סיקור מקיף

בואינג וחה”א ההולנדי ביצעו טיסת מסוק קרב ראשונה באמצעות דלק ביולוגי

מסוק האפאצ’י “לונגבואו” של חיל האוויר ההולנדי ביצע טיסת בכורה באמצעות דלק ביולוגי מבוסס קרוסן

מסוק הקרב אפאצ'י "לונגבואו"
מסוק הקרב אפאצ'י "לונגבואו"
חברת בואינג הודיעה כי מסוק הקרב האפאצ’י AH-64D “לונגבואו” שבשירות חיל האוויר ההולנדי ביצע אמש את טיסת המסוק הראשונה בעולם באמצעות דלק ביולוגי המבוסס על קרוסן.

עשרות עתונאים ובכירים בתעשייה צפו בטיסה שארכה כ-20 דקות, ונוהלה על ידי בסיס Gilze-Rijen, בסיס האם של מסוקי הקרב ההולנדיים.

הדלק הביולוגי שבאמצעותו הוטס מסוק האפאצ’י הורכב מביומסה מבוססת אצות ושמן בישול משומש, אשר עובד על ידי החברה הבת של האניוול UOP לכדי דלק ביו-סינתטי מבוסס פאראפין-קרוסן (Bio-SPK) אשר שימש בעבר טיסות ניסוי אזרחיות על דלק ביולוגי. בסדרת טיסות הנסיון, הדלק המורכב מ-50% מרכיבים ביולוגיים עמד ברמות התקינה JP-8 בהצלחה רבה. לא נדרשו כל שינויים במנוע או בגוף המסוק עבור הטסתו באמצעות הדלק הביולוגי.

“אנו בבואינג גאים בהישג יוצא הדופן במסגרת פיתוח דלק אלטרנטיבי, שנעשה בשיתוף עם חיל האוויר ההולנדי, חברת האניוול ויצרנית המנועים GE Aviation”, אמר אל ווין, סגן נשיא תכנית האפאצ’י בחברת בואינג, במהלך טיסת הבכורה. “לקוחותיה של חברת בואינג, אזרחיים כצבאיים, מעוניינים מאוד לאמץ פתרונות אלטרנטיביים לדלק מאובנים, כפי שהצגנו היום בטיסת מסוק האפאצ’י שבוצעה באופן יוצא מן הכלל”.

שר הבטחון של הולנד, איימרט ואן מידלקופ, הצטרף לברכות, “זוהי אבן דרך חשובה מאין כמותה להכנסת דלק ביולוגי לשימוש מגזר התעופה”.

תכנית הדלק הביולוגי של חיל האוויר ההולנדי כוללת שבע טיסות ניסוי, אשר מיועדות להוכיח את היכולת הטכנית להטסת מסוקים באמצעות דלק חלופי, שאינו בעל השפעה שלילית על מקורות מזון ושתיה. משרד הבטחון ההולנדי, האמון על תכנית טיסות הניסוי, הכריז על מחויבותו להפחתת ההשפעה של התעופה הצבאית על איכות הסביבה.

בואינג, חברה ביוזמה מחקרית בינלאומית לפיתוח פתרונות חלופיים לדלק מטוסים, היתה מעורבת בכל שלבי התכנית ההולנדית להטסת מסוק האפאצ’י באמצעות דלק חלופי, החל משלבי התכנון והניסוי וכלה בייעוץ טכני הודות לנסיונה הרב בשימוש בדלקים ביולוגיים. עוד ב-2009, השתתפה בואינג בהטסת מטוס הבואינג 747 של חברת התעופה ההולנדית KLM באמצעות דלק ביולוגי, וכן בתכנית הצי האמריקאי להטסת ה-F/A-18 Super Hornet במסגרת חגיגות “יום איכות הסביבה” באותה שנה. בנוסף, תומכת בואינג בארבע תכניות “ירוקות” שונות להטסת כלי תעופה שונים באמצעות דלקים חלופיים.

3 תגובות

  1. אני לא מבין את ההתלהבות, הגרמנים הניעו במלחמת העולם השניה את מכונת המלחמה שלהם באמצעות דלק סינטטי שהופק מפחם.

  2. מה עלותו של הדלק הבריא הזה ביחס לדלק המשמש כיום עבור המסוק הזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן