ריטה מכה בחופי ארה"ב. היבטים מדעיים

כמעט חמישים שנה לאחר שהחלו הניסיונות למצוא דרכים להחליש את הסופות הקטלניות, מודים המומחים כי האדם ניצב מולן חסר ישע

ריכוז מקורות

ההוריקן ריטה היכה ביום שישי אחר-הצהריים (שעון ישראל) בניו-אורלינס. השירות המטאורולוגי הלאומי של ארה"ב דיווח, כי הים עולה שוב על גדותיו וסכר שתוקן לאחר פגיעת קתרינה נפרץ שוב. שטחים גדולים שיובשו הוצפו מחדש.

הוריקנים כבר אינם מתנהגים כפי שהתרגלנו אליהם. הם נהיים גדולים יותר ורעים יותר, ומספרם רב מאשר אנשים רבים ראו עד היום.

צ'ארלי, פרנסיס וג'ין קרעו לחלוטין את פלורידה לפני שנה. לאחר שזעזעו את פלורידה המשיכו קטרינה וריטה וזרעו הרס בכל חופי מפרץ מקסיקו מאלבמה ועד טקסס.

ואולם אין מה למהר ולהאשים את ההתחממות הגלובלי. אומרים מומחים. מאקס מיירפלד (Mayfield), מנהל מרכז ההוריקנים הלאומי במיאמי, אמר לתת ועדה של הסנט ביום שלישי השבוע כי אנו נמצאים בתקופה של פעילות הוריקנים מוגברת שיכולה להימשך עוד עשור או שניים.

הפעילות המוגברת מאז 1995 נובעת ממחזורים טבעיים של פעיליות הוריקן המונעות על ידי האוקיאנוס האטלנטי בעצמו ביחד עם האטמוספירה שמעליו ואיננה קשורה באופן ישיר עם ההתחממות הגלובלי." העיד.

לעומתו, ברנדה אקורצל Ekwurzel קלימטולוגית באיחוד המדענים המודאגים מהשתנות האקלים אמרה לסי.אן.אן כי בעוד ההתחממות הגלובלית אולי לא היתה הגורם הישיר להוריקן, היא גורמת להוריקנים להתגבר.

"יהיה קשה להצביע על אירוע מזג אוויר יחיד ולהאשים את ההתחממות הגלובלית." אמרה, ההוריקנים כבר פוגעים בחופי המפרץ במשך שנים אך ההתחממות הגלובלית גורמת להם להיות גרועים יותר."

העובדה ששתיים מהסופות ההרסניות בתולדות ארה"ב מגיעות בהפרש של כשלושה שבועות זו מזו מעוררת דאגה בקרב מדענים שחוקרים את התחממות כדור הארץ ואת שינויי האקלים. לפי מחקר שהתפרסם בכתב העת "Science", מאז תחילת שנות ה-70 עלה שיעור ההוריקנים בדרגת סיכון 4 ו-5 מכ-17% מכלל ההוריקנים שנוצרים מדי שנה, לכ-35% כיום. רוב המדענים מייחסים זאת לעליית הטמפרטורות בכדור הארץ.

הסופה המתקרבת מעוררת פחד גדול ביוסטון והערים השכנות, שבסביבתן ממוקמים כור גרעיני ובתי זיקוק ענקיים של מוצרי נפט תעשיתיים. מועצת הפיקוח על הגרעין בארה"ב הורתה על סגירת מתקני הגרעין באזור. הרשות להגנת הסביבה של טקסס נאבקת בינתיים עם מפעלי זיקוק כדי שיפסיקו את פעולתם, וימנעו את דליפת הכימיקלים הרעילים לאזורי המחיה במדינה.

ידען כדור הארץ – כוכב לכת

למדע אין מושג כיצד להשפיע על ההוריקנים

בעיקרון זה נשמע כמו רעיון מצויין: לפוצץ את ההוריקנים הקטלניים לכל הרוחות, או למצער להחליש את הסופות ולהפנותן מריכוזי האוכלוסיה. ואולם, מומחים לאטמוספירה אומרים, כי מדובר באשליות וכי איננו יכולים להרוס ואפילו לא להשפיע על דבר כה עצום כמו הוריקן.

סוכנות הידיעות איי.פי. מדווחת, כי החיפושים אחר דרכים להשפיע על תופעות הטבע מטילות האימה חדלו כבר מזמן, לאחר יותר משני עשורים של מחקר במימון ממשלתי, שלא הניב דבר. גם חברות פרטיות ערכו ניסויים, בהיקף מצומצם בהרבה, אולם גם כאן דווח על התקדמות מעטה ביותר, אף שבתחילה הצהירו על יכולתן למחוק ענני סופה מן השמיים.

"זה יהיה כמו לנסות להזיז מכונית באמצעות קשית שיורים ממנה אפונים", אומר ההידרומטאורולוג מת'יו קלש מן המרכז הלאומי למחקר אטמוספרי בבולדר.
פצצות אטום לא מרשימות הוריקנים
ההוריקן "ריטה". ההוריקן משחרר אנרגיה השווה בערכה לפיצוץ פצצת אטום בת 10 מגה טון כל 20 דקות (צילום: רויטרס)פרוייקט שינוי ההוריקנים הפדרלי נקרא "סטרום פיורי" (זעם סופה). ראשיתו בממשל אייזנהאואר בארה"ב בשנות ה-50, אז פגעו כמה סופות גדולות בחוף המזרחי, והביאו למותם של מאות בני אדם. אולם רק בשנת 61' ניסויים ראשונים נערכו ע"י חיל האוויר האמריקאי, במסגרתם נזרע ההוריקן "אסתר" בגבישי כסף יודי. דוחות מסוימים טענו כי קצב הרוחות פחת ב-30%-10%.
הגבישים נזרעו בעוד כמה וכמה הוריקנים במשך השנים, ואף שלעתים נראו אפקטיביים, לבסוף נתגלה כי אי אפשר לדעת האם מעשה האדם משפיע על ההוריקן, או שמא מדובר בתופעות הקשורות בו בלבד. ההזרעה נתגלתה כבלתי אמינה. בעקבות כך הוכרז הפרוייקט ככישלון בשנות ה-80' ונזנח, מאות מיליונים של דולרים לאחר שהחל.

שיטות אחרות לשינוי סערות שהוצעו במהלך השנים, כללו רעיונות כמו קירור האוקיינוס באמצעות קרחונים ופיזור חלקיקיקם או חתיכות פילם על פני האוקיינוס שימנעו מן הסופות לאדות מים מן הים. מדי פעם אף עלו הצעות כמו פיצוץ פצצה גרעינית במרכז הסופה. החוקרים אומרים, כי על ההוריקנים, שעשויים להגיע, כבמקרה של ריטה, לרוחב 640 ק"מ, צעדים כאלה לא ממש עושים רושם. כמות האנרגיה המשוחררת ע"י הוריקן היא שוות ערך לפיצוץ פצצה בת 10 מגה טון כל עשרים דקות.

לידיעה הראשונה בסי.אן.אן

לידיעה באתר החדשות של יאהו

ידען כדור הארץ – כוכב לכת

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~274858832~~~138&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן