סיקור מקיף

200 אלף מטרים רבועים של זגוגיות התנפצו בעיר צ’ליאבינסק * בכיר בסוכנות החלל האירופית: ככל הנראה מדובר באסטרואיד קטן

ממשלת רוסיה תתכנס היום לדון בהשלכות התפוצצות המטאור מעל נפת דרום אורל ביום שישי ולהמליץ למדינות אחרות להצטרף לפרויקט ‘חוד המחט’

זוית נוספת של הפיצוץ האווירי של מטאור מעל רוסיה, 15 בפברואר 2013
זוית נוספת של הפיצוץ האווירי של מטאור מעל רוסיה, 15 בפברואר 2013

ביום שישי, בשעה 03:15 שעון גריניץ’, 09:15 זמן מקומי התפוצץ עצם חללי מעל העיר צ’ליאבינסק שברוסיה.

לא ידועים עדיין גודלו, מסתו והרכבו של העצם, אך מקטעי הווידאו, שבהם נראים כדור אש ופיצוץ , מעריך מדען בסוכנות החלל האירופית כי מדובר בסלע בקוטר של כמה מטרים שהתפוצץ בגובה של פחות מ-10 קילומטרים מעל פני הקרקע.”

כך אומר דטלף קוצ’ני ( Detlef Koschny) ממשרד התוכנית למודעות לעצמים קרובי ארץ בתוכנית המודעות לאירועים בחלל (SSA) של סוכנות החלל האירופית.

שלטונות מחוז דרום אורל מדווחים על נזקים עצומים כתוצאה מגל ההדף שיצר המטאור, ורק כדוגמה אחת להיקף הנזק – שטח החלונות שצריך כעת לספק לתושבים במקום אלו שהתנפצו מגיע לפי ההערכות ל-200 אלף מ”ר.
“בסוג זה של אירוע, אם גובה הפיצוץ הוא פחות מ-10 ק”מ, גל ההלם שנוצר בו יכול לגרום לנזק בשטח, כגון חלונות מתנפצים. שרידים של העצם ניתן יהיה למצוא מאוחר יותר.

“לפי המידע הנוכחי, שעדיין לא שלם או מאושר, מדובר באסטרואיד קטן” אומר קוצ’ני. “אין דרך לחזות התקרבותו של עצם כזה באמצעים הטכנולוגיים שיש לנו היום.” הוא מוסיף ומדגיש את מה שאמרו גם בנאס”א, שאין קשר בין המטאור או המטאוריט ברוסיה לבין האסטרואיד 2012 DA14 שהתקרב לכדור הארץ ביום שישי בערב, כ-15 שעות מאוחר יותר (19:27 שעון גריניץ’).”

איתור עצמים שעוברים בקרבת כדור הארץ שגודלם מספיק כדי לגרום נזק אם הם חודרים לאטמוספירה הוא המשימה העיקרית של תוכנית SSA של סוכנות החלל האירופית. בנוסף לסריקת השמים באמצעות תחנת הקרקע האופטית של סוכנות החלל האירופית בטנריף, ספרד, SSA משתפת פעולה עם פעילויות סקרים אסטרואידים אירופיות ובינלאומיות קיימות אחרות. התוכנית גם נותנת חסות לקבוצות אסטרונומים באירופה, שמסייעים בסריקה באמצעות ציוד או בהקצאת זמן תצפית בטלסקופ בטנריף. המשרד מספק גם גישה לתחזיות מסלול, פרטי טיסת התקרבות ונתונים נוספים באמצעות אתר האינטרנט הטכני שלה .

“האירוע של יום שישי הוא תזכורת חשובה מדוע אנו נדרשים למאמצים הממושכים לסקור ולזהות עצמים קרובי ארץ”, אמר תומס רייטר, מנהל המחלקה לשיגור לחלל ומשימות מאויישות בסוכנות החלל האירופית. “תכנית SSA מפתחת מערכת של טלסקופים אופטיים אוטומטיים שיוכלו לזהות אסטרואידים ועצמים אחרים המקיפים את השמש.”

מטרת סוכנות החלל האירופית, ביחד עם שותפיה בכל העולם היא לזהות עצמים קרובי ארץ שקוטרם גדול מ-40 מטרים, לפחות שלושה שבועות לפני הגעתם לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ. כדי להשיג זאת, פיתחו הסוכנות, תעשיית החלל האירופית וארגונים נוספים, מערכת של טלסקופים אוטומטיים בקוטר מטר אחד כל אחד, המסוגלים לסרוק את כל השמים בלילה אחד.

סגן ראש ממשלת רוסיה דמיטרי רוגוזין כתב בחשבון הטוויטר שלו כי, ביום שני, 18 בפברואר (היום), מתכוונת הממשלה בראשות דמיטרי מדבדב “להציג תמונה אובייקטיבית של מה שקרה בהרי אורל ולהציע למדינות נוספות להשתתף בפרויקט “חוד המחט” כדי למנוע בעתיד פגיעה מגופים מהחלל החיצון”.

להודעה של סוכנות החלל האירופית

דעה: פגיעת מטאוריט והכחדת הדינוזאורים – כדאי לנו לפעול כדי למנוע מהאדם גורל דומה

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן