סיקור מקיף

הרשימה המצומצמת: סוכנות החלל האירופית תבחר אחד מבין חמישה אתרים פוטנציאליים לנחיתת הנחתת של רוזטה על השביט

תמונות שצילמה החללית רוזטה של סוכנות החלל האירופית, את פני השטח של השביט 67P צ'וריומוב-גארדימנקו,סייעו לסוכנות החלל האירופית לבחור חמישה אתרים חלופיים לנחתת פיליי שתתנתק מהחללית רוזטה ותצא לנחיתה בנובמבר, נחיתה שצפויה להיות הראשונה מסוגה

תמונה של אתרי הנחיתה הפוטנציאליים של הנחתת פיליי על השביט 67P צ'וריומוב-גארדימנקו. צילום: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM
תמונה של אתרי הנחיתה הפוטנציאליים של הנחתת פיליי על השביט 67P צ'וריומוב-גארדימנקו. צילום: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM

תמונות שצילמה החללית רוזטה של סוכנות החלל האירופית, את פני השטח של השביט 67P צ'וריומוב-גארדימנקו,סייעו לסוכנות החלל האירופית לבחור חמישה אתרים חלופיים לנחתת פיליי שתתנתק מהחללית רוזטה ותצא לנחיתה בנובמבר, נחיתה שצפויה להיות הראשונה מסוגה.

"זהו הנסיון הראשון לנחות על שביט" אמר סטיפן אולמק, מנהל הנחתת פיליי במרכז החלל הגרמני בקלן. "האתרים המועמדים שאנו רוצים לעקוב אחריהם לניתוח נוסף הם כאלה שמבחינה טכנית קל יהיה לנחות עליהם, בזכות ניתוח דינמיקת הטיסה. נחיתה על כל אחד מהאתרים הללו תספק לנו לפחות שש שעות אור בכל הקפה עצמית של השביט והם גם איזורים שטוחים יחסית. כמובן שבכל אתר יש פוטנציאל לתגליות מדעיות ייחודיות." אמר.
עבור כל אחד מהאתרים אנו צריכים לשאול את עצמנו שאלות חשובות: האם הנחתת תוכל לשמור על תקשורת סדירה עם רוזטה? כמה נפוצים המכשולים על פני השטח כגון צוקים גדולים, מחפרים עמוקים או מדרונות תלולים? האם יש מספיק תאורה לתפעול המכשירים המדעיים ומספיק אור שמש כדי להטעין מחדש את הסוללות מעבר ל-64 שעות החיים שלהם ללא לגרום להתחממות יתר?
חמשת האתרים נבחרו מתוך רשימה ארוכה יותר שכללה עשרה אתרים. שלושה אתרים (B, I ו-J) נמצאים על הגוש הקטן מבין שני החלקים של השביט והאחרים (A ו-C) נמצאים על הזרוע הגדולה יותר.
"תהליך בחירת אתר הנחיתה מורכב ודינמי, ככל שאנו מתקרבים לשביט אנו מבחינים ביותר ויותר פרטים, שעשויים להשפיע על הבחירה הסופית היכן לנחות" אומר פרד ינסן, מנהל תוכנית רוזטה במרכז המדעי והטכנולוגי של סוכנות החלל האירופית בנורדוויק, הולנד. "עלינו לסיים את הניתוח ולבחור את האתר במהירות עם ההגעה לשביט, וכעת יש לנו רק שבועות ספורים כדי לקבוע את האתר העיקרי. השעון מתקתק ואנו חייבים לעמוד באתגר לבחור את אתר הנחיתה הטוב ביותר."
השלב הבא יהיה בחינה של כל האתרים, כדי לקבוע מסלול אפשרי ואסטרטגיות הכנה שתאפשר לרוזטה לשגר את הנחתת לכל אחד מהם, בו בזמן, רוזטה תתקרב למרחק של 50 קילומטר מפני השביט והבבר יאפשר מחקר מפורט של אתרי הנחיתה המוצעים. עד ה-14 בספטמבר ידורגו ויעורכו חמשת האתרים ותיערך התקדמות לעבר בחירת האתר הראשי, וכן תוכן תוכנית גיבוי.
נחיתת פיליי צפויה להתבצע באמצע נובמבר כאשר השביט יהיה במרחק 450 מיליון ק"מ מהשמש, ולפני תחילת ההתרבות לשיא הפעילות שלו, שעלולה לפגוע ביציבות הנחתת ולפני שהחומרים על פני השטח ישתנו בגלל פעילות השביט.
רוזטה היא משימה של סוכנות החלל האירופית בתמיכה ובסיוע מכשירים שסופקו על ידי נאס"א.

 

לידיעה באתר נאס"א

דף המבצע באתר סוכנות החלל האירופית

 

http://rosetta.jpl.nasa.gov. The ESA's Rosetta home page is at  .

2 תגובות

  1. אכן אזור נחיתה B נראה הכי אידיאלי מבחינת מרקם הקרקע ושיפועה . דעה אישית שלי ….לא ימצאו שם כלום רק חול. סלעים ..לא ממש שונה ממבנה הקרקע של הירח…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן