אירן שילשה את מספר מאמרי המחקר שלה שנרשמו במפתח מקורות בשני העשורים הקודמים

מדינות המזרח התיכון פורחות בתחומים שונים של מחקר ומדע * כך עולה מסקר של סיינס ווטץ' * ישראל, שתרומתה המדעית גדולה מזו של כל שכניה גם יחד, אינה כלולה בסקר

למרות הסערות הפוקדות את האזור, הגדילו מדינות המזרח התיכון במידה ניכרת את נוכחותן בעולם המדע, זאת עפ"י מחקר שפורסם בגיליון נובמבר/דצמבר של Science Watch, כתב עת שמפיקה חב' Thomson ISI. המחקר בודק עבודות מחקר ממצרים, אירן, ערב הסעודית, ירדן, איחוד הנסיכויות, לבנון, עומן, ועיראק, שנרשמו במפתח מקורות בין 1981 ל-2002.

כל החיבורים הכלולים במחקר נרשמו במפתח של חב' Thomson ISI, החלוצה בהפקת מפתחות מקורות. בסיס נתוני האינדיקטורים המדעיים הלאומיים של תומסון מכיל פרסומים ונתוני מקורות מלמעלה מ-170 מדינות. רישום כמקור מהווה הכרה בחוב אינטלקטואלי – הוכחה ישירה למידת ההשפעה בתחום מחקר מסוים. תומסון לא כללה את ישראל במחקר מאחר שההיקף היחסי של עשייתה המדעית עולה בהרבה על זה של שכנותיה. גם סודן, תימן ולוב לא נכללו במחקר זה עקב תפוקתן המדעית הדלה יחסית.

"המידע שאספנו במחקר הנוכחי מהווה עדות נוספת לכך שהמדע הוא באמת דבר בינלאומי," אמר כריס קינג, עורך Science Watch. "תומסון מספקת כלים ומוצרים המקנים גישה למידע מדעי בכל אזורי העולם ומחקר זה מעיד על חזונה הכלל-עולמי."

על אף שמצרים, שסיפקה 2492 פריטים למחקר, היא בבירור היצרנית הגדולה ביותר של מאמרים מדעיים, התפוקה המדעית של אירן המריאה מ-501 חיבורים שנרשמו ב-1996 ל-1,830 ב-2002. גם המדינות דלות התפוקה ביותר הפגינו מגמה חיובית. עומן, למשל, תרמה אפס חיבורים מדעיים ב-1998, אבל ב-2002 הגיעה תפוקתה המדעית ל-236 חיבורים.

ערב הסעודית הגיעה לשיאה עד כה ב-1996 עם 1,537 חיבורים שנרשמו במפתח מקורות. מדובר בעלייה לעומת 1981, אולם מאז שנת 2000 נעצרה תפוקתה ברמה של כ-1,300 חיבורים בשנה. תפוקתה של ירדן עלתה מ-55 חיבורים ל-485 בעשרים השנים הקודמות. כמוה כמו לבנון, שתפוקתה הייתה נמוכה ממאה חיבורים בסוף שנות השמונים וראשית שנות התשעים, אך בשנתיים האחרונות הפיקה למעלה מ-300 חיבורים בשנה. עיראק היא המדינה היחידה במחקר שהפגינה מגמה שלילית, עם 204 חיבורים ב-1981 לעומת 70 אשתקד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן