הערב (ב') בליל המדענים: בואו להכריע בהתמודדות הגדולה של אדם מול מחשב בליל המדענים!

לאחר שבשנה שעברה שברו אלפי שוחרי מדע שיא גינס עולמי בקטגוריה שיעור הכימיה הגדול ביותר בעולם, יתבקשו השנה המוני המבקרים בליל המדענים להכריע בהתמודדות ראש בראש של האדם מול המחשב.

אלן טיורינג (עומד מימין), בריאן פולארד וקית לונסדייל ליד פראנטי סימן 1, מחשב רב-תכליתי שהיה המחשב המסחרי השני. צילום: Courtesy of The University of Manchester, the School of Computer Science
אלן טיורינג (עומד מימין), בריאן פולארד וקית לונסדייל ליד פראנטי סימן 1, מחשב רב-תכליתי שהיה המחשב המסחרי השני. צילום: Courtesy of The University of Manchester, the School of Computer Science

לאחר שבשנה שעברה שברו אלפי שוחרי מדע שיא גינס עולמי בקטגוריה שיעור הכימיה הגדול ביותר בעולם, יתבקשו השנה המוני המבקרים בליל המדענים להכריע בהתמודדות ראש בראש של האדם מול המחשב. באירוע, ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה יוכל הקהל הרחב לראשונה להכריע בשאלה – האם למחשב יש אינטליגנציה לפחות כמו בני האדם – שאלה אותה הגה אלן טיורינג, אבי מדעי המחשב, עוד בשנות ה-50 במה שלימים נקרא "מבחן טיורינג".

ליל המדענים נערך זו השנה השביעית באוניברסיטאות ובמוזיאוני המדע ברחבי הארץ בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה והאיחוד האירופי ובריכוז ארצי של מוזיאון מדעטק. בערב זה פותחים מוסדות המחקר והמדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ללא תשלום ומציעים מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, סדנאות חווייתיות, הפעלות ופעילויות מגוונות. השנה יהיו האירועים בסימן מדעי המחשב לרגל 100 שנה להולדתו של אלן טיורינג אבי מדעי המחשב.

במסגרת האירוע הארצי של מבחן טיורינג ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה, ישתתפו המבקרים ב-12 המוקדים של ליל המדענים ברחבי הארץ בשיעור קצר על אלן טיורינג במסגרתו ייצפו בשעשועון שהפיק המשרד בהשתתפות ארבע דמויות: הדוגמנית שוחרת המדע עדי נוימן, מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג, יו"ר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע פרופ' אלוף (במיל') יצחק בן-ישראל וילד מחונן בשם יונתן בונצל. את השעשועון ינחה אברי גלעד שישאל את המשתתפים שאלות שמטרתן לגלות מי מבניהם מתחזה שקיבל תשובותיו מהמחשב. חלק מהשאלות הן שאלות טריוויה וחלקן מלמדות על ניסיון חיים ועל אינטליגנציה רגשית – שאלות שייתכן שהמחשב יתקשה לענות עליהן. אם יצליח המתחזה לשכנע את הקהל הרחב שהוא עונה תשובות של אדם, הרי שהמחשב עבר את מבחן טיורינג וניתן להגיד שהוא אינטליגנטי כמו בני האדם.

עד כה, עברו מעט מאוד תוכנות מחשב את מבחן טיורינג בהצלחה ומעולם לא באופן מוחלט. ישנן מספר תוכנות שיחה שזכו להצלחה בתחרות לובנר למבחן טיורינג, וכולם מכירים את תוכנת "כחול עמוק" שניצחה את גארי קספרוב ואת תוכנת "ווטסון" שניצחה בשעשועון הידע Jeopardy.

באירוע בליל המדענים יוכל הקהל הרחב להיות השופט במבחן טיורינג ולהכריע מי הוא המתחזה למחשב. במקביל, יוכלו גולשים מהבית או מהטלפון החכם להצביע דרך אפליקציה מיוחדת בדף הפייסבוק של משרד המדע והטכנולוגיה שתהיה פעילה באותו יום:

לדברי שר המדע והטכנולוגיה הפרופ' דניאל הרשקוביץ, "בזמן שעבר מאז הגה טיורינג את המבחן, נעשו המחשבים מתוחכמים יותר עד שהיום יש מחשבים שמחברים יצירות מוסיקליות, כותבים סיפורים, מדמים כמעט בשלמותם מודלים ביולוגיים ואף מסוגלים לשחזר טקסטים שהושחתו. לכן אני מניח שלא יהיה קל לזהות בניסוי בליל המדענים מי האדם ומי המחשב".

אירועי ליל המדענים יתקיימו ב-24 בספטמבר 2012 החל מהשעה 17:00 במוסדות: מדעטק מוזיאון המדע והחלל בחיפה; מוזיאון המדע בלומפילד בירושלים; אוניברסיטת חיפה; הטכניון; מרכז ידע גליל מיג"ל בקריית שמונה; מכון ויצמן ברחובות; האוניברסיטה העברית בירושלים; אוניברסיטת תל אביב; האוניברסיטה הפתוחה ברעננה; מכללת סמי שמעון בקמפוסים אשדוד ובאר שבע; ואוניברסיטת בן גוריון בנגב.

פרטים נוספים באתר משרד המדע והטכנולוגיה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. שמתי לב שמאד קל "להפיל" את התוכנות האלו אם שואלים אותן שאלות שמתייחסות לפרטים שדיברתם עליהם רק לפני מספר דקות, או רק לפני מספר משפטים. כלומר הן יודעות תמיד להתייחס או להשיב בצורה "דיי משכנעת" למשפט האחרון שכתבת, אבל אם לפני כמה דקות כתבת לתוכנה משפט כמו:

    "אני גר בבית עם גינה ובה שני עצים"

    ואחרי מספר משפטים תשאל אותה שאלה פשוטה שכל אדם ידע מיד לענות עליה כמו "כמה עצים יש אצלי בגינה ?", התוכנה פשוט לא תדע לענות ותנסה להעביר נושא.

    כלומר הטריק הכי פשוט הוא לשאול ולהתייחס כל הזמן לפרטים קודמים שהועלו בשיחה, ולא להתייחס רק למשפט האחרון, התוכנות של היום פשוט גרועות בזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן