סיקור מקיף

הרוחות בשבתאי נחלשו

 בשני העשורים האחרונים פחתה מהירות הרוחות הנושבות בכוכב הלכת שבתאי מ- 1,700 קמ”ש לאלף קמ”ש “בלבד”

הרוחות העזות הנושבות בכוכב הלכת שבתאי (Saturn) נחלשו בשני העשורים האחרונים, ומהירותן פחתה בשיעור של 42% – עולה מדוח שפרסמו לאחרונה חוקרים מספרד. שבתאי ידוע כאחד מכוכבי הלכת בהם נושבות הרוחות החזקות ביותר: הן מקיפות את הכוכב כולו והכיוונים שלהן מנוגדים, אולם מתברר שמהירותן הולכת ופוחתת בשנים האחרונות.

החוקרים הספרדים השוו את הנתונים שאסף טלסקופ החלל האבל בין השנים 1996 ו- 2002, לנתונים שאספה החללית ווייג'ר בשנות השמונים. מההשוואה עולה כי מהירות הרוחות הנושבות במרכז הכוכב פחתה באופן משמעותי והיא עומדת כיום על כאלף קמ”ש בממוצע, במקום 1700 קמ”ש בממוצע בשנות השמונים. מהירות הרוחות הנושבות בשני קטבי הכוכב נותרה דומה לזו שנמדדה בשנות השמונים.

החוקרים מסבירים את הירידה במהירות הרוחות בשינויים עונתיים או בצללים סביב הטבעות של הכוכב. מיקומו העכשווי של כוכב הלכת ביחס לשמש גורם לכך שחלקים גדולים ממנו אינם חשופים לקרינת השמש ולכן ההפרשים בלחץ הברומטרי, היוצרים את הרוחות, קטנים יותר. ייתכן שהחללית Cassini של NASA, שתגיע לשבתאי בשנה הבאה, תאמת הסברים אלה – או תצביע על סיבות נוספות שעשויות היו לגרום לשינוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן