחוזים לפי ההערכות). כמעט מחצית מהאוונגליסטים שהשתתפו בסקר אמרו כי הם חשים כי דת ומדע נמצאים במערכת יחסים של שיתוף פעולה.

אבל עדיין יש כמה הבדלים משמעותיים בין המשתתפים בסקר. לדברי אקלונד, המשמשת גם כמנהלת תוכנית הדת והחיים הציבוריים באוניברסיטת רייס האוונגליסטים " היו בעלי סיכוי גבוה של יותר מפי שניים לעומת שאר המדגם לומר כי יפנו למנהיג או טקסט דתי אם יש להם שאלה בסוגיה מדעית. " הסקר גם מצא כי 43 אחוזים מהאוונגליסטים מחזיקים בתפיסת העולם הבריאתנית הנוקשה ביותר לפיה " אלוהים ברא את כדור הארץ,היקום וכל החיים בתוך 10,000 השנים האחרונות".

יותר משליש מהמשיבים בסקר הסכימו כי "מדענים צריכים להיות פתוחים לשקול שילוב ניסים בתיאוריות או בהסברים שלהם. "

המחקר כלל למעלה מ-10,000 בני אדם שמילאו סקר שארך 25 דקות באינטרנט , יחד עם 300 ראיונות אישיים עם נוצרים, יהודים ומוסלמים. כ-5 אחוזים מהנשאלים הגדירו את עצמם כמדענים.

"תוכנית DoSER הזמינה את הסקר עם פתיחתו של הפרויקט שנועד להפגיש קהילות מדעיות ודתיות לשותפות פורה יותר וטעונה פחות כתוצאה מתפיסות מוטעות זה על דעותיו של זה " אמרה מנהלת הפרויקט ג'ניפר וייסמן .

"בעבר, המחקרים התמקדו בשאלה מה שקבוצות שונות חושבות על סוגיה מדעית מסויימת כגון אבולוציה או שינוי האקלים אבל הסקר הזה שונה כי הוא שואל איפה אנשים מצפים למצוא מידע מוסמך על מדע, ועד כמה חשובות לדעתם סוגיות מדעיות בחיי היומיום שלהם ", אמרה וייסמן .

הוועדה המייעצת של DoSER ביקשה שהפרויקט יכיל דגש מיוחד על אוונגליסטים , "שמגלים בדרך כלל עניין במדיניות המדע הלאומית, אך חסרים ייצוג חסר באופן משמעותי במדעים עצמם" וייסמן ציינה .
(עורך אתר הידען מעיר: השפה התקינה פוליטית אולי גרמה לוייסמן לומר דברים מעורפלים, אך הכוונה די ברורה – האוונגליסטים רוצים להשפיע על לימודי המדעים, אך אינם יודעים מהו מדע ולכן התוצאה ידועה באינספור נסיונות , אפילו של חקיקה במדינות שונות, להחליט מה יילמד בשיעורי מדע, גם אם הוא אנטי מדעי)

גאלן קארי , סגן נשיא לקשרי ממשל באיגוד הלאומי של האוונגליסטים בוושינגטון, אמר כי הוא מרוצה מממצאי הסקר . "יש לא מעט מקום בשתי הקהילות שלנו ללמוד יותר על הקהילה האחרת , כדי להילחם בבורות בדרך של שיתוף פעולה ".

פגישה נוספת בכנס דנה בדעות הציבור במדע וטכנולוגיה באמצעות סקרים שערכה הקרן הלאומית למדע , חברת PEW וחברת סקרי גאלופ .

עוד בנושא באתר הידען:

 

מחקר המדדים המדעיים NSB 2014, שפורסם מוקדם יותר חודש, חושף כי כי בערך שבעה מתוך 10 אמריקאים מאמינים כי השפעות המחקר המדעי הן יותר חיוביות מאשר שלילית לחברה נתון שנשאר יציב מאז 1979.

עם זאת סקרים אחרים חושפים פער פוליטי מפלגתי , בהשקפות בנושאים מדעיים כגון אבולוציה ושינויי האקלים. בין 2009-2013 ,הפער בין הרפובליקנים והדמוקרטים בנושא האבולוציה גדל ב-11 נקודות אחוז , אמר קארי פאנק ממרכז מחקר Pew . . "היה פער מפלגתי בעבר, אך היום הוא גדול הרבה יותר. פחות רפובליקאים אמרו שבני האדם ויצורי חיים אחרים התפתחו לאורך זמן. "

הסקרים אחרונים בנושא שינוי אקלים מגלה סוג דומה של פער, אמרה חוקרת גאלופ לידיה סעד . "מה שראינו בעשר השנים האחרונות הוא קיטוב דעות , כאשר הדמוקרטים בבירור הופכים להיות יותר תומכים במדע האקלים ורפובליקאים פחות תומכים".

"עם פוליטיזציה כזו אין פלא שאמריקנים רבים ספקנים באשר לעבודתם של מדענים וטוענים שהמדענים מפלגתיים או מושפעים מהפוליטיקה." הוסיפה סעד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

156 תגובות

 1. התוהה
  אם אמצא לנכון אתערב בשיחה זו גם אם זה לא מוצא חן בעיניך. למה יש לי רושם שבצעירותך הייתה אדם חילוני וכי במשך הזמן הפכת לאדם דתי. בכל גישתך אתה רוצה להיות צדיק גדול יותר מהאפיפיור. רבי הילל אמר "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך זה כלל גדול בתורה" ובתורה כתוב ."ואהבת לרעך כמוך". אתה לא מסוגל לא לזה ולא זה. אם הרב קוק, הראי"ה היה חי היום הוא היה אומר עליך: לא לילד הזה פיללתי.

 2. לנסים
  אתה ממציא משפטים שלא היו ולא נבראו. אין משפט כזה בתורה שנאנסת, מתחייבת בעונש. כדי לך, לטהר את נשמתך מהעבירות, ע"י לימוד תלמוד בבלי. אולי תצליח ללמוד ולומר, דברים שיש בהם טעם. נראה לי שמצבך הנפשי מעורער.

 3. לשמוליק, ולחיים שמתערב בדו שיח לא לו, ולנסים הדומה לסטודנט שהיה לי לפני 30 שידע הכל ולא כלום, כי כל דבריו היו קשקוש גדול, אבל זה לא הפריע לו תמיד להתערב בשיחות.
  אתם מדחיקים את התודעה שלכם למצב שינה עמוק, בגלל העברות החמורות שאתם עוברים על רצון ה'.
  אבל תדעו לכם, כי ה' מקבל את כל השבים אליו באהבה, גם אם ירדו לשאול תחתית. שובו בנים שובבים. אולי תנצלו מיום ה' הגדול והנורא. אל תפנו אל היצר הרע שבכם, כי סוף כל האדם למיתה.

 4. התוהה
  הרבה שקרים לא הופכים לאמת. זה שסיפורי התורה דומים לסיפורי עמים אחרים באזור, רק מחזק את היותם סיפורים.
  העם היהודי הוא עם קטן, ורחוק מלהיות העם העתיק ביותר.

  התורה אינו מקור לידע, לצדק או למוסר. ממש להיפך. אתה באמת חושב שיש לסקול למוות כל מי שלא שמר שבת?
  אתה באמת חושב שצריך לרצוח את הבת שלך כי היא מסרבת להתחתן עם גבר שאנס אותה?
  אלוהים רצח תינוקות … הסיפור הזה הוא לא מדעי, לט צודק ולא מוסרי. אני לא רוצה להאמין בקיום ישות כל כך אכזרית.

 5. התוהה
  עם כל הערבובים שאתה עושה בין דברים שאין בהם שום קשר אפשר לומר בוודאות שאתה לא מכיר בכלל את מסכת עירובין. הספרים של עמנואל ווליקובסקי מופרכים לחלוטין. פפירוס איפובר הוא בעייתי למדי, הוא קדום יותר לעשר מכות מצרים שהם בעצמם סיפורי אגדות. בשביל מה אתה מזכיר את הנביאים? הם לא שייכים בכלל לעניין. על דבריך אפשר להגיד 3 דברים, הבורות שלך היא מוחלטת,דרך ארץ קדמה לתורה. אם מישהו יגדיר אותך כאידיוט זאת תהיה מחמאה. השאלה החשובה. האם אתה יודע בכלל לקרוא?

 6. התוהה,
  אילו שאלות, אתה באמת רציני?
  גם שרלוק הולמס איתנו לא מעט זמן, וזאוס, ורע. זה הופך אותם לאמיתיים? אין עדות חיצונית אחת לסיפורי התורה (אני מדגיש תורה ולא תנ"ך). אלו הן העובדות.
  אפשר לנבא את העתיד, חזאים עושים זאת לא רע, כמו שמארק טווין כתב: לפני שתרוץ להתפלל לגשם, תתייעץ עם החזאים קודם לכך. גם העיתון, שמפרסם מועדי שידור סרטים, מצליח לא רע בכלל אבל כן, בנביאים
  אני כופר. אתה מבין, יש היסטוריה ויש היסטוריה מומצאת. אין לי בעיה עם ההיסטוריה, אם כי היא כמובן לא חזות הכל (זה שאבותי עשו משהו בצורה מסויימת, לא אומר שאני צריך להיות בדיוק כמוהם. אני צריך להיות טוב יותר) אבל יש לי בעיה עם היסטוריה מומצאת ועוד כזו שמנהלת את חיי.
  אגב, זו התהיה החשובה שלך, האם אני יהודי? כך כתוב לי בתעודת הזהות אבל רק שם.

  בו נתהה על משהו יותר מהותי. אני אשאל את מה ששאלתי את נסים הכהן. אני לא מבקש דבר אלא את הערכתך האישית או את רצונך האישי בסוגיות הללו:
  עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש? האם הדתיים ינסו להחיל כאן מדינת הלכה?
  מה דעתך? נראה אם תענה ללא התרתחות (זוכר את הדיבר החדש שהמצאת?)

 7. לשמוליק
  למה אין עדויות לספר תורה, הספר נמצא בידינו אלפי שנים, ועוד, האם אתה חולק על אפשרות לנבא את העתיד.
  כלומר, אתה כופר בנביאים
  ועוד, האם אתה יהודי, או מדת אחרת. פשוט קשה לי להאמין כי יש יהודי שעוקר את ההיסטוריה של עמו.

 8. לשמוליק
  מה יותר מתאים מעשר המכות
  דוגמאות מתוך הפפירוס (בתרגום חופשי):

  "אכן, עניים היו לבעלי הון, ואשר לא היה מסוגל לייצר לעצמו סנדלים, הוא כעת בעל עושר".
  "אכן, מתים רבים קבורים בנהר; זרם הנהר הוא קבר ומקום החניטה נהיה כזרם".
  "אכן, מבנים ציבוריים נפרצים ונבזזים; העבד הפך להיות מחזיק בעבדים".
  "אכן, הנהר הוא דם, אך עדיין אנשים שותים ממנו. אנשים נרתעים מבני אדם וגוועים למים".
  "כל החיות לבם בוכה"
  "אמנם כן..נאכלו על ידי האש"
  "אין למצוא פירות ולא ירק"
  "הייתה צעקה גדולה במצרים..הנהמה נשמעה בכל הארץ מעורבת בקינות"

 9. התוהה,
  מהסוף להתחלה.
  המחקרים הם מחקרים. הם סטטיסטיקה שנאספה, בשני מחקרים שונים, השני גדול מקיף. אתה יכול לשאול מה לעזאזל אומר IQ אבל אתה לא יכול להתבכיין על "חוסר ההוכחה" שלהם. לך תעשה מחקר אובייקטיבי (אולי באוניברסיטת אריאל?) שיראה את ההפך. בהצלחה.
  מי שהוא ילד המאמין לכל דבר הוא אינו אני. אין דבר יותר קל מאשר לקבל טענות "בעד אינטרס" שכן מה איכפת לי להניח שאני נבחר ועוד שטויות מסוג אלו. אני מעדיף להשתמש בגישה פחות ילדותית. קוראים לה השיטה המדעית. אתה יכול להמשיך להאמין במה שבא לך.

  אין ספק שחלק מהדברים הכתובים הם חשובים ביותר לחיים וחיים משותפים (ביחוד, "לא תרתח" שקצת לא הצלחת לקיים) אבל הם לא בלעדיים לתורה וחלק גדול מאוד מהמצוות הופיעו קודם לכן בתרבויות קדומות יותר. למעשה, אנטרופולוגים חקרו ולא מצאו תרבות אחת שהייתה אדישה לרצח, גילוי עריות, עדות שקר וכד', אז קצת פרופורציה בבקשה. העובדה שחלק מהמצוות אכן יקרות וחשובות לא משנה דבר לעובדות: אין עדות אחת לספר התורה, קיומן של מצוות לא מעיד דבר על קיומו של כוח עליון והקבלות כוחן שווה לטענה ששרלוק הולמס קיים כי לונדון קיימת

 10. לשמוליק
  תאמר לי בבקשה, האם אתה אומר שעם שלם אלפי שנים חוגגים את חג החירות, הם מטומטמים ואתה החכם המאמין למאמרים, שלא הוכחו. אתה ממש ילד המאמין לכל דבר.
  מה אתה אומר על הקבלות בין ספר שמות לפפירוס איפואר באתר "התנ"ך והכרונולוגיה של העולם העתיק", שיטתו של ד"ר עמנואל וליקובסקי.
  ועוד, מה התורה מבקשת ממך, לא תרתח לא תנאף לא תענה ברעך עד שקר, לא תחמוד את אשת רעך, והחשוב, כבד את אביך ואת אמך,
  האם בעיניך זה אבסורד.

 11. התוהה,
  אין ולו ראיה אחת שמשהו מסיפורי התורה, אי פעם התקיים. בנוגע ליציאת מצרים, לאחר כיבוש סיני, בן גוריון שלח את טובי הארכאולוגים לחפור בסיני ושום דבר לא התגלה (כנגד אינטרס. כל הכבוד ליושר האקדמי שלנו). אלו הן העובדות.
  המאמר שהבאתי מצטט מחקרים אקדמיים. המחקרים הם הם הראיה. מה לא ברור?

 12. התוהה
  לא הייתה יציאת מצרים. בתיעוד המצרי אין איזכור לסני ישראל במצרים, והמיצרים תיעדו כל גרגר חיטה….
  כדאי לך לחפש אתר אחר להטיף את האמונות הםגניות שלך.
  אלוהים מאוד יכעס על השטויות שלך.
  אני לא הייתי מביא ילדים לעולם כדי שיהיו העבדים של אל אכזרי. לא סתם הוא אמר "פרו וברו" ואז רצח את כולם.
  אחלה אלוהים יש לך.

 13. לשמוליק
  קראתי את המאמר, אין כאן שום ראייה.
  התנ"ך איננו רק תאולוגי. הוא גם מסמך מדעי, מתעד תאריכים ומאורעות. האם אתה מכחיש את יציאת מצריים וקריעת ים סוף. האם יש ספר היסטורי הסותר את הנאמר שם.

 14. לנסים ולשמוליק ולאבי ולכל הכופרים
  תבינו אתם "אפס"ילון שואף לאפס, מול המסה האדירה של עם ישראל מאלפי שנים של אמונה בבורא עולם, שמירת מצוות, ודרך ארץ. המסה תמשיך במסלול זה לנצח, לא תוכלו לשנות כלום. אתם אפס

 15. חיים
  אם המשיח יגיע לבני ברק, הוא יחזור הבייתה בבושת פנים.

 16. ניסים
  הבעיה יותר חמורה. אם המשיח יופיע בבני ברק יבקשו ממנו לעבור גיור כהלכה ולחומרה ואת החמור היו בודקים אם הוא מפריס פרסה. ובנימה לא הכי דיפלומטית הם חושבים שאם הם תפשו את אלוהים בביצים, אזי הצדק איתם

 17. מישו
  הסיבה לעוני במקומות האלה היא הדת.
  המאזן הדמוגרפי שהם יוצרים הוא לרעתינו. לא מספר האנשים קובע , אלא חוסן כלכלי וחוסן בטחוני. אוכלי החינם בשכונות שציינת רק גורעים מיכולת ההשרדות של ישראל.

 18. בלי הדת בני ברק ומאה שארים היו הופכים לפאבלות אם כמות העוני שיש שם. חוץ מזה בזכותם המאזן הדמוגפי בין הים לנהר הוא לטובתנו ( או יותר נכון לטובתם ועדיין האלטרנטיבה גרועה יותר )

 19. אדושם
  לא טענתי אחרת. טענתי שזה שקר להגיד שאין מקרים כאלה אצל החרדים.
  הראתי שנסים כהן חי בסרט.

  מה שאני אומר זה שמוסר לא בא מהדת. בתורה, אנשים אינם מוסריים ואלוהים אינו מוסרי.
  זה לא נאה לשמוע, אבל אם כבר רוצים דת מוסרית, זו דת הנצרות.

 20. ניסים

  "הפדופיל אדריאן שוורץ מערער: לא אנסתי ילדה"
  http://news.walla.co.il/?w=//2724325

  "אונס וסחיטה באיומים: גבר מקריית גת המזוהה עם ארגון הפשיעה של שלום דומרני נעצר אמש בחשד שביצע עבירות מין, בהן אונס."
  http://news.walla.co.il/?w=//2723574

  "תושב חדרה כבן 40 נעצר בחשד שאנס שתי קטינות"
  http://news.walla.co.il/?w=//2723019

  "13 שנות מאסר לתושב מהצפון שאנס את בתו במשך שנים"
  http://news.walla.co.il/?w=//2722348

  "17 שנות מאסר למבצע מעשה סדום בפעוט"
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4492153,00.html

  "אישה שהגיעה עם חברתה לטיפול בספא בתל אביב הותקפה במהלך העיסוי על ידי המטפל בן ה-55"
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4491803,00.html

  "בת 17 התלוננה: ניסו לאנוס אותי בדרום ת"א"
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4486848,00.html

  "תושב חדרה נעצר היום (חמישי) בחשד שאנס את אחותה הקטנה של אשתו לשעבר."
  http://news.walla.co.il/?w=//2718559

  "חשד: איים, הרעיב ואנס את ארבע בנותיה של זוגתו"
  http://news.walla.co.il/?w=//2718559

  להמשיך?

  אף אחד מהם לא חרדי. ולא דתי.
  נראה שיש יותר חילוניים כמוך, אנסים, מאשר דתיים.

 21. הוצאתי את הרפש ממנו, לא?
  מי היה מאמין שבאתר הידען מישהו יכתוב את התשובה הבאה:
  ״ואז אני אציע הצעת חוק, שכל מי שטען שהוא בן של קוף, להכניס אותו לשמורת טבע כדי שלא יפגע בייחוס של בני אדם שנבראו בצלם אלהים.״

  זו הסיבה שנסים הכהן הוא אויבי

 22. נסים כהן
  "הנשים החליטו לא להתלונן על הרב. התיק ייסגר
  מאת: יקי אדמקר, מערכת וואלה!
  יום ראשון, 17 בנובמבר 2013, 13:30
  פייסבוק טוויטר
  המשטרה בלונדון הודיעה כי תיק החקירה נגד הרב חיים הלפרין, שנחשד בהטרדת נשים ייסגר. הנשים פחדו להתלונן בשל המחיר שייאלצו לשלם-נידוי מחיי החברה החרדית שלהן ושל המשפחה
  תגיות: אונס,הטרדות מיניות,משטרה,לונדון
  הוכחה נוספת התקבלה בסוף השבוע לגישה לפיה במגזר החרדי לא מתלוננים במשטרה או ברשויות החוק על מקרי אונס או על הטרדות מיניות אלא פותרים את הבעיות, בתוך המגזר. המשטרה בלונדון הודיעה כי תיק החקירה נגד הרב חיים הלפרין, רב של קהילה חרדית בשכונת גולדרס גרין – שנחשד בהטרדת נשים שהגיעו אליו לייעוץ זוגי, ייסגר."

 23. נסים כהן
  "בחור ישיבה הטריד בחורה ברח’ עזרת תורה בי-ם
  נכתב על ידי: אבי שמחון 3 ביוני 2012 ב חרדים, מבזקים 2 תגובות

  בחור ליטאי הטריד בחורה ברחוב עזרת תורה בירושלים, כעת מתנהל מרדף אחר החשוד תושבת השכונה ל’שטיבל’: זה מפחיד, איננו יכולים לדעת, זה לפעמים מה שקורה אם אי פיקוח הדוק בשכונה • הלם.רחוב עזרת תורה בירושלים, “מפחיד ללכת ברחוב”.לפני מספר דקות התקבל דיווח על אונס חמור בשכונת “עזרת תורה” ברחוב הראשי."

 24. נסים כהן
  "מה קורה כשילד חרדי מתלונן על אונס?
  יצחק בן התשע הסתיר את הסוד הנורא במשך חודשים. כשסיפר להוריו על שעוללו לו נערים בשכונה, פנו למשטרה בצעד נדיר. כעת הם חוששים

  סופ
  טל אריאל אמיר | 8/5/2010 20:44 הוסף תגובההדפס כתבהכתוב לעורךשלח לחבר
  בפורים השנה החליט יצחק (שם בדוי) לא להתחפש, לראשונה בחייו. הוא ביקש מהוריו רק רובה פלסטיק גדול, אותו יוכל לקחת עמו כאשר יחצה את החורשה שליד ביתו בדרכו לשיעורי התורה בחדר. אמו התפלאה, זכרה כיצד כל שנה תכנן את התחפושת במשך ימים ארוכים. היא שיערה שהחלטתו של יצחק בן התשע נובעת ממצבי הרוח וחוסר היציבות שאפיינו אותו בתקופה האחרונה.

  תוך שבועות ספורים הפך הילד החרדי החולמני והמופנם לעצבני ותוקפני, שאינו מסוגל לשלוט בצרכיו במהלך היום והלילה. מוריו הפנו אותו לאבחון פסיכולוגי, ההורים שוחחו איתו במשך שעות ארוכות, אבל יצחק בעיקר שתק ומשך בכתפיו. "

 25. נסים כהן
  "מימדי הזוועה של פרשת הפדופיליה בלב אחת מהשכונות החרדיות במרכז העיר – נחשפה שלשום בדיון בכנסת במלוא היקפה הנורא. יותר מ- 100 ילדים קטנים עברו התעללות מינית ופיזית קשה על ידי כ-30 חשודים מבוגרים, והכל בתוך שכונה קטנה ומסוגרת. מקצת מהחשודים נעצרו, אך מרביתם ממשיכים לחיות ולפעול בשכונה כמעט באין מפריע."

 26. נסים כהן
  "משטרת ירושלים עיכבה היום לחקירה ילד בן 12 מבית-שמש, בחשד שאנס ילדה בת 4. שכנים בבניין משותף בעיר הבחינו בילד גוהר מעל הילדה בחצר ביתם כשמכנסיו מופשלים. הם הזעיקו את רבני השכונה, ואלה הזעיקו את המשטרה. לטענת המשטרה, הילד, שאינו תושב העיר, הודה באונס הילדה."

 27. ניסים כוהן
  אין לך שום מושג מה ההבדל בין תיאולוגיה לבין מדע. הקןקטייל שאתה רוקח בין מדע לבין אמונה מעיד באופן גורף עד כמה הבנתך במדעים היא בעצם אפסית. רואים אמנם שאתה יודע דברים, אבל הקשרים שאתה עושה מופרכים בעליל. אני חוזר ואומר תתחיל לקרוא ספרים בנידון. פסוק א' בפרק א' בראשית אינו ולא יכול להיות מדע. התוצאה הבלתי נמנעת של מעשי המרקחה שלך היא אווילות מוחלטת. כולי רחמים עליך.

 28. לנסים ה"חכם"
  פעם באמת הערכתי אותך, אבל אתה מנבל את פיך באופן לא שגרתי. אז אפרסם באתר מכובד זה, שאינך יכול אפילו לנתח מחקר סטטיסטי פשוט לעומק, אלא מגבב דברים לא נכונים. כאשר שואלים בארץ ישראל על אדם אם הוא דתי, אז מי ששומר תורה ומצות יגיד כן, מי שלא יגיד לא. כאשר שואלים בארצות הברית מה היא דתך, הוא יענה מבלי להיכנס לפרטים אם הוא שומר תורה ומצות אם הוא מאמין באלהים או לא,
  אבל אני אענה לך ולשמוליק החרד, באופן סופי ולא אענה לכם יותר, כי אין לי זמן פנוי.
  בעתיד הקרוב כאשר הישראלים יבינו שהם ברמה יותר נמוכה מקופים, כי הקופים לא אונסים נערות ולא רוצחים את הוריהם, ולא את ילדיהם, ואין פיצוצים ברחובות. אז הם יבינו שהדתיים הם השייכים לצלם אלהים, ומתנהגים אחרת לחלוטין. יהיו רבים יותר שיחזרו בתשובה שלמה וישמרו תורה ומצות.
  ואז בבחירות דמוקרטיות לחלוטין, כל בני צלם אלהים ולא בני הקופים. ירכיבו ממשלה וראש ממשלה יהיה חרדי לחלוטין. ואז בתקשורת יהיה אסור לפרסם אלימות, ולא מין, אלא יהדות ומדע. ואז בני האדם יבינו שהם באמת בצלם אלהים ולא קופים.
  ואז אני אציע הצעת חוק, שכל מי שטען שהוא בן של קוף, להכניס אותו לשמורת טבע כדי שלא יפגע בייחוס של בני אדם שנבראו בצלם אלהים. אבל הקופים לא ירצו להיות בחברתם, כי הם פגעו בכבודם. הקופים חשבו שהם נבראו בידי אלהים בחכמה ובבינה ובדעת, והכופרים טוענים שהם חיים במקרה.
  ואם הצעתי תתקבל, אני מבטיח לך שאבוא לבקר אותך פעם בשבוע והביא לך בננות, ואדאג לכל מחסורך.
  לך אולי לא כואב שאונסים נערה 12 פעם אחת אחר השנייה, אבל אני מאז המקרה הנבזה, אינני יכול לשון בלילות מפני הזוועה האנושית ושוקל להתרחק מחברת בני הקופים, עד שבני האדם שנבראו בצלם אלהים יחזירו את השפיות לחברה הישראלית.
  שבת שלום.

 29. אני מת מעייפות, ניסים, אז אולי אדבר שטויות. מחר אבדוק אם כתבתי
  דברים הגיוניים.

  אני מקבל את משל המחבל שלך.
  אם גורם מסויים מאיים על חיי ילדיך – יש לך זכות להילחם בו, בלי להיכנס לשאלה אם זה בכוונת זדון או לא.
  מוסכם.
  עם זאת, אני רוצה לעורר אותך לחשוב בכיוון הבא:
  אם יש פרופסור משוגע, שבטוח שאם הוא יכניס לך זרם חשמלי אדיר ללב, הוא יזכה אותך בחיי נצח.
  ברור שיהיה מותר לך לירות בו, ברגע שהוא מתקרב אליך. אפילו שהוא מנסה להעניק לך חיי נצח.
  אבל – אם אתה מבין, שיש לו כוונה טובה – ויש יכולת לדבר איתו – כמובן באופן שאתה לא מסכן את עצמך בכלל –
  למשל להגיד לו: תודה, אבל אני מעוניין בהמצאה איך לנוע יותר ממהירות האור.
  אז זה יהיה עדיף. כי אז הוא ירתום את הכישרון ההזוי שלך לטובתך.
  סתם משל טיפשי. אין לי כח לחשוב.

  בחזרה למציאות: המחבל, והחרדי – שניהם מפריעים לך באופן הרסני.
  אבל אם המחבל – הדרך היחידה המועילה שלך היא להילחם, ולהרוג.
  עם השכן החרדי שלך ביישוב – הדרך הפרטקית תהיה לשבת איתו לשיחה. מכבדת. מקשיבה.
  בטח לא עם כל אחד אבל עם הרבה כן. תדלג על נושאי מחלוקת. תתחיל מדברים שהם יוכלו לקבל.
  ואז תקרב אותם לעולמך. ותוכל לסמן X – השמדתי אויב.

  ההבדל הוא פשוט:
  המחבל – רוצה אותך מת. כעיקרון.
  החרדי – רוצה אותך חי ובריא. אבל מאמין בכח של תפילה ולימוד כמצילת חיים. איתו אפשר לדבר.

  שמוליק,
  לשאלתך. אני מאמין בכח הטוב לגבור על הרע. לכן – המדע לא ייכחד מהעולם. אלא יחלחל יותר ויותר ללבבות.
  וכנ"ל האנשים המוסריים – שרבים מהם חילונים.
  אם יהיה רוב דתי בכנסת, וראש ממשלה חובש כיפה – זה יהיה תלוי במנהיג.
  בעבר – המנהיגים של עם ישראל, דווקא היו בעלי סובלנות רבה. אהרן שהיה אוהב את הבריות.
  משה רבינו שביקש שה' לא ישמיד את עם ישראל. רבי עקיבא שלימד: ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה.
  ואמר שאם הסנהדרין היתה תחת שליטתו – היא מעולם לא הייתה מוציאה אדם להורג (גם ככה היא הוציאה
  אדם אחד פעם ב-7 שנים כמדומני). גם החזון איש – אמר שאי אפשר לכפות חילונים, על דבר שאינם מאמינים בו.
  ורק פעם שכולם היו מאמינים – היה מוצדק להעניש מי שהורס את המרקם החברתי הקיים.
  מסכים – שיכול להיות מצב הפוך.
  אספר לך סיפור ילדות:
  אני לא גר בבני ברק, אבל פעם התארחתי שם בשבת, כנער צעיר. באמצע הדרך מבית הכנסת לבית בליל-שבת,
  ראינו רכב נוסע: מראה חריג. זה היה חילוני שתעה בדרכו. הוא פחד: הוא כבר נסע עשר דקות בעיר
  שהוא לא רואה בה רכב מונע אחד.
  "איך יוצאים מכאן?" הוא שאל.
  אבא של חבר שלי, ניגש אליו והסביר לו איך לצאת לרמת גן. 3 אנשים נוספים שהיו שם אמרו לו: "שבת,
  כאן זה בני ברק, לא נוסעים כאן"
  אבל היה אדם אחד, שניגש, וצעק עליו,
  ופתאום בעט לו בדלת. אני בטוח שנוצר לו שקע קטן.
  אני נחרדתי מההתנהגות.
  אתה יודע מי הוא היה? פוליטיקאי. אחד מאנשי המועצה.
  לעומתו, אבא של חבר שלי הציע לו בעדינות: "בא, לבית שלנו לכמה דקות. תשתה תה. עוד מעט הרחוב יתרוקן ותוכל ללכת".
  הוא לא רצה. "אני אחנה פה עד שיהיה שקט"… הוא ממש פחד.

  אז אני מסכים: עלול להיות מנהיג שינצל את הכוח לרעה. מקווה שלא יהיה אחד כזה.
  אגב, היום החרדים מרגישים שזה מה שעושים להם…..

 30. נסים הכהן,
  כמובן שאני לא יכול להוכיח דרך מדידות ישירות שמהירות האור זהה בכל היקום אבל זה ממש לא משנה. בהקשר זה מה שמצחיק הוא שבויכוח מהסוג הזה, הצד הדתי (נו יאללה, ספר שאינך דתי אלא יהודי ובלה בלה בלה) מנסה לזרוע ספקות, מעלה תהיות כאילו מדעיות במומחיות אינסופית אבל לא מטיל ספק לשניה בנכונות ספר התורה אשר לו אין ולו ראיה ארכיאולוגית אחת. אז, הספקות נעלמות. מה שנקרא, יושר אינטלקטואלי.
  כמו כן, אתה עדיין מתחמק מלתת את הערכת האישית והלא מחייבת לשאלות מאוד פשוטות. סמכות תורנית עלאק, כאילו שחיכו לסמכות תורנית כאשר חייבו אותי להינשא ולהתגרש דרך הרבנות. אתה יודע מדוע חופש הביטוי אינו מעוגן כאן בחוק? רוצה לשער?

  בוא ננסה שוב, אני לא מבקש הוכחות אלא את הערכת האישית. יודע מה, את רצונך האישי בסוגיות הללו:
  עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש? האם הדתיים ינסו להחיל כאן מדינת הלכה?
  מה דעתך?

 31. נסים כהן
  אתה לא תזהה ראיה גם אם היא תבוא ותיתן לך סתירה …. מה לך ולראיות חמוד? 🙂

  להבדיל ממך – אני לא מפחד מאלוהים, כי אם הוא קיים, ואם הוא טוב, אז הוא יבין שתרמתי לחברה פי אינסוף ממך ומהחברים שלך.

  הסברתי לך – זה שהחרדים חושבים שחיי ילדיהם עדיפים על חיי ילדי, הופך אותם לאויבי, בדיוק כמו כל ארגון טרור.

  אהי אעמוד זקוף בפני הבורא. אתה, לעימת זאת, תהיה בדיוק כמו הנחש…

 32. לנסים
  מה שהבאת זו לא ראיה, אתה טענת שבכלא יושבים יותר דתיים, זו לשון הרע.
  אני דנתי על תחום האלימות. אתה הבאת ראיה ממחקר שנעשה בחוץ לארץ ולא שייך לנו.
  אם אתה יורד לפסים אישים, אתה שוב מוכיח לי כי הכופרים אינם מבססים את דעתם בראיות לוגיות, אלא רגשיות. אני לא אהיה אלים מילולית כמוך, אלא מאחל לך חיים טובים ומאושרים. רק תחשוב כל חייך מה להשיב אחר מותך לפני האלהים, כי העזת לשקר בפניו.
  שלום
  ש

 33. נסים כהן
  אבל מה כל זה קשור לעניינו? העניין הבסיסי הוא שאתה משקר כל הזמן.
  זכותך להאמין באלוהים, אבל למה לבסס את זה על שקרים ועל טמטום??

 34. נסים כהן
  קבל

  Dear Mr. Swift:

  The Federal Bureau of Prisons does have statistics on religious
  affiliations of inmates. The following are total number of
  inmates per religion category:

  Response Number %
  —————————- ——–
  Catholic 29267 39.164%
  Protestant 26162 35.008%
  Muslim 5435 7.273%
  American Indian 2408 3.222%
  Nation 1734 2.320%
  Rasta 1485 1.987%
  Jewish 1325 1.773%
  Church of Christ 1303 1.744%
  Pentecostal 1093 1.463%
  Moorish 1066 1.426%
  Buddhist 882 1.180%
  Jehovah Witness 665 0.890%
  Adventist 621 0.831%
  Orthodox 375 0.502%
  Mormon 298 0.399%
  Scientology 190 0.254%
  Atheist 156 0.209%
  Hindu 119 0.159%
  Santeria 117 0.157%
  Sikh 14 0.019%
  Bahai 9 0.012%
  Krishna 7 0.009%
  —————————- ——–
  Total Known Responses 74731 100.001% (rounding to 3 digits does this)

  Unknown/No Answer 18381
  —————————-
  Total Convicted 93112 80.259% (74731) prisoners' religion is known.

  Held in Custody 3856 (not surveyed due to temporary custody)
  —————————-
  Total In Prisons 96968

  I hope that this information is helpful to you.

  Sincerely,

  Denise Golumbaski
  Research Analyst
  Federal Bureau of Prisons

  אחוז האתאיסטים באוכלוסיה הכללית היא 8-16%, האחוז בכלא – 0.21%

 35. לשמוליק החמוד
  הראייה שהבאת אכן ראייה שמהירות האור היא קבועה בתחום המדידה, אך עדיין איננה ראיה כי אין שינוי מקומי, כך שהאינטגרציה על המהירות נשארת קבועה בתחום המדידה.
  ועוד בקשר לחרדות שלך, תהיה רגוע. לפי מיטב ידיעתי, כדי להחיל את ההלכה על כלל הציבור שאיננו שומר תורה ומצוות, נדרשת סמכות תורנית שאיננה עדיין נמצאת.
  בברכה

 36. נסים הכהן,
  אין שום דבר מיוחד מחוץ למערכת השמש והגבול היא סתם הגדרה. תגדיר לי מאיפה אתה רוצה תשובה ואנסה לבדוק מול נאס"א. יש לפחות חללית אחת שיצאה את מערכת השמש (שוב, לפי הגדרה) והיא מתקשרת איתנו בדיוק לפי הצפי.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Voyager_1

  ננסה שוב, אני לא מבקש הוכחות אלא הערכות.
  עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש? האם הדתיים ינסו להחיל כאן מדינת הלכה?
  מה דעתך?

 37. לשמוליק החמוד.
  אתה ממש חרדתי, אני אזרח כמוך בדיוק, אין לי שום ידיעה מה יקרא בעתיד. אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח אני מאמין. אני מאמין שיהיה טוב, שלא יהיו מלחמות ולא יהיה שנאה בין העמים, ולא שנאה בין מאמינים ללא מאמינים, בין הנאמנים ליהדותם לבין הלא נאמנים ליהדותם. זה מה שאני יכול לומר לך באתר מדעי מכובד.
  ועוד, כדי להוכיח תאוריה במדע מדויק, נדרש בעל התאוריה לענות על כל הספקות ועל כל השאלות. בבקשה תוכיח לי כי מהירות האור קבועה, גם מחוץ למערכת השמש.

 38. נסים הכהן,
  מה שכתבת, תורת אלוהים וכו' בדיוק הפוך להומניזם הליברלי, האידיאולוגיה ששמה את האדם במרכז. זו לא שאלה של מי יותר או פחות אלא לפי ההגדרה של מהו ההומניזם ליברלי:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%96%D7%9D

  כתבת: "על כל חוק יש משפט. ומי שעובר על החוק, מופעל עליו העונש המפורש במשפט." מי אמור לשפוט אותי?

  אנסה שוב, לא ביקשתי שתתן תשובה מדוייקת אלא את הערכתך. לאור העובדה שמול ניסים אתה מברבר את עצמך לדעת ואילו מולי פתאום אתה נרפה ולא החלטי, ברור לי שאתה מתחמק כי אתה יודע טוב מאוד מהן התשובות. יש לנו דוגמאות בחוק הישראלי למכביר, וזה כאשר יש עוד רוב חילוני. בכל זאת, אני מזמין אותך שוב לנסח תשובה יותר מרתקת מאשר: "באמת אין לי תשובה מה יהיה כאשר יהיה רוב דתי וחרדי"
  הנה שוב השאלות, רק למקרה ושכחת (כי היית עסוק בלחשוב על מהירות האור מחוץ למערכת השמש, כאילו שיש מחסום פיזיקלי ששם כתוב – סוף מערכת השמש, מהירות האור, תתפרעי):

  עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש? האם הדתיים ינסו להחיל כאן מדינת הלכה?
  מה דעתך?

 39. לשמוליק העקשן
  באמת אין לי תשובה מה יהיה כאשר יהיה רוב דתי וחרדי,
  תורת האלהים, איננה כופה על שום אדם מה לעשות הבחירה היא חופשית. אך על האדם לדעת את החוקים ואת המשפטים. על כל חוק יש משפט. ומי שעובר על החוק, מופעל עליו העונש המפורש במשפט.
  ולא לטעות אני דן בתורת האלהים ולא בהלכה. ואגלה לך סוד בתנאי שלא תפרסם. ההלכה היא פסל שנעשה בידי בני אדם ויש שמשתחווים לו בחרדת קודש. תורת האלהים שונה לחלוטין ממהלכה. ועוד, מי יודע אולי עוד תחזור בתשובה, כאשר ילדיך ידרשו ממך כסף, ואם לא תתן להם, הם יוציאו סכינים וידרשו ממך.
  בברכה

 40. נסים כהן
  הסברתי לך מה זה מדע מדוייק. לא הבנת. אתה רוצה שאסביר שוב?
  מי שמדבר על הוכחות במדע לא מבין במדע. יש בהחלט ראיות לכך שמהירות האור קבועה גם רחוק מאוד מהשמש.
  בבקשה – חסוך מאיתנו את השקרים של הרבנים שלך. בפיסיקה הם לא מבינים.

  סימן השאלה היחיד הוא מה אתה עושה בכלל באתר מדעי. חוץ מלדבר שטויות, אתה לא לומד ולא תורם.

  אתה מצטט את החוקים הבסיסיים של הפיסיקה, ואחרי זה מתכחש למסקנות הנובעות מחוקי אלה. כמה אתה חושב שאנחנו מפגרים??

 41. נסים כהן
  עדיף שתשתוק ושיחשבו שאתה דביל מאשר שתפתח את הפה ושכולם ידעו….
  אמרתי לך שאחוז הדתיים בכלא גדול מאחוז הדתיים באוכלוסיה הכללית. זה מאוד מדוייק…..

 42. לנסים ולחיים
  התאוריות על בריאת העולם, אולי היא חלק ממדע מדויק, אך בהחלט לא גופו של מדע מדויק. מדע מדויק, הוא מדע אשר אתה יכול לאמת את התאוריה ע"י מחקר וקבלת תוצאות מאמתות. כל ניסיון לקשור את תאוריית בריאת העולם, למדע מדויק, כאשר אין לאף אחד ראיות הניתנות למדידה, זה בכלל הונאת הציבור התמים.
  תבין טוב טוב. משפטי הפיזיקה קובעים חד משמעית, כי כדי לקבל אנרגיה מסוימת נדרשת השקעה של תצורה אחרת של אנרגיה, לפחות באותה רמה. תסביר לאדם בעל הגיון בריא, מניין כל האנרגיה לבריאת העולם, מה חשבת היקום הוא אחיזת עיניים. מה היה לפני בריאת העולם, יש מדע מדויק היכול לענות על שאלות אלה. לומר שיש מס' תאוריות וכל אחת נכונה, זה לא מדע מדויק.
  בעלי התאוריות הם מאמינים שכך נברא העולם.
  ועוד, יש הוכחה שההסחה לאדום, היא כתוצאה של התפשטות היקום, אולי היא כתוצאה של האטה בכניסה למערכת השמש. יש הוכחה, כי מהירות האור מחוץ למערכת השמש היא זהה, אולי היא פי 2 או 3. הרבה סימני שאלה יש סביב כל אחת מן התאוריות.
  אז בבקשה ממך, יש לי תאוריה הרבה יותר הגיונית ומדויקת, "בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ". ואם יתעוררו אצלך שאלות אשמח לענות לך.

 43. נסים כהן,
  חמוד חמוד, אבל לא מרפה
  עזוב את הצד ההומניסטי, ליברלי (שהרי אין אונסים בחברה הדתית, או גניבות או רציחות…)
  שאלתי כמה שאלות פשוטות, ומאחר ואני מזהה שמישהו מורח אותי, אשאל שוב: עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש? האם הדתיים ינסו להחיל כאן מדינת הלכה?
  מה דעתך?

 44. לשמוליק החמוד
  אתה באמת חושב שההומניזם נמצא בציבור שילדים הולכים עם סכינים לביה"ס, שאונסים נערה מסכנה פעם אחר פעם 12 נערים, ושילדים רוצחים את הוריהם, והורים את ילדיהם, והזקנים מוכים ונשדדים ואיל מושיע לה.
  ואילו בחברה הדתית חרדית, כאשר עמותות ההתנדבות והעזרה לזולת, הם במקום הראשון, הילדים מכבדים את ההורים, וההורים את הילדים. אין תופעה של סכינים בביה"ס, ואחד עוזר ומכבד את השני, זה לא הומני.
  אולי ההגדרה של הומניזם ושל חברה תקינה שונים אצלך.
  בברכה

 45. חיים הכהן,
  שיניתי את הניסוח. לא איכפת לי אם אתה דתי, חילוני או חרדי (אתה מוזמן לספר אם אתה דתי, אגב).
  אתה צוחק שאתה אומר ש- "הדתיים והחרדים, מוכיחים כי חיי הפרט בחברה וחיי החברה, יכולים להיות הרבה פחות אלימים, ויותר כבוד בין האדם לחברו. וצריך ללמוד מהם דרך ארץ. מה שלא מצאתי בהרבה מקומות בחברה הישראלית" נכון? מאיפה הבאת את זה?
  הציבור הכי פחות אלים במדינה הוא הציבור שדוגל בהומניזם וליברליות ובכדי לא להיכנס ליכוח פוליטי, לא אתן שם לציבור הזה. וללמוד אפשר תמיד, מה אתה מציע? שנלמד כיצד מדירים נשים? כיצד מונעים מהומואים להתחתן? כיצד נעשים לאומנים? דבר איתי.

  כמובן שלא ענית לי על השאלות שלחלוטין אינן ההיפותטיות אלא הסתפקת בתשובה כללית רפה ובה הסברת לכולנו מהי מהות הדמוקרטיה לדעתך. מה שכתבת, זו הסיבה שאני חושב שאתה אויבי. נכון, אני לא אקח נשק ואפגע בכך, אבל אתה אויבי. אם התכוונת לחלוטין במה שכתבת, הרי שלקחת את ההגדרה הכי צרה ומיושנת לדמוקרטיה. דמוקרטיה מודרנית אינה סתם הרוב קובע. דמוקרטיה היא השיטה שמאפשרת למיעוטים לחיות את חייהם תחת שלטון הרוב ואינה עריצות הרוב. דמוקרטיה מודרנית מקדשת את ההומניזם, חרויות האדם ואת הליברליות (ביושר אודה, שהליברליות על סטרואידים שהסלפי שפשה בעולם המערבי הוא מייצגה הנאמן ביותר, עלול לפגוע בערך אחר שמאוד חשוב לי והוא הסולידריות וזו הבעיה הגדולה בחברה החילונית). בארה"ב זו החוקה. לנו אין חוקה, נחש בגלל מי ומה היא הסיבה.
  כתבת: "יש דברים שהאדם מחויב לעשות בחברה גם אם לא נוח לו". שוב, משפט כללי ורפה שמחביא מאחוריו מסכת התעללות שלמה בציבור החילוני. ראה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9B%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%94_%D7%93%D7%AA%D7%99%D7%AA_%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C
  אני מסכים שיש דברים שהאדם (וגם הנשים, תזכור, הן מעל 50% מהאוכלוסיה) מחוייב להם, אבל הפגיעה חייבת להיות מינימלית והכרחית ולכן קיצוץ חופש של האדם נעשה ע"י איסורים כגון איסור תקיפה, איסור פגיעה ביטחון המדינה וכד' אבל בשום פנים ואופן לא בנושאים אזרחיים רגילים. לצערי, בישראל הדת והמדינה קובעות לי איך להתחתן ולהתגרש, איך לגדל חזירים, מתי למכור חמץ, מה מותר לפתוח בשבת ועוד ועוד. זה בלתי נסבל.
  מאחר ואני לא מוכן לקבל תשובות רפות, אני אנסה שוב לשאול: עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש? האם הדתיים ינסו להחיל כאן מדינת הלכה
  מה דעתך?

 46. ניסים כהן
  מדענים בהחלט יכולים להיות חלוקים ביניהם. זה אופייו של המחקר המדעי, אבל בכל מקרה המחקר נשען על תצפיות, תצפיות, תצפייות, ניסויים מעבדתיים , בניית מודלים מתמטיים תוך הישענות על פיזיקיה, כימיה , ביולוגיה. גם במדעי החברה מחקרים נעשים על בסיס תצפיות ובניית מודלים. אף מודל אינו נצחי. מידע חדש יערער על מה שהיה מקובל וינסו לתת הסבר חדש.. כמי שלמד מדעי החברה אני יכול להגיד לך ששתי תיאוריות הבאות להסביר תופעה מסוימת יכולות להיות נכונות. המחקר המדעי הוא דינמי באופיו. לקחת מספר פסוקים מהמקרא בראשית פרק א' ועל פי זה לקבוע מסמרות על היווצרות העולם והתפתחות החיים אם לנקוט בלשון המעטה זה מאוד לא רציני..אף חוקר לא יאמר שהוא מאמין בכך וכך. אמונה היא תפישת עולם ולעיתים נגזרים ממנה דפוסי התנהגות שונים. דרך אגב איך זה שלא התפתחו בארץ בעת העתיקה מרכזים אינלקטואליים כמו יוו, רומא, מצרים והודו? האם יש לך הסבר? הטיעונים שאתה מציג מראים בעליל שהבנתך במדעים היא אפסית.אם ההיית מציג טיעונים אלה בבחינה בפילוספיה של המדע היית מקבל ציון נכשל. ושוב רוצה לדעת מה זה מדע, קרא ספרים בהיסטוריה של המדע ובפילוספיה של המדע. אל תציג את קלונך האינטלקטואלי ברבים.

 47. נסים כהן
  נתחיל מהסוף – חיילים בהחלט צריכים לקבל פיצוי כספי על תרומתם. היום, בן ישיבה חרדי מקבל הרבה יותר מחייל.
  שרות בני מיעוטים? אני מסכים בהחלט – אזרחי המדינה צריכים להיות שווים בזכויות וגם בחובות. אדם שלא ניתן לסמוך עליו שיישא נשק – אי אפשר לסמוך עליו גם בבחירות לממשלה.

  לא הבנתי – אתה אומר שהם משתמטים? חשבתי שהם אנשים טובים ….. בלבלת אותי.

  אני שירתתי הרבה מאוד שנים ביחידה קרבית, ועדיים עושה מילואים. כמוך, הייתי טמבל ולא שאלתי שאלות. היום הילדים שלי משרתים ואני מסתובב בישוב שלי ורואה חרדים לבושים יפה ששמחים שהילדים שלי מסתכנים בשבילהם.

  אם זה היה תלוי בי – הייתי שולל את סל התרופות מהחרדים, עד שהמצב בבתי העלמין יתאזן. אני יודע שזה נשמע אכזרי וקיצוני – אבל זה בדיוק מה שעושים החרדים.

  עד שלא תשכנע אותי ששווה לי לאבד ילד כדי שחרדי ילמד תורה – לא אשנה את דעתי עליהם.

 48. נסים כהן
  ההבנה שלך במדע בהחלט לקויה. "מדע מדוייק" – זה ביטוי שאתה לא מבין למשל. מדע מדוייק זה פיסיקה או כימיה. זהו.

  כתוב בתורה "בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ". כבר בפסוק הראשון בפרק הראשון בספר הראשון – יש מספר שגיאות גסות. אלה שגיאות שהיו נפוצות בעולם העתיק אצל הרבה עמים.

  הרעיון של "המפץ הגדול" הוא תוצאה של תצפיות של מדענים על היקום שאנחנו חיים בו. התיאוריה הזאת היע בעייתית ביותר. דבר ראשון, התיאוריה הפשוטה יותר וההגיונית יותר שהיקום היה קיים מאז ומתמיד. גם לאחר שגילו שהיקום מתפשט, היה הסבר יותר פשוט – שהיקום מאז ומתמיד התפשט וכל הזמן נוצר חומר נוסף בחלל שנוצר. אבל באסה – הרעיון היפה הזה לא תואם את התצפיות.
  בעיה נוספת היא שהמודל שניבא את המפץ הגדול, תורת היחסות הכללית, לא מסתדרת עם יקום קטן מאוד וצריך להשתמש במודל מורכב הרבה יותר – תורת הקוונטים.
  ועכשיו זה נהיה עוד יותר מסובך
  אבל (!) – המודלים שלנו מנבאים יותר ויותר, ומסבירים יותר ויותר – ולכן סביר יותר ויותר שהם נכונים (או שהם לפחות קרובים טובים).

  אתה רואה? מדע מתאים את החשיבה שלנו לממצאים. ודת? היא מתאימה את הממצאים לחשיבה. מה יותר נכון בעינייך?

 49. לנסים
  אין לי תשובה לשאלה שלך, כאשר שרתי ביחידה קרבית, לא עניין אותי אם יש משתמטים או לא. עניין אותי לשרת את העם. בכל חברה יש כאלה שנושאים בנטל ויש כאלה שמשתמטים,. שוב אני אומר, החרדים לא משרתים בצבא, מפני שהם מאמינים שלימוד התורה חשוב יותר לעם היהודי מאשר השרות בצבא.
  אם אתה דן בנשיאה בנטל, תפנה גם לכל בני המיעוטים להיות שותפים, ולא להתמקד רק בחרדים. ועוד, אולי הגיע הזמן להפוך את הצבא לצבא מקצועי שהחיילים מקבלים שכר מלא על שרותם.

 50. לשמוליק
  אתה קבעת בתגובתך, שאני חרדי, לפני אתה עונה לי, תעיין היטב בתגובתך. ועוד, אם החרדים יהיו רוב, ומהם יהיה ראש ממשלה, זה הדמוקרטיה במיטבה. אלא אם כן, תשנה את ההגדרות של הדמוקרטיה. גם האדם החיי בדמוקרטיה, חייו מוכתבים על ידי הרוב, שאיננו רוב. כי אם 60% נגשים לבחירות ו51% קובעים את המדיניות של המדינה, הם לא רוב. יש דברים שהאדם מחויב לעשות בחברה גם אם לא נוח לו.
  בין כך ובין כך, הדתיים והחרדים, מוכיחים כי חיי הפרט בחברה וחיי החברה, יכולים להיות הרבה פחות אלימים, ויותר כבוד בין האדם לחברו. וצריך ללמוד מהם דרך ארץ. מה שלא מצאתי בהרבה מקומות בחברה הישראלית.

 51. נסים כהן
  כתבת "שכואב לו שיש ישראלים החושבים באמת ובתמים שיש להם עליונות אינטליגנטית, על אחרים" – גם לי כואב שיש כאלה. אלה הם החרדים.

  ושוב – שאלתי אותך שאלה – במה עדיפים חיי החרדים על חיי ילדי?

 52. לחיים
  מהיכן אתה יודע כי ההבנה שלי במדעים לקויה, מעבר לעובדה שתגובתך לא עניינית, תאמר לי בבקשה, כאשר יש שתי דעות חלוקות בין המדענים לגבי תאוריה מסוימת. האם זה נקרא מדע מדויק. כל אחת מן הדעות היא בכלל הסברה ובכלל האמונה. קביעת מהירות האור במספרים, באופן שאין חולק על כך, זה בכלל מדע מדויק. סברה, היא אמונה ולא מדע מדויק.
  ועוד, היהדות מעולם גרסה כי העולם נברא יש מאין, האם תאוריית המפץ מאשרת זאת או לא.

 53. לניסים הכהן,
  אני מניח שכתבת שמואל, התכוונת אלי. אני לא מבין מה: "אני לא חרדי, אני יהודי" אמור להביע אבל אתה מוזמן להשיב לשאלותי, גם אם אתה בודהיסט או באהיי או חילוני, לא דתי או לא חרדי (אני משנה טיפה את ניסוח שאלותיי בעקבות התשובה המוזרה שלך):
  עוד מעט הדתיים/חרדים יהיו רוב: רוב בעם, רוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי/דתי. לכשזה יקרה, מה יהא על הדמוקרטיה כאן בישראל? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר בראש חוצות? האם חופש הדיבור יישמר? חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש?
  מה דעתך?

 54. לנסים ושמואל
  אני לא חרדי, אני יהודי, שכואב לו שיש ישראלים החושבים באמת ובתמים שיש להם עליונות אינטליגנטית, על אחרים. תבינו היטב אתם שונאים חרדים בלי שום סיבה הגיונית, ובזה אתם מכשירים את השנאה ליהודים במשך כל ההיסטוריה של האנושות.
  אם יש לכם מטענים של שנאה, אנא תפנו אותם למקום אחר.

 55. ניסים הכהן,
  יש לי כמה שאלות אליך: עוד מעט אתם רוב, רוב בעם ורוב בכנסת וראש הממשלה יהיה חרדי. לכשתהיו רוב, מה תעשו עם הדמוקרטיה? האם אוכל להמשיך לנסוע בשבת? האם אוכל להמשיך לקנות חזיר? האם חופש הדיבור יישמר, חופש ההתאגדות? שיוויון בן המינים? האם הומואים יוכלו להסתובב ללא חשש?
  מה דעתך?

 56. עופר
  אני מבדיל בין פרטים לבין הקבוצה. אתה צודק בהחלט שיש ביניהם אנשים מצויינים. אבל אשאל שוב – האם אתה מוכן להצדיק מחבל, כי ככה הוא חונך? אני לא. ומעבר לכך, אני מאמין עד שלא יקומו האנשים שתורמים את חייהם ויגידו ״עד כאן״, לא ישתנה כלום.
  אני חי מספיק שנים כדי לראות לאיזה כיוון אנחנו הולכים, והכיוון הוא כצאן לטווח, חד-משמעית.
  עופר, מדובר בחיים שלי ובחיי ילדי, זה יותר חשוב לי מכל אמונה דתית, ובטח שאמונה זו אינה כשרה.

 57. אין חולק על כך שמה שכתבתי הוא המשפט הכי נאיבי שניתן לדמיין. מה שבפועל מתרחש בישראל הוא היעלמות החילוניות, הליברליות וההומניזם מישראל

 58. תודה, יפה!
  נתת לי חומר 'לחקור' הלאה…

  הממ… לגבי החרדים. על זה אני אומר: "והצאן מה חטאו". כלומר: יכול להיות
  – ואני בטוח שיש – אנשים בהנהגה ובתקשורת החרדית עם כוונות אנוכיות וכוונת רעות.
  אבל ה"צאן – מה חטאו".
  ואם אנחנו רוצים לעזור לצאן – צריך לדבר אליהם בצלילים עדינים של חליל-רועה.
  צלילים צורמים פשוט לא נעימים לאוזן. צאן הולך עם מה שנעים לו… עד שהוא מחכים.
  אני מכיר הרבה חרדים: אם תדבר איתם יפה – תופתע לטובה!
  יש שם אנשים נפלאים – אני מכיר כמה מהם – והם יכולים להביא תרומה ברוכה לעם.
  תחשוב על עצמך – יצאת ממקום שהיה רע לך – ואתה היום 'חי', ומביא תועלת במקום שאליו הגעת:
  הנה, עכשיו שאלתי אותך שאלה, ויכולת לעזור לי. תחשוב שיהיו עוד כמה כאלה – אם
  הם ירגישו שמכבדים אותם ולא נלחמים בהם!

 59. ניסים כוהן
  ההבנה שלך במדעים היא כל כך לקויה, עד כדי כך שלא היו מקבלים אותך בשום תנאי לישיבה יוניברסיטי בניו יורק.
  דרך אגב איזה ספרים קראת בפילוסופיה של המדע? ואל תגיד שאתה לא צריך לקרוא ספרים אלה. עצתי לך לפני שאתה נכמס לאיזה שהוא דיון בנושאים אלה קרא קצת ספרים.. יש היום מספיק ספרים בעברית. גם כך עשית מעצמך בדייחה

 60. עופר
  לגבי הקול – הוא דווקא נע יותר מהר בחומר מאשר באוויר. למשל – קול נע פי 5 יותר מהר במים מאשר באוויר.

  השאלה שלך לגבי התווך של האור היא שאלה מעולה! דבר ראשון – אור נע יותר לאט בחומר מאשר בריק, או באוויר. להבדיל מקול, מהירות האור בחומר תלוי בתדר שלו. בגלל זה למשל נוצר קשת (מעבר אור דרך טיפות הגשם).

  ניוטון חשב שאור זה חלקיקים – וזה פשוט להבנה. אחריו, חשבו שאור זה גלים (יאנג, הוייכן לדוגמא) והראו שזה כך בהרבה ניסויים. אבל, אז נוצרת שאלה – אם גל אז מה התווך? בהתחלה המציאו תווך וקראו לו "אתר" . האתר הזה ממלא את החלל וכדור הארץ נע בתוכו. בסוף המאה ה-19 ניסו לגלות מה מהירות כדור הארץ יחסית לאתר, וגילו שאין כזה דבר….. ומזה המציאו את תורת היחסות הפרטית.

  עוד לא ענינו מה בכל זאת נע בגלי אור, וההסבר תלוי בסוג הפיסיקה שאתה מדבר עליו. ההסבר הפשוט הוא שהתווך הוא שדה חשמלי, כלומר – אור הוא תנודות בעוצמת השדה החשמלי.

 61. לעופר
  אין לשום אדם בעולם את הבעלות על האמת ועל הצדק ועל הנכון. יש סוברים שהלימוד קודם להתנהגות האדם, ויש סוברים שהתנהגות האדם לחבירו קודמת לכל. יש סוברים שהצבא הוא שומר על היהודים ויש סוברים, כי האלהים שומר על היהודים. יש סוברים כי מדינת ישראל היא מדינת היהודים, ויש סוברים כי מדינת ישראל היא עוינת את העם היהודי. הסובלנות היא מעל הכל, אחרת אין זכות קיום לאף אחד בארץ. תרבות הדיבור והוויכוח נדרש להיות עיניני ולא רגשי. לקלל בוויכוח זה לא תרבותי וכל שכן לא עיניני. אויבי העם היהודי לא מבחינים בין יהודי ליהודי. החרדים מאמינים באמת ובתמים, כי לימוד התורה הוא מעל הכל. כל עוד שהצבא מפטר קצינים ובתהליך של צמצום, זה ילדותי להתעמת עם החרדים ולגרום להפגנות ענק, שמי יודע מה תהיה התוצאה.
  בברכה

 62. עופר
  באותה דרך – למה לכעוס על מחבלים? למה לכעוס על … אתה יודע על מי? גם הם האמינו בצדקת דרכם, לא?
  אל תשלה את עצמך עופר – הסיבה שהחרדים לא רוצים שבניהם ישרתו בצבא, זה כדי שלא יחשפו לעולם
  אחר.

  אין כל קשר בין לימוד תורה ולהגנה נגד אויבים – זו המצאה חדשה שתפקידה היא כמו שאמרתי. בתורה כתוב שכל אחד צריך לשרת, פרט למי שבדיוק התחתן, בנה בית, או נולד לו ילד.

  שלא יבלבלו אותך 🙂

 63. לנסים החכם
  כתבת, המפץ הגדול – בוודאי מדע מדוייק. למדע יש מספר השערות איך נוצר היקום. לא יודעים היום עם אחת ההשערות נכונה, או אולי הסבר אחר לגמרי. להגיד "היה בורא" לפני תחילת היקום זה מטומטם – לא היה כלום לפני שהיה יקום. אתה סותר את עצמך, מינה ובה. אם הוא מדוייק, אז איך יש כמה השערות. אמת לפני בריאת השמים והארץ, לא היה מרחב ולא זמן. אך האפס הוא גם אין סוף עולמות המאפסים אחד את השני. כך שהאפס הוא מסך לגבי האדם. האפס יכול להיות בכל מקום, ועם זאת באף מקום. כל היקום הוא שייך לאפס, כי העומד מחוץ ליקום, לא יראה כלום, לא אור ולא חושך ולא מרחב ולא זמן. לקבוע כי מאחורי בריאת האדם, לא מושקעת מחשבה עמוקה, זה בעיניך חכם. ואילו באמונה שיש בורא ליקום זה בעיניך מטומטם. שוב אתה לא עונה עינינית, המדע הוא גם כן סוג של אמונה, כי אין וודאות כל השערה והשערה.
  בכל אופן, נסים אתה בעיני אדם חכם ונבון, אך בבקשה, בדיון עיניני לא להזכיר מילים של טמטום ולא של רוצח, אלו מילים שלא שייכות לעצם הוויכוח.
  בברכה

 64. המשך הסבר (שכחתי להסביר): החרדים יודעים שאתה מגן. אבל הם יודעים (כנ"ל כי כך
  לימדו אותם בחדר הסגור) שגם התורה מגינה. הם לא אנשים רעים בכללם.
  יש כמובן רעים בכל מקום. אני מדבר על הכלל.
  תמיד כשאני שומע חרדים מדברים על חילונים ולהפך, אני אומר:
  אל תשוו בין הרעים של החברה היריבה, לטובים של החברה שלכם!
  תשוו בין הטובים של אלה, לטובים של אלה, ובין הרשעים של אלה, לרשעים של אלה,
  ובין הבינונים של אלה ושל אלה. ותראו כמה הם יכולים להיות חברים… וללמוד זה מזה.

  נ.ב. אני לא כותב מתוך נפש אצילית. אני כותב כי אני חושב שזה הכי הגיוני ומועיל!

 65. ניסים,
  זה לא מדויק – גם אם זה נכון טכנית.
  אם היו מלמדים אותך מגיל 0, מגדלים אותך בחדר סגור, ומלמדים אותך
  שעל ידי מה שאתה עושה, נניח: לוחץ על איזה כפתור חזק, אתה
  מגן על חצי מהמדינה. כל יום היו מלמדים אותך את זה וכל זה,
  היית בטוח שאתה מציל אנשים.
  כך החרדים.
  אתה יכול לומר: זו זכותך: אני לא מתקצב את זה. ולחוקק חוקים בהתאם.
  אבל מה הם שונים – עקרונית –
  מילד חולה שגם הוא אוכל תקציבים. הבדל אחד: אותו אתה אוהב, ואתה מוכן לתקצב.
  אותם – לא.
  סבבה. אבל זו לא סיבה להילחם בהם – יותר מן הדרוש.

  חוץ מזה – שדווקא יחס מכבד ל"אדם" שבתוכם – יגרום להם להיחשף יותר למסר שלך,
  ולצאת מהכלא המגונן שלהם.

  נ.ב. עדין שאלה לי אליך בנושא הרזולוציה של האור: גל הוא תנועה בחומר. קול מרעיד את
  המולקולות. את מה מרעיד האור? הקול מושפע מצפיפות החומר: כשהקול נע בתוך חומר דחוס,
  הוא כביכול מאט. למה האור לא מושפע?

 66. ניסים כהן
  למדתי מדעים ואני עוסק במדע, לכן זכותי, וגם ביכולתי, להביע דעה בנושא.

  המפץ הגדול – בוודאי מדע מדוייק. למדע יש מספר השערות איך נוצר היקום. לא יודעים היום עם אחת ההשערות נכונה, או אולי הסבר אחר לגמרי. להגיד "היה בורא" לפני תחילת היקום זה מטומטם – לא היה כלום לפני שהיה יקום.

  אם היה בורא, מה היה לפניו? לאן הוא נעלם? מי או מה יצרו אותו? למה הוא כזה רע לב? למה הוא ברא כל כך הרבה מפגרים? לא יותר קל לוותר על ההשערה ההזויה הזו? אז – אפילו את הפיגור אפשר להסביר ..

  ניסים כהן, המדע הוא שיטה, לא אמונה. שאלה לגיטימית היא לשאול "למה אנחנו מאמינים שהשיטה המדעית עובדת". לא נראה לי שתבין על מה אני מדבר…

 67. ניסים כהן – זו תגובה בשבילך:
  כשהייתי ילד, היה לי פעם חום גבוה מאד:
  בלילה היה לי סיוט, קמתי מתוך שינה, כשכולי עדיין מפחד מחלום איום ומפחיד,
  פחדתי לישון שוב.
  אבא שלי עמד במסדרון וחייך וביקש ממני לחזור לישון. ברחתי לאמא שלי ואמרתי:
  אבא רוצה שאני אמות. כי בחלום כמעט טבעתי בתוך עולם מתמוטט, ואבא שלי ביקש
  ממני לחזור לאותו מקום: לישון ולחלום.
  כמעט לא זכרתי את זה בבוקר: רק זכרתי שרצתי מקיר לקיר, מפחד שאני ארדם.
  מישהו סיפור לי שאמרתי שאבא רוצה להרוג אותי.
  "אבא, נעלבת?"
  הוא חייך. "דאגתי לך".

  אבל אני מבין את הכאב שלך. אתה מגן על אבא שלך.
  אבל אני מגן על הבנים שלו… אתה מכיר את הפרשה בתורה, אחרי חטא העגל, שה' אומר למשה: "הניחה לי ואכלם". ומשה שואל את עצמו: הוא כל יכול, הוא לא צריך לשאול אותי. מה זה "תניח לי", תעזוב אותי, ואני אכלם? אלא הוא רומז לי שאני אוכל להתפלל ולעצור אותו. ואז הוא התפלל, וה' לא פגע בעם ישראל. הוא רוצה שאני אגן עליהם…

 68. נסים כהן
  זכותי לחיות בישראל היא תוצאה ישירה של גיבורי ישראל הקבורים בבתי העלמין הצבאיים. החרדים (אלה שלא משרתים שרות מלא של 3 שנים) הם זבל של אנשים שמוכנים להקריב את חיי ואת חיי ילדי כדי שיוכלו להמשיך להאמין בספר המטומטם שלהם. מילים קשות – אבל זה מה שאני מרגיש כלפי החרדים. כן, אני שונא את כל מי שרוצה שאמות, וזה כולל הרבה מאוד חרדים.
  מצידי – שיוויון בנטל זה שאחוז החרדים בבתי העלמין הצבאיים יהיה שווה לאחוז שלהם באוכלוסיה. לא מעניין אותי תקציבים ולא מעניין אותי שלא עובדים וחיים כמו טפילים.

  המבחן הוא במוכנות למות כדי לשמור על אלה שאתה אוהב – אתה לא מוכן? בעיני אתה זבל.

 69. לחיים מזר
  נהלתי החלפת דעות עם קבוצה של בני אדם, שלא ענו על השאלות לעניין, אלא באופן רגשי. אך כאשר מנהלים וויכוח על אמונה, וטוענים כי מי שברא אותם הוא רוצח. זה שוב לא וויכוח עיניני, אלא רגשי, והתגובה הייתה בהתאם. משום מה יש לי תחושה שאני נמצא בגן ילדים.

 70. לנסים
  למה אתה חושב שאתה מבין יותר במדעים, תגיד בבקשה תאוריית המפץ, האם היא שייכת למדע מדוייק או לאמונה שכך היה. ואתה באמת חושב שהמדענים באמת יודעים באמת איך נברא העולם. מה היה לפני המפץ. ומניין כל האנרגיה, כאשר המדע מאמין כי בנקודה סינגולרית, הכל אפס. גם המדע הוא סוג של אמונה,
  בברכה

 71. לעופר
  תגיד בבקשה, אם יקראו לאביך רוצח איך הייתה מגיב. האם בעדינות הנפש האצילית שבך.
  אתה כל כך רחוק מהאמונה באלהים, כך שאתה לא מתרגש כאשר קוראים לו רוצח.

 72. לשמוליק הנכבד
  אתה טוען שאתה בן אדם לומד ויודע ומבין, אבל אתה מוכן להשמיד את החרדים, למה מה הם עשו לך. זכות הקיום שלך בארץ הקודש היא תוצאה של, יהודים מאמינים השומרים על אמונתם ומקיימים את מצוות האלהים ללא פשרות, אין שם אונס קבוצתי, אין שם רצח הורים, ולא רצח ילדים. תתבייש לך, אתה מכשיר את רצח היהודים בשואה.

 73. לנסים ולקמילה ולאבי ולכל המגיבים
  עצוב מאד שבני העם היהודי ששרדו אלפי שנים של רדיפות ונסיון להשמדה כללית, והעם עדין שורד וחי וקיים ושב לאדמתו, שיאמרו, כי אין יד נעלמת השומרת עליהם. עצוב מאד שבני אדם אשר למדו מדע, חושבים שהם יותר נבונים וחכמים מהוריהם והורי הוריהם, אשר שמרו על אמונתם חרף הניסיון להשמידם.
  האמונה במציאות האלהים היא איננה אוביקטיבית, אלא שייכת למידות האדם. אדם בעל מידות של גאווה, המדמיין שהוא יודע הכל, והוא חכם ונבון יותר מהוריו, לעולם לא יקבל את מציאות הבורא אשר מעליו.
  ולקמילה, גם עובדי אלילים, מאמינים בבורא לעולם, אך זה לא מפריע להם לעבוד אלילים.
  הייתי מציע לכם לקרוא את פרשת בחקותי ואת פרשת כי תבוא, וללמוד את ההיסטוריה של העם היהודי, כדי להבין שיש ריבון לעולם. אבל אתם חושבים באמת ובתמים שאתם מוסריים יותר ממי שברא אתכם, מה תעשו כאשר יבוא נביא בשליחות האלהים, האם תמשיכו לכפור או תקבלו את דבריו. ואם אינכם יודעים מזה נביא, עדיף שתשקיעו כל יום זמן מסוים, לדעת את העבר שלכם.
  בקיצור, איזה ראיה אתם רוצים, כדי להאמין במציאות הבורא.
  בברכה

 74. ניסים כהן הוא הסיבה לפיסקה שאסימוב כתב (תחליפו את ארה"ב בישראל):
  There is a cult of ignorance in the United States, and there has always been. The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge.

  ולי ניסים כהן, אין מושג אם אלוהים קיים או לא קיים ואף אחד שמכבד עצמו לא יכול לטעון אחרת (אם כי אין הוכחה אחת שמשהו מספר התורה אי פעם התקיים) אבל בכל מאודי אני מקווה שאין דיקטטור שמימי אשר משחק בי משל הייתי נמלה. קרא לי אנטי תאיסט ושכזה, אני מתנגד לכל משפט שאתה כותב. תן לי את תחלואות החברה החילונית בכל יום כי החברה החרדית היא הרוע בכבודו ובעצמו ואני מייחל ליום בו החברה החרדית תעלם.

 75. קמילה,
  אני מגבה אותך פה.
  היא בכל הדיונים משתדלת לשמור על הגינות.
  אמנם נראה לי, שניסים כהן ספציפית לא בא לריב. הכתיבה שלו
  בעלת שיכנוע פנימי.
  אבל צריך לבקש – גם ממי שהוא בעל שיכנוע פנימי – שיכתוב לפי כללי האתיקה. יתייחס, ויגיב – לטענה.
  הגיונות – בהגינות!

  הרב הראשי הראשון לישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, שאני הולך בדרכו, כתב באחד מספריו
  העיקריים, אורות (בפרקי זרעונים, אות ה'),
  את הדברים הבאים, ביחס לגישה החילונית-מדעית – לא חייבים להסכים עם השקפת עולמו, אבל תראו איך הוא רוכש כבוד:

  "האדם הולך ומאבד את זוהר עולמו, על ידי מה שהוא מקשר את עצמו לקטנות המוחין"
  (למהלך מחשבה קטן, שטחי ורדוד…)
  אין גאות-אלוהים מתגלה אז בתוך הנפש, כי אם שפלות דמיונות פרועים, המציירים תכונה של איזו מציאות בדויה, מטושטשת, מדולדלת, וקצופה".
  (בשפלותו ובקטנותו מצייר לו האדם את האלוהים כזקן קפדן וכעסן. 'מי שהוא' הצופה ומביט בכל
  מעשי האדם ורושם אותם לעצמו ועושה חשבון לעצמו. אותו 'מי שהוא' שרוי בצל…
  ורושם באדישות מוחלטת: 'נולד אדם', 'מת אדם'. בעיני המאמינים, אותו 'מי שהוא' מושל באדם,
  מחוללו ומולידו, מכלכלו, מייסרו, ממיתו, דורש ממנו מעשים ידועים ורושם לו כל אותם המעשים
  אשר עשה… וסוף סוף קץ בן האדם ב'מרגל' התמידי".
  אותה מציאות בדויה היא)
  "שמבהלת את כל מאמין בה, ומדכאת את רוחו, מטמטמת את הלב ומונעת את עדינות-הנפש של האדם מלהתגבר"
  (היא הופכת את האדם למבוהל ומדוכא, למטומטם ולגס רוח).
  "ועוקרת את הזיו האלוהי שבנשמתו. ואף אם יאמר כל היום כולו שאמונה זו היא בה' אחד – היא
  מילה ריקה שאין הנשמה יודעת ממנה כלום".
  "וכל עדין רוח מוכרח הוא להסיח את דעתו ממנה (מן האמונה הזאת) וזאת היא הכפירה שבעקבתא דמשיחא"
  (אמנם בכל הדורות היו אנשים שכפרו בה' ומרדו בתורתו. אלא שבדורות הקדומים נבע הדבר מתוך
  גסות, תאוותנות ורשעות, ואילו עתה נובע הדבר מתוך עדינות רוח ואהבת האמת, והרגשת מחנק אל מול ה'דתיות' המבולבלת, השטחית והילדותית)
  "…והכפירה באה כעין צעקה מעוצמת מכאובים לגאול את האדם מבאר צרה נכריה זו"
  (האמונה הקטנה הילדותית השטחית והרדודה היא שגורמת לכפירה לצעוק מחמת המחנק הנורא,
  – או במקרה של קמילה: לצעוק על אחרים שנמצאים במחנק הנורא… והכפירה למעשה גואלת את האדם – )
  "להעלותו מחשכת האותיות והפתגמים" (לחלץ אותו מן האמונה המורכבת אך ורק ממשפטים כאלו
  ואחרים חסרי כל תוכן פנימי, ולרומם את האדם) "למאור הרעיון והרגש" (למציאות שבה
  יהיה חי נכון) "עד שהיא" הכפירה, "מוצאת מקום לעמוד גם במרכז המוסריות".

  מהי היהדות שאני הולך איתה?
  זה לא משנה הרגע.
  כי זה לא סותר שום דבר מדרך חייכם.
  ואם כן – נדון על זה.
  ומה שכן משנה,
  זה שאני מאד מכבד, ולומד מכם. ומאחל לכם:
  תמשיכו…
  זה גם מוסרי. וזה גם מהנה.

 76. קמילה
  מגיב כמו ספקן אמיתי ראוי לכל מילות הגנאי – הוא נשמע אדם בוגר ובהחלט אחראי על השקרים שיוצאים מפיו.
  לגבי ניסים כהן, אני גם חושב שהוא לא ילד, וכן צריך לקחת אחריות על דבריו. מצד שני, אני קצת מרחם עליו, כי הוא סובל מחוסר הבנה מוחלט על העולם, וזה כנראה אשמת הסביבה שלו.

 77. נסים כהן,
  האם תואיל לומר לנו מהו גילך?
  לי אתה נשמע כמו אדם מבוגר (גם אם לא כל כך נבון) אבל ייתכן שאני טועה כמו שהוצע כאן על ידי חור-פה. מובן שאם אתה מאוד צעיר בשנים אפסיק עם הטון הבוטה מכיוון שאיני מעוניינת "לרדת" על תינוק שבוי.
  לעומת זאת, אם הינך אדם מבוגר, לא רק שאמשיך בטון בוטה אלא אחריף אותו, כי זה לדעתי מה שראוי לעשות למי שבא ושופך זבל במועדון השכונתי שלי (ושל אחרים) בו אנו מעוניינים לשמור על סדר ונקיון מחשבתי.

  לגבי המתלוננים על הטון, אני באמת מתקשה להבין מדוע אתם מביעים מורת רוח כלפי מי שמנסה להתגונן מפני המזהמים. מילא אם אינכם משתתפים בהגנה פעילה, לא כל אחד מתאים לכך, אבל האם באמת לא חשוב לכם (אתם, אלה שמבקרים באתר הזה כי מעניין אתכם לקרוא חדשות בנושאים מדעיים ודיונים רציונאליים בנושאים אלה) לשמור על נקיון מחשבתי ראוי. כולם כאן תורמים משהו מעבר לדיון הרציונאלי היבש, וזה כמובן בסדר גמור, זה אפילו מעולה, אבל מדוע אתם מוכנים להשלים עם התנהגות כל כך לא הגונה וראוייה של מגיבים שלא רק שלא תורמים דבר ממשי לנושאי הכתבות ואינם תורמים אף רעיון או טענה המבוססת על הגיון או עובדות, אלא גם כופים באלימות פעם אחר פעם (גם אם מתעלמים מהם) שפע איגיונות ושקרים. אשמח אם יואילו הקוראים לחוות דעתם בקצרה בנושא זה, ולפחות להביע עמדה האם לדעתכם מגיבים אלה תורמים דבר ממשי לדיון (יהיה נחמד אם תספקו דוגמא או שתיים), האם יש להתעלם מאותם מגיבים או שנכון לגנותם.

 78. ניסים כוהן
  תיקון משפט אחרון.
  אין לך שום זכות לבטל דיעה של אנשים רק מכיון שדעתם שונה משלך. שאלה לי אליך. היכן פותחה לראשונה הגישה המונוטאיסית? אם תדע תקבל מתנה יקרת ערך, מצות ליום כיפור.

 79. ניסים כהן
  אמונה באלוהים היא צורך והראיה שגם אחרי השואה יש אנשים שהמשיכו להאמין, אם כי רבים מאוד עזבו את הדת. נא לא להסתתר תחת הסיסמה "במופלא ממך אל תדרוש" בזכות אלה שדרשו ודרשו יש לך את האינטרנט ואת הטלפון ואת המכונית ואת כרטיס האשראי. איךך שום זכות לבטת דיעה של אנשים שאינם שומרי שב..שאלה לי חייהיכן פותחה לראשונה הגישה המונוטאיסטית?

 80. MouthHole
  הוא באמת נשמע כמו ילד בכיתה ו' ….. מצד שני, אם הוא ירצה ללמוד, אולי נציל אותו .. .המציל נפש אחד….

 81. ניסים וקמילה, בבקשה תרגיעו קצת עם השפה. יכול להיות שמי שמגיב הוא גם ילד בכיתה ו'. אתם לא באמת יודעים,
  תחשבו שהוא בכיתה ו' ואתם סותרים את כל מה שהמשפחה שלו אמרה לו והוא בסה"כ מנסה להגן על עמדות משפחתו… אנא, היו עדינים

 82. ניסים כהן
  קמילה היא לא ידידה שלי. היא פשוט בן-אדם נבון וחושב.

  אמרתי שהבית שלי היה דתי – מה זה קשור לדעות שלי?

  לא אמרתי "אם אתה חושב כי להיות קוף יותר טוב מלהיות אדם חושב ולומד מדעים" – שאלתי אותך במה האדם עדיף על קוף. אתה הרי לא אדם חושב ולא לומד מדעים. אז אתה, לדעתך, לא עדיף על קוף?
  ועכשיו ברצינות – תגיד לי במה אדם עדיף לדעתך על קוף?

  כתבת "אין ולא קיים אדם בעולם שלא מאמין שאלהים ברא את העולם" – לא ברור לי אם אתה יותר שקרן או יותר אידיוט – אחרי נוצרים ומוסלמים, חסרי אמונה הם הקבוצה השלישית בגודלה בעולם. במחשבה שנייה … די ברור שאתה יותר מידי אידיוט כדי להיות שקרן…..

  אתה מספר על פשעי האדם … וזה באמת משהו נורא. אלוהים גם בזה נכשל, נכון?

  תגיד – מה דעתך על הנתון שאחוז המאמינים בכלא גדול מאחוז המאמינים באוכלוסיה הכללית?

  ואם תרצה יש לי עוד נתון מרתק בשבילך … אבל רק אם תרצה לדעת … כי תאמין לי, אתה לא רוצה לדעת 🙂

 83. נסים כהן,
  אם הייתי מעוניינת בזיבולי שכל של הדת הייתי ניגשת לאתרים שעוסקים בנושאי דת. היות ואנחנו באתר שעוסק בנושאי מדע אודה לך אם תחדל לזהם את המקום הזה עם קשקושים חסרי פשר.
  על השאלה ששאלתי אותך לא ענית אלא רק המשכת לקשקש. אני שואלת שאלה פשוטה, האם לדעתך זה מוסרי שיענו וירצחו מליוני בני אדם ישרים ותמימים, חלקם מקפידים למלא את המצוות וחלקם עדיין לא בגיל מצוות (ילדים ועוללים), רק משום שבמקרה הם נמצאו באותו מקום וזמן יחד עם כאלה שלא הסכימו להיות עבדים של האלוהים שלך. אם זה נראה לך מוסרי, וכנראה שכן אחרת לא היית מגן על החבר הדמיוני שלך, אז אני מודיעה לך שאתה חולה נפש. דמיינו משפחה בה ההורה, זה שאמור להיות אחראי, זה שאמור לאהוב את ילדיו ולחנכם באופן מידתי, זורק את ששת ילדיו אל הרחוב בגלל שארבעה מתוכם לא מילאו אחרי כל כללי הבית, השניים האחרים דווקא הקפידו להיות ממושמעים ככל יכולתם. לאחר שזרקם לרחוב ועזבם, באו אנשים רעים ועינו ורצחו את מרביתם, ללא אבחנה אם היו ממושמעים או לאו. כעת בא שוטה הכפר ואומר: לא רק שעונש זה הוא מידתי עבור הילדים הסוררים אלא שעונש זה גם ראוי עבור הילדים הצדיקים.
  נסים כהן,
  אתה חלאת אדם אם אתה מחזיק במוסר מעוות עד כדי כך. אפילו קוף עם יכולות מוסר אפסיות הוא טוב ממך ממש כפי ש-0 תמיד יהיה גדול מכל מספר שלילי. אתה מוזמן לענות באופן ענייני לשאלתי ורק תחסוך ממני את ההבלים שאינם רלוונטיים שאתה מפזר בתגובותיך בנדיבות רבה כל כך.

 84. לנסים שלום
  אתה אולי גאון, אבל גאון מבולבל.
  באחת התגובות שלך כתבת, כי אתה בא מבית דתי שהוא נאור. איך תסביר לבני אדם, שבית דתי נאור הוא גם כופר במציאות אלהים.
  אם אתה חושב כי להיות קוף יותר טוב מלהיות אדם חושב ולומד מדעים, אתה באמת בבעיה רצינית.
  תקרא טוב את תגובתי לקמילה, ותבין טוב טוב. אין ולא קיים אדם בעולם שלא מאמין שאלהים ברא את העולם, כי האמונה בבורא, היא מובנית בתודעת האדם, הוראה את היופי שבבריאה ואת אפסות האדם מול הבריאה. כל מי שטוען שהוא כופר, הוא חי בשקר פנימי עמוק, וצריך לבדוק את נפשו, אם לא שונה מנפשו של ניצ'ה המשוגע.
  במקום להעביר ביקורת, תבדוק את החברה אשר אתה חי בה, כאשר 12 נערים אונסים ילדה, זה יותר גרוע מסדום ועמורה. כאשר הבן רוצח את אביו ואמו, זה סוף האדם התרבותי, ותחילת עידן המפלצות. וכאשר האם והאב רוצחים את ילדיהם, הם אפילו לא ברמה של קוף. אולי תקבל על עצמך לחנך את החברה "המדעית" שלך, במקום להתחצף לפני האלהים שנתן לך חיים.
  ברחמים
  קודם תגדיר לעצמך, מה נקרא רצח. הבאת מבול לעולם, זה לא בכלל הגדרת רצח.
  הוא
  ושוב, תקרא טוב את התגובה לידידתך

 85. ניסים כהן
  למה לדעתך עדיף להיות אדם ולא קוף באפריקה? אתה באמת חושב שאתה יותר טוב במשהו מקוף? במה זה מתבטא?

 86. נסים כהן
  מניין הסקת שאני מאמין שיש בורא?
  למה חיים זה דבר טוב בעייניך, כשיש כל כך הרבה סבל בעולם? למה אלוהים הוא טוב אם הוא רוצח ילדים?
  קרא שוב – אלוהים רוצח ילדים. שלושה מילים – אתה מסוגל להבין אותם?
  כל עוד אתה מאמין ש"אלוהים הוא טוב" וגם "אלוהים רוצח ילדים" …. אחשוב שאתה …. הםםםם … לא חכם במיוחד.
  להזכיר לך – אלוהים רצח הרבה יותר אנשים מכל האנושות.

 87. לנסים שלום
  האלהים שברא אותי, הוא גם ברא אותך, רק שאני אומר לו תודה שברא אותי יהודי ונתן לי שכל ללמוד, ואתה כופר בטובה למרות שאתה מאמין כמוני במציאות הבורא.
  לפני שאתה מגיב אימפולסיבית, תחזור שוב על התגובה שלי. אני אמרתי כי האלהים טוב כי הוא ברא חיים לעולם. אך הוא לא רק טוב אלא גם מעניש את האדם הכפוי טובה. במקום להגיד תודה על החיים ועל הטוב ועל העולם היפה שברא לכבודו. הוא רק עושה רע, גוזל וחומס ורוצח, ונואף ועוד….. ועוד בא בטענות לבוראו, צריך להתבייש לקרוא לאדם אדם, אלא מתאים יותר לו חזיר.
  בברכה

 88. לקמילה שלום
  שאלתך היא שאלה טובה
  האלהים דן את האדם בשני מישורים, במישור האישי ובמישור החברתי. כאשר רוב החברה עוברים על חוקי האלהים, העונש הוא קולקטיבי.
  תגובתך למוסר ולחוקי האלהים, היא ילדותית. את החיים הוא נתן לך, וגם את יום המיתה שלך הוא יקבע, וגם את גורלך עד יום המיתה. אין האדם חי לנצח, לכן צריך לקחת בחשבון שעל טעות צריך לשלם.
  כל הכופרים למיניהם, צריכים לקחת בחשבון, שאתם חריגים בנוף האנושי של אלפי שנים. הדתות המאמינות באלהים שברא את העולם, הם רוב. וגם עובדי אלילים, כסינים והיפנים וההודים, מאמינים במציאות הבורא לעולם. האמונה היא של אלפי שנים.
  תורת ישראל היא תורה שנתנה לפני אלפי שנים במעמד עם שלם ולא בסתר, העם היהודי חוגג את ליל הסדר אלפי שנים, המשמעות היא שהתורה נתנה עם צאת בני ישראל ממצרים.
  תביני כי מבנה החשיבה של רוב האדם על פני כדור הארץ, קובע כי האלהים ברא את העולם ואת האדם. את וחבריך אתם המיעוט שבמיעוט, אולי תבדקי היטב את עצמך ואת אמות המוסר הבלעדי שלך, לפני שאת משתחצת לפני האלהים שברא אותך, לכל הפחות תגידי לו תודה, שלא ברא אותך קוף ביערות אפריקה.
  בברכה

 89. כי בתוך חלק מהדבילים יש אדם שרוצה לעשות טוב אבל לא יודע כיצד. היות וראיתי כבר דבילים שעברו שינוי לאחר שהיה מי שהעמיד אותם על דביליותם, בדרך כלל לא בצורה נחמדה כל כך, וכנראה לאותם אנשים היה מספיק חשוב לא להיות דבילים ברגע שהבינו שזה מה שהם, אני מקווה שלפחות אצליח לעורר אצל חלקם רגע של מחשבה לפני התגובה הבאה שלהם. עדיין, ברור שתמיד יהיו כאלה שימשיכו להיות מיותרים לגמרי בכל סוג של דיון.

 90. תחותמס,
  אם אין לך זמן לדיונים דיגיטליים לשם מה כתבת את משפט הג'יבריש שלך?
  המסקנה שלי היא שאתה לא אדם חכם במיוחד וכנראה גם פחדן כי את הביקורת שלך אתה מציג באמצעות התחכמות טפשית במקום לכתוב אותה באופן ענייני ומנומק כמו שהיה נוהג אדם בוגר.
  אני מצטערת בשבילך על בעיית הסבלנות שלך, אבל אני לא חושבת שאני יכולה לעזור לך בעניין זה.

 91. קמילה
  מה שכתבתי אי אפשר להבין, זה ג'יבריש. את המסקנות אני משאיר לך. לי באופן אישי אין עודף זמן לדיוני0 דיגיטליים. וגם אין לי עודף סבלנות לכך. לך כנראה שכן

 92. תחותמס,
  אתה לא נבון במיוחד…
  והרי כתבתי לך באופן מפורש שאיני מבינה זאת כלל, ולאור דברי אלה תוכל לפרש את החלק הראשון של מה שכתבתי לך שם.
  אתה מוזמן בכל עת להפסיק להתחכם ולכתוב שטויות ולהתחיל לתרום משהו ממשי לדיון כאן (כולל שאלות רלוונטיות אם הדברים לא ברורים לך), ואם אין לך יכולת לתרום תרומה שכזו עדיף שתשתוק, מה הטעם להציק? אם מפריע לך משהו או אם יש לך ביקורת (כנראה עלי?) כתוב אותה בצורה ברורה ואל תנהג כפחדן.

 93. קמילה
  הרגרסיה הקוונטית של תהליכים ניאו – אבולוציוניים גורמת למטריאליזציה של קישואים סמי פלואידיים והתוצאה קטרזיס מטה קוגנטיבי הגורם להיברנאציה טרנצנדטאלית סופנית. את מבינה את זה קמילה.

 94. נסים כהן,
  כתבת: "העונש ניתן רק למי שעובר על החוק בידיעת העונש, אך כאשר האלהים מסיר את השגחתו השומרת, המלאך המשחית פוגע גם בטובים ללא הבחנה, והעונש הוא כללי גם לטובים."

  אז תחליט, אם העונש ניתן רק למי שעובר על החוק בידיעת העונש, נובע מכך שאת הטובים (אלה שלא עברו על החוק, אחרת למה לכנותם טובים?) אסור להעניש. ואם הטובים נענשים בכל זאת (למה בעצם? חוסר יכולת? חוסר עניין?), הרי שבכל רגע ורגע הטובים, ויהיו טובים ככל שיהיו (בודאי עוללים וילדים תמימים) הם בני ערובה של התנהגותם של הרעים. זה המוסר שלך? מתהפכת לי הבטן כשאני מבינה שיש אנשים שממש מוכנים לקבל בחפץ לב מוסר שכזה. רק מסיבה זו לבדה יש חשיבות עליונה להכחיד את המם הזה שנקרא אלוהים, כי ניכר שבשמו ניתן להצדיק כל דבר (כפי שהדתיים אכן עושים תמיד). זה מזעזע שאתה, כבן-אדם, מסוגל לעקוף כל מנגנון טבעי של צדק ושל יכולת אבחנה בין טוב ורע ולהצדיק את מי שאחראי, בין אם במעשה ובין אם במחדל, את עינויים ורציחתם של מליוני בני אדם אחרים, שכל אשמתם הייתה, לשיתטך, שהיו איתם באותו זמן ומקום גם אנשים "רעים". זה ממש מעורר בחילה.

 95. ניסים,
  אני באמת חושבת שאין להם ברירה אחרת, זה או לקבל מראש וללא עוררין שהאבא הוא טוב וזה אנחנו שפשוט לא מצליחים\יכולים להבין אותו (עם תחושות אשם קשות בכל פעם שמתעורר ספק), או לחזור בשאלה, ואת זה לא כל אחד יכול לצלוח, ולאו דווקא מהסיבות השכליות או הנגישות למידע. הדת טובה מאוד בליצור לחץ חברתי על מי שאינו מיישר קו.
  אני קוראת את דבריו של נסים כהן וזה מעורר צער וחמלה, השפל (המוסרי והשכלי) שיכול להגיע אליו אדם, וכל זה רק כדי לשמור על אשליית הביטחון שיש איזה אבא גדול וחזק שיודע מה קורה. זה מעורר חמלה ויחד עם זאת כל כך פתאטי.

 96. קמילה
  תסמונת שטוקהולם זה paper cut, לעומת הבעיה של נסים כהן.
  מה שאני אומר שהאלוהים המקראי הוא דמות שלילית ביותר. אני לא מסוגל להבין את הצביעות של נסים כהן ודומיו, שהופכים את אלוהים לדמות חיובית. להגיד "נסתרות דרכי האל" זה פשוט ביטוי מפגר שילד בגן היה צוחק ממנו.

 97. נסים כהן
  "לכל בורא יש זכיות בלעדיות על הנברא שלו" – האם להורה מותר לפגוע בילדיו?
  הבורא שלך רצח ילדים קטנים – למה אתה מתעלם מהחלק הזה? אין לך חופש מחשבה להביע דעה?
  מניין לך הקביעה שאלוהים מבקש טוב?

 98. לקמילה
  לכל אדם יש את חירות המחשבה והדיבור, והיכולת לשאול את האלהים למה, כאשר שאל משה, והצליח לשנות את שעת האלהים. אך כדי להעביר ביקורת, נדרש כי המבקר ידע את כל הפרטים. עדיין אין לאיש בעולם, את כל הפרטים כדי להעביר ביקורת אמת.
  ואנא לקרוא היטב את התגובה, העונש ניתן רק למי שעובר על החוק בידיעת העונש, אך כאשר האלהים מסיר את השגחתו השומרת, המלאך המשחית פוגע גם בטובים ללא הבחנה, והעונש הוא כללי גם לטובים. כך היא הנהגת האלהים, ושוב האדם הוא חלק אלוה מלמעלה, ולכן הוא נענש על מעשיו. כלומר, באדם הנולד מובנה ידיעת הטוב והרע, אלא שהבחירה היא בידו. בכל אופן, התורה מורה לאדם באופן המפורש ביותר את הדרך לעשות טוב, ואת התוצאה. וכן את התוצאה אם הוא יעבור על חוקי האלהים, ולצערי העבר המפואר של העם היהודי, מוכיח את התוצאה השלילית.
  בברכה

 99. לנסים החכם
  לכל בורא יש זכיות בלעדיות על הנברא שלו.
  כל אנשי המבול ידעו כי הם עוברים על מצות האלהים, למעט הקטנים החיות והבהמות ושאר בעלי חיים,
  כאשר נאמר בתורה כי "השחית כל בשר את דרכו על הארץ". כל הבריאה השחיתה את דרכה, ולכן הבורא ניחם כי ברא את האדם, כי ציפה ממנו לטוב ולא לרע. ההחלטה להשאיר את נח ובניו, כי בנח נמצאו המידות של טוב, וממנו יתקבל אדם אשר מובנה בו הטוב ולא הרע, הדברים עמוקים מאד, ויש ביאור נפלא השייך לתורת הנסתר.
  בכל אופן, האלהים הוא אלהים והוא הקובע לנו, את יום החיים, ואת יום המיתה. והוא קובע לנו, מי האב והאם הביולוגים שלנו. אם האדם היה במקום ראשון, הוא היה קובע לעצמו מי יהיו הוריו, ואת יום מיתתו. אולי נגיע לזה בעוד כמה שנים. העיקר הוא ללמוד בחיים, המתנה הטובה אשר נתן האלהים לאדם, הוא הכושר ללמוד. והאדם נבחן במעשיו לחברה ובעזרתו לזולת, ולא רק בחכמתו באשר היא מתנת האלהים, האלהים מבקש טוב, ולצערי חלק מבני האדם עדיין מבקשים את הרע. אולי בעתיד הדברים ישתנו.
  בברכה

 100. ניסים,
  אני משערת שהתשובה לשאלה שלך היא די פשוטה, לאב מכה מותר מה שלילדים המוכים שלו אסור. אלה החוקים של משחק הדת כאשר הכלל הראשי הוא – אל תעז לפקפק באב, אחרת אוי ואבוי מה יהיה לך! הרי לא חשוב מה יעשה אותו אב מכה, בהגדרה זה תמיד יהיה טוב. אם יפיל עליך מחלה קשה, זה טוב, אם יגרום לכך שתיוולד בעל מום קשה, זה טוב, אם יזמן שואה על העם שלך, הוא ממש טוב, הרי הוא מנע ממך להתבולל רחמנא לצלן. העונש שלו תמיד מידתי, אם אתה מצליח לראות זאת מצויין, אם אינך מצליח לראות זאת, נפלאות דרכי האל וחס מלחקור במופלא ממך (איך תדע מה מופלא ממך אם לא תחקור? לא יודעת).
  הקטע הממש מגניב הוא, שאם היה אלוהים, אפילו היה השטן שמחזיק בבני האדם כחיית שעשוע להתעמר ולהתעלל בהם, עדיין שבויים אלה היו ממשיכים לסגוד לו כי בהגדרה אינך יכול להבין את ההגיון האלוהי וכל מה שתוכל הוא רק לקוות שאמונתך נכונה. ככל שאמונתך תהיה חזקה יותר, כך תתמודד טוב יותר עם הדיסוננס הברור שהמציאות היומיומית יוצרת באדם הדתי. הפתרון לדיסוננס זה הוא שיתוף פעולה מלא עם הטרוריסט ששועבדת אליו, ברב המוחץ של המקרים בניגוד לרצונך וכשהיית קטן מכדי להתנגד. יש אפילו שם לתופעה פסיכולוגית ידועה זו: תסמונת שטוקהולם.

 101. ניסים כהן
  אתה צודק. בגלל זה לא נרצח אף חף מפשע במבול. אף ילד. אף אישה בהריון. אף חיה תמימה (כמו החתולים בסיפור שלי).

  רק רגע …. אבל, אתה אמרת "ואם איננו יודע את העונש או את המצוה, הוא בכלל שוגג, ואין לו עונש של מזיד."
  אני ממש מבולבל. אז מה קרה במבול? בבקשה תסביר לי.

 102. לנסים החכם/מה
  האלהים הוא טוב, כי ברא חיים בעולם. אך הוא לא רק טוב, אלא גם מחנך וגם מעניש. התורה מפרשת שבע מידות של הנהגת האלהים את האדם, כאשר בראש המידות היא מידת האמת, שפירושה חוק ומשפט.
  כאשר יש חוק יש משפט, ובמשפט מפורש העונש. כאשר האדם עושה את אשר מצוה האלהים הוא מקבל טוב. אך אם הוא עובר על המצוה במזיד הוא מקבל עונש. ואם איננו יודע את העונש או את המצוה, הוא בכלל שוגג, ואין לו עונש של מזיד.
  ועוד, גם האדם הוא בכלל בורא, כאשר הוא מביא חיים לעולם, והאם טובה לנולד, כי היא מגדלת אותו במסירות נפש.
  אך כאשר הנולד עובר על מצות האם במזיד, חובת ההורים להענישו, כדי לחנכו לטוב לו.

 103. ניסים כהן
  אולי אתה צודק. תראה, פשוט קראתי בתורה שאלוהים עשה משהו כזה, ואתה חושב שהוא טוב, אז למה אני רע בעינייך?
  חשבתי שזה מוסרי מה שאלוהים עושה. אתה חושב שאני טועה? אני ממש מבולבל…..

 104. לנסים החכמה.
  אם עשית זאת, את רוצחת.
  אך כאשר האלהים מורה לאדם את המותר ואת האסור, ואת העונש על המעשה. ולכל אדם בעולם יש את חופש הבחירה בין לעשות רע או טוב. האדם מביא על עצמו את העונש.
  בברכה

 105. ניסים כהן
  בוא שמע סיפור קצר ותגיד לי מה אתה חושב. החתולה שלי המליטה לפני לפני 8 חודשים 6 גורים מקסימים. זה כזה כיף לשחק איתם כשהם קטנים :). אבל, הם גדלו והתחילו לעשות נזקים. חירבנו בכל מקום, קרעו את הוילונות, טיפסו על השיש.
  בסוף התעצבנתי והטבעתי את כול ה-6 באמבטיה.

  מה אתה אומר עלי? פרגמטי או לא?

 106. לנסים החכמה
  שוב, את מגיבה רגשית ולא לעניין, ואת לא טורחת לקרוא בעיון את התגובה.
  האבולוציה דנה במערכת אחת של האדם שהיא הגוף והנפש, ואין חולק שבזה האדם והבהמה שווים, ויתרה מזאת תכונת הנשמה של האדם כמעט זהה לבהמה. אך באדם יש שתי עולמות שונים מהבהמה, עולם הדעת טוב ורע. ועולם "האני", היהדות מבחינה בין שלשה חלקים באינטליגנציה של האדם, חכמה בינה ודעת. כאשר החכמה היא לדעת את הנלמד. הבינה בונה עולמות חדשים כאשר היא משתמשת בחכמה. והדעת היא יכולת השפיטה של האדם להבחין בין אמת ושקר טוב ורע. יכולת זאת איננה נמצאת בשום חיה או בהמה הנמצאים בטבע. ובפרט "האני" של האדם שהוא עולם פנימי נסתר מעין כל, אך קשור לאין.
  בברכה

 107. לשומר הסף
  אם אינך יכול להבחין בין דת שהיא תוצאה של אמונה, לבין אמונה באלהים שברא את האדם והאדם הוא צלם אלהים. איך אתה יכול להוציא את את עצמך מכלל אידיוט. תגיד תודה לאלהים שברא אותך יהודי, ולא ברא אותך עובד אלילים בתוך יערות העד של ברזיל. ואני חוזר על התשובה לנסים, תפיסת עולם של האדם ואמונתו, איננה ערך מוחלט, אלא פועל יוצא של אמונת הוריו ומוריו וסביבתו. לכן תגיד תודה לאלהים שלא ברא אותך קוף.
  בברכה

 108. ניסים כהן
  "תאוריית האבולוציה סותרת את הבסיס שהאדם נברא בצלם אלהים, והוא שונה לחלוטין משאר הבהמות והחיות"

  נכון !!!!!!!!! בדיוק !!!! איזה יופי !!!! אתה מתחיל לקלוט … וואו, אנחנו כל כך גאים בך!!!

  ומה שהכשיר רצח יהודים – זה הדת (סתם, חשבתי שכדאי שתדע).

 109. לקמילה
  ראשית יש מדענים דגולים שהם דתיים, וכמה מהם בעלי פרס נובל.
  שנית, תאוריית האבולוציה סותרת את הבסיס שהאדם נברא בצלם אלהים, והוא שונה לחלוטין משאר הבהמות והחיות, כל לאדם יש את "האני" שהוא חלק אלוה מלמעלה, האני של האדם הוא נצחי, כאשר בשעת מיתת האדם הוא עובר לעולם בעל חוקים שונים לחלוטין מהעולם הנראה. "האני" של האדם הוא למעשה שילוב של חכמה בינה ודעת, שהם שייכים לבורא יש מהאין, מעל הזמן ומעל המקום.
  תאוריית האבולוציה, דנה בגוף האדם ולא בחלקים המורכבים שבו, נפש רוח ונשמה. ופשוט הוא אם תורת האלהים בידינו מדור דור, איך נקבל תאוריה שאיננה מתקבלת על הדעת, ובפרט כאשר היא הכשירה רצח של יהודים.
  בברכה

 110. לנסים
  בהחלט כן, נאמר בתורה במפורש: שֹׁפֵךְ דַּם הָאָדָם בָּאָדָם דָּמוֹ יִשָּׁפֵךְ כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹהִים עָשָׂה אֶת הָאָדָם: (בראשית פרק ט). הלשון "אדם", כולל גם את אוכלי אדם, ואין שום יוצא מן הכלל. מי שלומד אחרת הוא טועה.
  ועוד בקשה קטנה לי אליך, אמנם את יודעת הרבה, אך אינך מתמקדת בתגובה, אלא עונה באופן רגשי ולא עיניני.
  מה כוונתך שיש דברים טפשיים חס ושלום בתורה, ואיך את קובעת שאת יותר נאורה ממני, מבלי להכיר אותי ואת מעשי ואת תרומתי לחברה בכלל, פלא הדבר בעיני, חשבתי שאני עונה לבני אדם בעלי תרבות.

 111. נסים כהן,
  ריגשת אותי!

  כתבת: "רצון האלהים כי האדם ילמד מדע וטבע" ואני בבורותי חשבתי שישנם דתיים רבים שלא לומדים מדעים כלל, ורבים עוד יותר לא לומדים אבולוציה בפרט, וכעת אתה בא ומראה לי שאלוהים בעצמו ובכבודו (אם אתה אומר אתה ודאי יודע, למה שתשקר?) אומר ההיפך, ואני, אין לי אלא להסיק מכך ששגיתי כשחשבתי שמרבית הדתיים בורחים מלימוד האבולוציה כמו מאש הגיהנום. תודה שהארת את עיני!
  רק דבר אחד איני מבינה ואשמח אם התוכל לעזור לי. אם אלוהים רוצה שהאדם ילמד מדע וטבע, ואני רוצה להאמין שכל הדתיים יודעים זאת בצורה ברורה כמוך, מדוע כמעט בכל פעם שדתיים משתתפים בדיון בנושאי מדע וטבע הם מגלים בורות מזעזעת בעובדות ובתורות המקובלות שמסבירות את אותן עובדות? האם יש לך הסבר עבורי לתעלומה הזו?

 112. לנסים
  חס ושלום, הטוען כי האלהים נוהג איפה ואיפה לפי שיוך האדם, חסר הבנה במושג "אלהים", ולצערי הרב הרבה בורות יש בנושא זה. תורת האלהים מיוחדת כדי לעדן את התנהגות האדם לחברו, ולמזער את האלימות הטבועה באדם. ואדרבה רצון האלהים כי האדם ילמד מדע וטבע, כדי לגלות את חכמת האדם וחכמת בוראו ובכך ליצור קשר אישי אל האלהים. מי שטוען שהיהדות מגבילה את רוח האדם, צריך ללמוד לעומק הדברים
  בברכה

 113. אורן
  אני חושב שיש בעיות באמונה דתית, שלא ניתן לגשר עליהם. אתן כמה דוגמאות: הדת מפרידה בין קבוצות אנשים – בהיהדות, יהודי טוב יותר מלא יהודי. הדת מפרידה בין האדם לטבע – המדע לא. המדע יכול להסביר את הרוע בעולם, הדת לא. המדע נותן לי לבחור את המטרות שלי בחיים, בדת, אני נוצרתי למטרות של מישהו אחר. המדע מעודד לסקרנות ולרצון לדעת על העולם, והדת (לטעמי) לא.

  יש לי עוד הרבה נקודות. אני לא מנסה לשכנע אותך – איש באמונתו יחיה. אבל אני רואה סתירה עקרונית ועמוקה בין דת למדע.

 114. ניסים כהן … בלי תארים
  המילה "למה" אומרת "ל-מה", לאיזו מטרה. מטרה יש רק לישות תבונית. כלומר שאלת "למה" מניחה ישות תבונית. אין מקום לשטויות האלה במדע.

  בוא נניח שהמדע יודע אחורה יותר מהתורה. הרי בתורה – יש שטויות שכל טיפש רואה שהן שטויות (טוב, אולי לא כל טיפש….).

  לשמחתי – אני באמת באה ממשפחה נאורה. זו משפחה דתית אבל נאורה… להבדיל ממך.

  ואכן אני אמשיך לשלול את האמונה הדתית … בגלל תגובות של אנשים כמוך.

 115. לנסים החכם
  אין קשר בין דת למדע, הדת שואלת למה והמדע שואל איך. הדת מקורה בבינה והמדע בחכמה. הדת דנה בהתנהגות האדם בחברה, והמדע מברר את חכמת הבורא ולא יותר. אין המדע יכול להוכיח שום תרחיש אשר נעשה בעולם לפני 6000 שנה, אך המדע יכול לשער עפ"י תצפיות מדידות והערכות. גם המדע המדויק, הוא מוכח בנקודות אשר הוכחו במחקר, ואיננו מדויק בנקודות שלא הוכחו. דעתו של אדם ואמונתו הוא פועל יוצא, של חינוך ההורים והמורים ולא ערך מוחלט, כך שאם נסים היה נולד במאה שערים, דעותיו בנושא אמונה היו שונים לחלוטין. לכן אין לשלול את האמונה של רוב יושבי כדור הארץ אשר מאמינים שיש בורא לעולם, בטענה כי לא למדו מדע,
  בברכה

 116. אני בטוח שסקרים דומים ימצאו ש-40% מהאנשים מאמינים שהמדענים צריכים לשלב לתיאוריות שלהם גם התערבות חייזרים, השפעה של שדים, רוחות רפאים וכוחות על טבעיים.
  תפסיקו לעשות עניין מכל סקר מטופש.

 117. לא יודע בדיוק מהם אותם "מושגי יסוד" ש-"אין הסכמה" אודותם. בתמימותי חשבתי שמושגים כמו "מהירות", "תאוצה", "תנע זוויתי" ו"מעלה צלזיוס" הם מוגדרים היטב והיו חסרי שימוש לו היו נמצאים במחלוקת.

 118. כל מי שלא חושב כמותכם הוא בהכרח טיפש.
  זו בהחלט דרך "חכמה" לתאר את בבואתכם בהסתכלכם במראה…

  בתוך המדע עצמו יש זרמים שונים,
  ואין הסכמה על הרבה מאוד מושגי יסוד,
  אבל אתם הולכים כסומא אחרי העדר.

  לא נורא.

 119. הרצל
  הכל נכון. בקשר לחיסונים יש בארץ קבוצה גדולה של מתנגדים לחיסונים שלא מטעמי דת. אלה סתם טיפשים….

 120. פשוט מקומם.

  רק המחשבה על החיבור בין מדע לדת מעורר פלצות.

  האמת שקשה לדעת איך המדע היה נראה בעולם ללא דתות. המדע (לפחות זה הפופולרי) עדיין מושפע ממושגים דתיים וזה עצוב.

 121. סקרים בארה"ב תמיד יגלו שיש שם כ-40% מהאוכלוסיה שמאמינים שאלוהים כתב את התורה (שלנו – לא רק הברית החדשה) במו ידיו. לכן הם מאמינים שהעולם נברא על ידי אלוהים לפני 6000 שנה כולל עצמות הדינוזאורים. חלקם מגיע עד התנגדות לרפואה מודרנית – סרוב לניתוחים, חיסונים וכו'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן