סיקור מקיף

רוזטה התעוררה והתקשרה הביתה

לאחר ששבה מהקצה הרחוק של מסלולה, נמצאת רוזטה בחזרה במקום שבו אנרגית השמש מספיקה להפעלת החללית והיא התעוררה לאחר 31 חודשי תרדמת

החללית רוזטה. איור: סוכנות החלל האירופית
החללית רוזטה. איור: סוכנות החלל האירופית

החללית רוזטה של סוכנות החלל האירופית התעוררה היום לאחר 31 חודש תרדמה. רוזטה רודפת אחר השביט צ'וריומוב-גרסימנקו ותהפוך לחללית הראשונה שתיפגש עם שביט, תנסה להנחית רכב על פניו והראשונה שתעקוב אחריו בהקפתו את השמש.

מאז שיגורה ב-2004 ביצעה רוזטה שלושה מעברים ליד כדור הארץ ומעבר אחד ליד מאדים לקראת המפגש עם שביט היעד, ובדרך צילמה את האסטרואידים שטיינס ולוטטיה. ביוני 2011, במרחק של 800 מיליון קילומטרים מהשמש, קרוב למסלול צדק.

כעת רוזטה נמצאת במסלול שהביא אותה למרחק של 'רק' 673 מיליון קילומטרים מהשמש ואנרגית השמש במקום בו היא נמצאת מספיקה כדי להחזיר את החללית לפעילות. היא נמצאת עדיין במרחק 9 מיליון קילומטרים מהשביט. רוזטה תוכננה מראש עם 'שעון מעורר' שהעיר אותה היום. לאחר שחיממה את מערכות הניווט העיקריות שלה, יצאה מסחרור הייצוב שלה, וכיוונה את אנטנת הרדיו לכדור הארץ, שלחה רוזטה הודעה שאיפשרה למפעילים בחדר הבקרה לדעת ששרדה את החלק המרוחק ביותר של מסעה.

האות התקבלה בתחנת הקרקע גולדסטון של נאס"א בקליפורניה בשעה 20:18 שעון ישראל, במסגרת חלון ההזדמנויות הראשון לתקשורת בין רוזטה לבין כדור הארץ. האות אושר על ידי מרכז התפעול של סוכנות החלל האירופית בדרמשטדט ומיהרו לצייץ בטוויטר (שירות שלא היה קיים עדיין כאשר החללית שוגרה) "שלום עולם".

"רודפת השביט חזרה" אמר אלבארו חימנז, מנהל תחום חקר החלל הרובוטי והמדעי בסוכנות החלל האירופית. "עם רוזטה אנו מעלים את חקר השביטים לרמה חדשה. משימה מרשימה זו ממשיכה את ההסטוריה שלנו של ראשוניות בשביטים, המתבססת על ההשגים הטכנולוגיים והמדעים של משימת ג'יוטו שהביאה את תמונות התקריב הראשונות של גלעין השביט האלי ב-1986."

בשלב הבא יבצעו אנשי סוכנות החלל האירופית בדיקות תקינות למערכות החללית, ל-11 המכשירים שעל החללית ועוד עשרה על הנחתת פיליי יודלקו ויוכנו לחקר השביט צ'וריומוב-גרסימנקו. התמונות הראשונות של השביט צפויות להגיע במאי כשרוזטה תהיה במרחק של 2 מיליון ק"מ ממנו. לקראת סוף מאי תבצע רוזטה שני תמרונים כדי להתאים עצמה למפגש הקריטי עם השביט באוגוסט.

לאחר ההתקרבות וההצמדות למסלולו תחל רוזטה בחודשיים מאסיביים של מיפוי פני השטח של השביט, תספק נתונים על כוח המשיכה של השביט, מסתו וצורתו, תעריך את הרכב האטמוספירה או ההילה המורכבת מגז ואבק. המקפת גם תחקור את סביבת הפלזמה ותנתח כיצד היא מתקשרת עם האטמוספירה החיצוניל של השמש או רוח השמש.

נתונים אלה יסייעו למדענים לבחור אתר נחיהת לנחתת פיליי שמשקלה 100 קילוגרם. הנחיתה מתוכננת ל-11 בנובמבר וזו תהיה הנחיתה הרכה הראשונה המתוכננת על שביט. בהינתן הכבידה הנמוכה של גלעין שביט שקוטרו כ-4 קילומטרים תידרש פיליי להשתמש במברגי קרח וצלצלים כדי לעצור אותה מלעוף בחזרה לחלל לאחר המגע בקרקע.

 

ראו גם עוּרי, רוזטה!

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן