סיקור מקיף

פרוייקט רוזטה – לשיגור חללית לשביט נדחה בכמה ימים

שיגור הפרויקט השאפתני ביותר שתוכנן אי פעם בחלל נדחה. משימת רוזטה להקיף שביט ולנחות על פניו לא תמריא ב-12 בינואר כמתוכנן.

אבי בליזובסקי

שיגור הפרויקט השאפתני ביותר שתוכנן אי פעם בחלל נדחה. משימת רוזטה להקיף שביט ולנחות על פניו לא תמריא ב-12 בינואר כמתוכנן.

הדחיה היא כתוצאה מהתמשכות החקירה באשר לאבדן טיל אירופי אריאן 5 ESCA בטיסת הבתולין שלו בדצמבר. אף כי רוזטה אמורה להיות משוגרת על גרסה ישנה יותר של הטיל, החוקרים לא מוכנים לתת למשימה אור ירוק עד שלא יהיו בטוחים בגורם לתקלה מה-11 בדצמבר.

התקווה שהיא שיהא אשר יהא הגורם אשר גרם לאבדן טיסה 157 של האריאן שלוש דקות לאחר השיגור יוביל לרכיבים חדשים בטיל העל. הדבר יאפשר לרוזטה להמריא על גבי טיל סטנדרטי.

יידרשו לחללית רוזטה שמונה שנים להגיע לשביט וירטנן. בינתיים השעתה סוכנות החלל האירופית את שיגור טיסה 158 ועליה החללית. בהודעה שפורסמה ב-30 בדצמבר מסרה הסוכנות: "צוות החקירה שמונה בידי חברת אריאן ספיס, סוכנות החלל האירופי וחברת CNES הצרפתית כדי לחקור את התקלות בטיסה 157 ימסרו את הדוח הסופי ביום שני, 6 בינואר 2003.

עד אז, משימות בלתי הפיכות הקשורות לשיגור רוזטה יושעו – דבר שישפיע על דחיית השיגור בכמה ימים מעבר לתאריך היעד של 12 בינואר.

הערת עורך הידען, לחללית רוזטה יש חלון שיגור של כשבועיים שאם הוא לא ינוצל יהיה לה קשה להגיע לשביט אליו יועדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן