סיקור מקיף

משרד המדע הקפיא כל ההשקעות במחקרים ל-2004-2003

חשש מהמעבר הצפוי של משרד המדע לתמ"ס

  
מאת: ג'ון בן זקן, אינפורמישן וויק ישראל 
 
בעקבות הארגון מחדש שמתוכנן במשרדי הממשלה, צפוי משרד המדע להיסגר ולעבור לידי משרד המסחר והתעשייה. השינוי מעורר בקהילת המדע חשש, שהתקציבים הממשלתיים המוקדשים היום למחקר בסיסי באוניברסיטאות – המעטים ממילא – יועברו לטובת התעשייה. בנוסף, לדבריהם, קיימת אי בהירות רבה לגורל תפקידים חיוניים נוספים שמנהל היום המשרד, דוגמת קשרי חוץ מדעיים והשקעה במדע בפריפריה ובקהילה.

ח"כ ענת מאור (מר"צ), יו"ר ועדת המדע של הכנסת, שיגרה אתמול מכתב דחוף אל ראש הממשלה, אריאל שרון, שבו היא מתריעה מפני פגיעה "בפונקציות הרבות והחשובות אותן ממלא משרד המדע" ומבקשת "להבטיח, שבמסגרת ההתארגנות מחדש במשרדי הממשלה, המדע לא ייפגע ולא יידחק לשוליים". לדבריה, בהיערכות המחודשת חייב להינתן מענה ל"נקודות התורפה שהתגלו ברמת פרויקטים לאומיים כמו זה שאמור לספק מענה למשבר המים, רמת המוכנות למצב של רעידות אדמה, והצלת ים המלח השוקע".
משרד המדע, התרבות והספורט החליט להקפיא את כל הפרויקטים וההשקעות החדשות בתחום המדע שתוכננו ל-2004-2003, ולשמר רק את הפעילויות הקיימות; זאת בעקבות החלטה של שר המדע, התרבות והספורט לשעבר, מתן וילנאי, להעביר תקציבים מפעילויות בתחום המדע לפעילויות בתחום התרבות. משמעות ההחלטה היא הקפאת מחקרים חדשים בתחומי המדע השונים, אשר תפגע במחקרים החדשים שתיכנן מינהל המדע בתחומי הננו-טכנולוגיה, האלקטרו-אופטיקה, הביוטכנולוגיה והחלל וכן במתן מלגות פוסט-דוקטורט ובמחקרים ייעודיים אחרים.
כמו כן התקבלה החלטה חמורה שלא לתמוך כלל בכל הקשור לאורינות מדעית וקידום המדע. לא שמענו במקביל על קיצוצים בקידום החינוך האנטי מדעי בישראל.
תקציב המזומן לפעילות מדעית של המשרד ב-2003 ירד ב-47% – מ-102 מיליון שקל ב-2002 ל-54 מיליון. מעיון בספר התקציב ל-2003 עולה כי חלקו היחסי של מינהל התרבות מתקציב המזומן של המשרד הוא כ-60%, בעוד תקציב מינהל המדע ירד ב-2003 מ-13.3% ל-8.4%.

לטענת מקורות במשרדי האוצר והמדע, מקור הבעיה נעוץ בהעדפתם של וילנאי, ומנכ"ל משרדו, דוד לפלר, את מינהל התרבות על פני מינהל המדע. לדוגמה, ביוני 2002 החליט וילנאי להעביר הלוואה עומדת בהיקף של 16 מיליון שקל למינהל התרבות, על חשבון מינהל המדע. 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן