סיקור מקיף

רוסיה מבקשת לבנות טיל שיהרוס אסטרואידים המאיימים על כדור הארץ

עם זאת, חייבים לקחת הכרזה זו בזהירות, משום שמדובר במנהל יצרנית הטילים אנרגיה, שיש לו כמובן עניין בבניית הטיל, ולאו דווקא עמדת השלטונות שיצטרכו לממנו

הצעה לשיגור חללית להדיפת האסטרואיד אפופיס
הצעה לשיגור חללית להדיפת האסטרואיד אפופיס

התקדמות בהצעת רוסיה להציל את האנושות מפני פגיעת אסטרואידים. רוסיה עשויה להתחיל בבניית טיל שיוכל להרוס אסטרואיד המאיים על כדור הארץ. כך אמר ביום שישי מנהל חברת הטילים והחלל אנרגיה.

"שלושה אטסרואידים גדולים, לרבות אפופיס, שמסלוליהם חוצים את מסלול כדור הארץ ושיכולים לפגוע בכדור הארץ בעשורים הקרובים" אמר ויטאלי לופוטה בראיון לעיתון רוסיסקיה גאזטה.

חייבים לקחת הכרזה זו בזהירות, משום שמדובר במנהל יצרנית הטילים אנרגיה, שיש לו כמובן עניין בבניית הטיל, ולאו דווקא עמדת השלטונות שיצטרכו לממנו.

לדבריו, כדי לשנות את מסלולו של גוף פלנטרי קטן בגודל של אפופיס, נדרש טיל של 70 טון כדי לגרור את האסטרואיד הרחק מהמסלול שמביא אותו לכדור הארץ באמצעות פיצוץ גרעיני.
אפופיס התגלה ב-2004. הוא יגיע לכדור הארץ ויתקרב למרחק של 30 אלף קילומטרים, פחות מעשירית המרחק לירח, ואפילו מעט פחות ממסלולם של לוויני התקשורת, ב-2029.
המומחים מעריכים כי אם חלילה יפגע אפופיס בכדור הארץ, תגיע עוצמת ההתנגשות ל-1,700 מגהטון.
נכון להיום, הסיכוי לכך קטן מאוד, למרות שמדובר באסטרואיד הגדול ביותר החולף בקרבה כזו לכדור הארץ בעשרות השנים האחרונות מאז הוחל במעקב.

לדברי לופוטה, הטילים הרוסיים הקיימים, בעלי מנועי RD-171 יכולים לעבור תכנון מחדש ולהפוך לטיל בעל יכולת להשמיד אסטרואיד. אנרגיה תהיה מוכנה כיום לבנות טיל כזה בתוך 5-7 שנים." אמר.

נכון להיום משמשים מנועים אלה את הטיל Zenit-3SL במיזם השיגור הימי Sea Launch המשותף לרוסיה, אוקראינה, נורווגיה וארה"ב . "אנו קוראים להם 'מנועי הצאר', שלאף מדינה אין כמוהם, והשווה זאת לתותח הצאר ופעמון הצאר שהיו הגדולים בעולם בזמנם.

14 תגובות

 1. אין מה לדאוג מדבריו של גידי. הללו מתייחסים לאיזה שהוא דבר דמיוני בשם אפוסיס, זאת בניגוד לאסטרואיד הממשי ששמו בכלל אפופיס.

 2. הדבר המזעזע הוא ש"לא משתלם" להשקיע בהגנה על כל הגזע האנושי וחלקים גדולים מהביו ספירה של כדוה"א, אבל כן משתלם לצבור כסף ל-5 השנים הבאות. זה רק מראה כמה אנחנו באמת שווים…

 3. ואני חשבתי לתומי שהרעיון לפוצץ אסטרואיד ישן כמו הרעיון שבמאדים יש חייזרים.

  ממתי חושבים ברצינות על פיצוץ אסטרואיד כהגנה מפני התנגשות??

 4. הנושא של Near Earth Object הוא נושא ידוע ונחקר וכיום לא נעשה בפועל שום דבר כדי להתמודד מולו, פרט לפרוייקט סריקת אסטרואידים בקוטר מעל 50 מטר.

  בלימודיי בטכניון לימד אותנו ד"ר משה וויילר מאמר שעסק בנושא בשם "Risk Management Applied to Planetary Defense", ובו מופיע ניתוח של ההסתברויות לפגיעה של אובייקט כזה בכדור הארץ לפי הגדול שלו. בנינו עצי החלטה לפי ההסתברויות, הנזק הצפוי וההשקעה הרבה.

  המסקנה שלנו הייתה שלא כדאי להשקיע כמניעה אלא רק באיתור, כיוון שעלות המניעה כ"כ גדולה שאף ממשלה לא תסכים לקחת זאת על עצמה.

  הנושא עצמו מרתק כי מדובר באחת הבעיות הגדולות של ניהול סיכון בפרוייקט – מאורע בעל הסתברות כמעט אפסית אך השפעה קטסטרופלית על התוצאה. ממש אינסוף כפול אפס. מרתק!

  Risk Management Applied to Planetary Defense
  GEORGE J. FRIEDMAN, Fellow, IEEE
  University of Southern California

 5. אילו היתה הכרזה כזו נשמעת מפי נשיא ארה"ב היא היתה מקודמת בברכה.
  מפי יצרן רוסי סביר שמדובר בעורבא פרח שמיועד לאוזניים של פוטין, אך אם התעשיה הפרטית לא תיקח את השרביט של מיזמים כאלה, חוששני שנאסא כבר לא יכולה לקחת אותם. לתעשיות הפרטיות היא יכולה להביא שגשוג אם ינוהל המגה מיזם בתבונה.
  עם מנועים כאלה אפשר להרים חווה סולארית לחלל, להפוך את החשמל למיקרוגלים ולשדר אותם ממוקד לכדור-הארץ. מחוץ לאטמוספירה, נדמה לי שכמות הקרינה גבוהה פי כמה, כך שההשקעה להקמת חווה סולרית בחלל משתלמת.
  חבל שאין חברה מערבית או קונסורטיום שלוקח עליו כזה חזון או מסע למאדים. צריך איזה גמול בדרך. למשל זכות התיישבות במאדים, או התחיבות של ממשלות לקנות ממנו את החשמל במחיר טוב, או זכות כריית מחצבים, או משהו שיהיה בו להחזיר את העלות הפנומנאלית.

 6. וואו גידי,
  אפילו מאנשים הזויים ביותר שמאמינים בחייזרים שמבקרים בכדור הארץ, לא שמעתי דבר כזה הזוי…
  אתה בטוח שאתה אמיתי??? או אולי בן כמה אתה?
  אז בטח אתה מצפה עכשיו שאם יש סיכוי שהאסטרואיד הזה יתנגש בכדוה"א, אנחנו לא נפעל לעצור אותו, כי גידי אמר שהוא מיושב ביצורים תבוניים…
  אתה צריך לשנות את השם מגידי לגיחי…

 7. פעם בחודש הם משגרים איזה הצהרה למדיה הבין לאומית על נחיתה בירח נחיתה במאדים ועוד ועוד
  בתקופת האימפריה הסוביטית עוד היה להצהרות האלו גם איזה גב בשלב הנוכחי כנראה שאין,
  נראה שיותר ממה שהם משגרים הצהרות
  המדיה העולמית להוטה להפיץ כל הצהרה כזאת למרות שכנראה אין לה שום כיסוי בשטח,
  אולי זה נובע מההבדל העצום בין השאיפות של האנשות בחלל לבין המיקום הנוכחי שלו
  שהוא בקושי מצליח אפילו להיכנס למסלול היקפי.
  מצד שני הישגים כבירים של האנושות בהווה כמו תחנת החלל בין לאומית
  מתקבלים כמובן מאילו "משעממים"
  לא מאתגרים זה מזכיר את אפולו שאחרי כמה טיסות אנשים לא התיחסו לזה יותר,

 8. ומה אם חותנים היו מציעים לפוצץ אותנו בגלל שאנחנו עומדים להם בדרך????

  על אפוסיס מתקיימים חיים תבוניים שהממשל מסתיר מאיתנו ורוצה להשמיד אותם כדי שכשהם יעברו ליד כדור הארץ לא נראה אותם מכאן ונבין את המרמה המטורפת לגבי חוצנים שהממשלות בעולם מנהלות נגדנו.

  שתדעו שבכלל אפוסיס זה לא "אסטרואיד" (מונח שהמציאו כדי להטעות את כולנו) אלא סוג של כוכב-חללית מתקדם שמאפשר לחוצנים לנוע בחופשיות במערכת החלל והם לא יפגעו בנו אלא רק יעברו קרוב כדי שנראה אותם.

 9. נשמע כמו תעלול פרסומי מכיוון שהבעיה היא לא כל כך פשוטה. השאלה היא לא רק מה הגודל של האסטרואיד, אלא גם מהי הצפיפות שלו. יתכן שהוא צפוף כמו סלע, אבל גם יתכן שהוא צפוף כמו קרח או אפילו ספוג… בנוסף לכך, פיצוץ האסטרואיד יכול לפרק אותו למספר חלקים ואז יפלו על כדו"הא מספר אסטרואידים קטנים יותר, במקום אחד גדול, שזה לא בהכרח יותר טוב…

 10. "שלושה אטסרואידים גדולים, לרבות אפופיס, שמסלוליהם חוצים את מסלול כדור הארץ ושיכולים לפגוע בכדור הארץ בעשורים הקרובים" אמר ויטאלי לופוטה בראיון לעיתון רוסיסקיה גאזטה.

  באילו 3 אסטרואידים נוספים מדובר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן