סיקור מקיף

רוסיה מציעה: לשלוח אסטרונאוטים למאדים ב-2015

רוסיה מתכננת להנחית בני אדם על המאדים, נאס"א וסוכנות החלל האירופית מתעניינות בפרויקט רוסי חדש

אנשי סוכנות החלל הרוסית הכריזו לאחרונה על פרויקט חדש, שמטרתו לשגר לראשונה בני אדם למאדים עד .2015 על פי התוכנית, את המשימה יבצעו שישה אסטרונאוטים והיא תימשך כ-440 יום. במשימה ישתתפו שתי חלליות: אחת המאוישת בחברי הצוות, ושנייה שתישא את המטען. אנטולי גריגורייב, מנהל מכון לבעיות רפואיות-ביולוגיות העובד עם כל הקוסמונאוטים הרוסים, הודיע כי שלושה אסטרונאוטים ירדו לפני המאדים בעוד ששלושת האחרים יישארו בחללית שתקיף את הכוכב.

רוסיה מסרה כי תממן %30 מעלות התוכנית, הנאמדת בכ-20 מיליארד דולר. ואולם, לדברי העומדים בראש הסוכנות הרוסית, בגלל עלותו הגבוהה, מימוש הפרויקט יחייב שיתוף פעולה בינלאומי. שיחות ראשוניות על התוכנית כבר נערכו עם שותפים בינלאומיים אפשריים. נציגי סוכנות החלל הרוסית אמרו, כי הם מקבלים סימנים מעודדים להתעניינות מצד נאס"א וסוכנות החלל האירופית.

דוברת נאס"א, דלורס ביסלי, אמרה שהרוסים טרם הגישו תוכנית רשמית – צעד הכרחי לפני קבלת החלטה בנושא. אלאן פורנייה-סיקר, העומד בראש הצוות הקבוע של סוכנות החלל האירופית ברוסיה, הודיע שאכן דן בפרויקט עם הרוסים. "אנו עדיין רחוקים מאוד", אמר פורנייה-סיקר, "אבל תוכנית מסוג זה היא צעד ארוך טווח, שנוגע לכל סוכנות חלל בעולם".

בחודש שעבר מסרה נאס"א, כי הממשל האמריקאי עושה את כל הדרוש כדי לשלוח בני אדם למאדים בשלב כלשהו. בתחילת 2002 נכנסה החללית "מארס אודיסי" של נאס"א למסלול סביב מאדים והחלה במיפוי ההרכב הכימי והמינרלי של פני שטח הכוכב. במסגרת המיפוי גילתה החללית מים על פני הכוכב, דבר שהגביר את התעניינות בו והגדיל את המוטיווציה לשלוח אליו משימות מאוישות.

הנסיון הראשון להגיע למאדים התרחש ב-1960 על ידי הרוסים. עד היום שוגרו31 חלליות למאדים – 16 רוסיות, 14 אמריקאיות ואחת יפנית. לא מעט מהן נכשלו במשימתן.

זה זמן רב שמדענים רוסיים חולמים להנחית בני אדם על מאדים. ואולם, גם בימי הזוהר של תוכנית החלל הסובייטית הסתיימו הניסיונות להגיע לכוכב האדום בכישלון, ויש שהחלו לדבר על "קללת מאדים".

בפעם האחרונה ניסתה רוסיה לשגר חללית בשווי 300 מיליון דולר למאדים ב-.1996 זאת, בתקווה להוכיח שהיא עדיין מעצמה בתחום חקר החלל, גם לאחר התפרקות ברית המועצות. אך החללית סבלה מתקלה במנוע לאחר השיגור, והתרסקה באוקיינוס השקט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן