סיקור מקיף

נשיאה חדשה לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים: פרופ' רות ארנון

פרופ' ארנון תחליף בראש השנה את הנשיא פרופ' מנחם יערי, המסיים כהונה בת 6 שנים (2 קדנציות). לסגן-הנשיא נבחר פרופ' בנימין זאב קדר

פרופ' רות ארנון, ממגלי הקופקסון, ונשיאת האקדמיה הלאומית למדעים. צילום: באדיבות האקדמיה הלאומית למדעים
פרופ' רות ארנון, ממגלי הקופקסון, ונשיאת האקדמיה הלאומית למדעים. צילום: באדיבות האקדמיה הלאומית למדעים
האספה הכללית של האקדמיה בחרה, בשנת היובל להיווסדה, בפרופ' רות ארנון לנשיאה הבאה של האקדמיה ובפרופ' ב"ז קדר לסגן הנשיא

האספה הכללית של חברי האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בחרה בכינוסה השנתי (8.6.2010) בפרופ' רות ארנון להיות הנשיאה התשיעית של האקדמיה. פרופ' ארנון תחליף בראש השנה את הנשיא פרופ' מנחם יערי, המסיים כהונה בת 6 שנים (2 קדנציות). לסגן-הנשיא נבחר פרופ' בנימין זאב קדר.

האקדמיה, הגוף הבכיר בקהילה המדעית, נוסדה על פי חוק בשנת תשכ"א (1961) במטרה לרכז בתוכה מטובי אישי המדע בישראל כדי לטפח ולקדם פעילות מדעית בארץ. במסגרת תפקידה היא מייעצת לממשלת ישראל בפעולות הנוגעות למחקר ולתכנון מדעי בעלי חשיבות לאומית. חברי האקדמיה מונים 100 חוקרים, מהם 55 ממדעי הטבע ו-45 ממדעי הרוח והחברה.

פרופ' רות ארנון

פרופ' רות ארנון ממכון ויצמן למדע היא אימונולוגית (חוקרת המערכת החיסונית) בעלת שם עולמי. מחקריה מתמקדים בפיתוח חיסונים מתקדמים, וכן בחקר התהליכים המעורבים בסרטן, ובמחלות שנגרמות על-ידי טפילים. היא הייתה שותפה לפיתוח הקופקסון – התרופה הישראלית האתית הראשונה, המשמשת לטיפול בחולי טרשת נפוצה. פרופ' ארנון היא סגנית נשיא האקדמיה הישראלית למדעים, ונבחרה גם כחברה בארגון הביולוגיה המולקולרית האירופית EMBO . בנוסף, כיהנה כנשיאת הפדרציה האירופית של האגודות האימונולוגיות EFIS, וכנשיאת ההתאחדות האסיאנית של אקדמיות למדע . AASA
במכון ויצמן למדע כיהנה במספר תפקידים, ובהם: סגנית נשיא, דיקן הפקולטה לביולוגיה, וראש המחלקה לאימונולוגיה כימית.
פרופ' ארנון זכתה בפרסים רבים, ובהם: פרס רוברט קוך למדעי הרפואה, פרס ספרד לזכר חימנז דיאז. פרס אביר הכבוד של צרפת, פרס הארגון העולמי "הדסה" לנשים מצטיינות, פרס וולף לרפואה, פרס רוטשילד בביולוגיה, פרס ישראל, ד"ר לשם כבוד של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, תואר "יקיר תל-חי" מכללת תל-חי. בשנת 2009 נבחרה פרופ' ארנון כחברה באגודה האמריקאית לפילוסופיה.
פרופ' ארנון היא היועצת לענייני מדע לנשיא המדינה, ומכהנת בקתדרה לאימונולוגיה כימית על-שם פאול ארליך במכון ויצמן למדע.

פרופ' ב"ז קדר
פרופ' ב"ז קדר מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים הינו אחד ההיסטוריונים המובילים בחקר מסעי הצלב וממלכת ירושלים הפראנקית, כשלזכותו נזקף גילויים של מספר טקסטים מרכזיים. מחקרו על עמדות אירופה הקתולית כלפי עולם האיסלאם חשף את קשרי הגומלין בין רעיון המיסיון לרעיון מסע-הצלב. עבודות אחרות, העומדות בסימן ההיסטוריה ההשוואתית, עוסקות במנטליות של סוחרי איטליה בימי הביניים, במקומו של הגירוש בהיסטוריה העולמית, בהמשכיות תרבותית לאחר התמוטטות מדינית, ועוד. חידוש בתחום אחר הוא יצירת סדרות תצלומי אוויר כדי שאלה תשמשנה כמקור היסטורי.

פרופ' קדר כיהן כנשיא האגודה הבינלאומית לחקר מסעי-הצלב, כיו"ר הרשות לתלמידי מחקר באוניברסיטה העברית וכמנהל המכון ללימודים מתקדמים. כן ייסד את בית הספר להיסטוריה של האוניברסיטה העברית. הוא משמש עתה כיושב ראש מועצת רשות העתיקות ,, כעורך-מייסד של השנתון Crusades, וחבר מערכת של הסידרה Cambridge History of the World.
פרופ' קדר הוא עמית ה-Medieval Academy of America וה-Monumenta Germaniae Historica ((MGH והוענק לו ד"ר לשם כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה..
פרופ' קדר שימש יו"ר החטיבה למדעי הרוח באקדמיה ובמסגרת זו עמד בראש הוועדה לבדיקת עתידם של מדעי הרוח באוניברסיטאות המחקר בישראל (דוח שאושר בנובמבר 2006) וועדת בדיקה למחקר ההיסטוריה באוניברסיטאות בישראל ( דוח הוועדה אושר במרס 2007). הוא גם יזם סידרת מהדורות ביקורתיות של חיבורים עבריים שנכתבו בגרמניה בימי הביניים; סידרה זו משותפת לאקדמיה ול- MGH.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן