סיקור מקיף

השירותים בתחנת החלל ועתיד טיסות החלל המאוישות

השרברבים הגבוהים ביותר בעולם תיקנו את השירותים בתחנת החלל הבינלאומית * בנאס"א ובסוכנות החלל הרוסית נושמים לרווחה, וקובעים כי גם בחלל נדרשים עובדי תחזוקה

השירותים של תחנת החלל הבינלאומית
השירותים של תחנת החלל הבינלאומית

ביום רביעי האחרון כשתשומת הלב היתה נתונה להפעלתה של מעבדת החלל קיבו ששוויה מיליארד דולרים, נעשה צעד חשוב לא פחות לרווחת האנושות, או לפחות לרווחתם של שלושה מנציגיה השוהים בתחנת החלל הבינלאומית ולאורחים שבאים אליהם מפעם לפעם.

הקוסמונאוט אולג קונוננקו, מהנדס הטיסה של הצוות ה-17 של התחנה הצליח להחליף ביום חמישי בתוך כשעתיים וחצי את משאבת איסוף השתן המקולקלת המותקנת בשירותים שברכיב הרוסי זבזדה שגם היה הרכיב הראשון של התחנה שהועלה לחלל לפני כעשור. המומחים שבנו את המתקן במוסקווה אישרו כי הוא עובד כשורה. לא מדובר בדבר של מה בכך, אילו לא היו מצליחים לתקן את השירותים ייתכן שהיה צורך לנטוש את התחנה.

קוננקו פשוט החליף את המשאבה הפגומה בשירותים ובכך החזיר את היכולת של השירותים לאסוף פסולת נוזלית. "מיד ראיתי זרימת אוויר" אמר קוננקו לאחר הפעלת המערכת, המשמשת להזרמת אוויר שמחליפה את השימוש בכוח המשיכה בכל מתקן שירותים ארצי. שלושה ניסויים להפעלת השירותים בוצעו בהצלחה. המהנדסים הרוסים נתנו לאנשי הצוות אישור להשתמש בשירותים המתוקנים אך ביקשו מהם לדווח על מצב המתקן לאחר כל שימוש. ככל הנראה הראשון לנסות אותם היה קוננקו עצמו.

חלקי החילוף של השירותים בתחנת החלל הועלו לתחנה במעבורת החלל דיסקברי, לאחר הטסת חרום מהמפעל ברוסיה. לאחר עבודת השרברבות אמר קונוננקו כי המשאבה מבצעת בהצלחה את העבודה ואפשר סוף סוף להוריד את המים. אנשי הצוות בתחנה סבלו מעשרה ימים ללא יכולת לתקן את השירותים, והם דיווחו על קשיים רבים. הם נאלצו להשתמש בתא שירותים יחיד ומצומצם הנמצא בחללית הסויוז העוגנת בתחנה ואשר תשמש לשובם הביתה של שניים מחברי הצוות ה-17. למזלם, התקלה אירעה בעיתוי שבו היה מספיק זמן לסוכנות החלל הרוסית לשלוח חלקי חילוף לארה"ב לקראת שיגור המעבורת דיסקברי. האסטרונאוטים גם הביאו איתם שקיות לאיסוף פסולת נוזלית למקרה שהתיקון לא יעלה יפה. נכון לעכשיו, יש די והותר אספקה לכל הצרכים של חדר השירותים והמקלחות של התחנה, לפחות עד הגעתה של חללית מטען רוסית בקיץ.

"חבל שאנו צריכים לדבר על שירותים, אך הנושא האמיתי הוא החיים והעתיד של הפעילות המאויישת בחלל" אומר קירק שירמן, סגן מנהל תוכנית תחנת החלל בנאס"א. "גם בחלל יהיה צורך בביצוע עבודות תחזוקה דומות לאלו שעל כדור הארץ.

בתוך כך ביצעו אתמול (ה') שני אסטרונאוטים – מייק פוסום ורון גאראן את הליכת החלל השניה שלהם בת שש שעות, שנועדה להכין את הרכיבים השונים של מעבדת החלל היפנית קיבו לחיבור ביניהם.

הולכי החלל התקינו שתי מצלמות על גבי חלקה החיצוני של מעבדת קיבו. מצלמות אלה ישמשו לניווט הזרוע הרובוטית של המעבדה. גאראן ופוסום גם הכינו את חלקה העליון של המעבדה לחיבורו של מכל חנקן נוזלי וכן של הרכיב הלוגיסטי של קיבו שהועלה במשימת STS-123. חיבור שני הרכיבים יתבצע בהליכת החלל השלישית. הם גם הסירו את מצלמת הטלוויזיה החיצונית של התחנה שסבלה מתקלות באספקת החשמל.

פוסום גם בחן את המנוע של קולט השמש המתכוונן אלפא בחלקה השמאלי של התחנה. זהו דווקא הקולט העובד היטב, לעומת עמיתו שבחלקה הימני של התחנה הסובל מתקלות, אך בכל זאת פוסום התבקש לבדוק אותו כדי להיווכח כי אכן הוא עובד ללא תקלות וכי אין שום דבר שמפריע למיסבים שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן