סיקור מקיף

סודות היופי של הבריטיות הקדומות

משחה המבוססת על בדיל, שנתגלתה בקדירה מימי הכיבוש הרומי בבריטניה, שימשה כנראה לאיפור פני הנשים באותה תקופה

הבי.בי.סי מדווח כי קדירה המכילה משחה מימי הכיבוש הרומי בבריטניה, הביאה חוקרים למסקנה כי הנשים באותה תקופה התאפרו באמצעות משחה המבוססת על בדיל, זאת כדי לשוות לפניהן מראה יותר משובב וחיוור. הקדירה נמצאה בשנה שעברה בסאות' הווארק שבדרום לונדון.
מדענים מאוניברסיטת בריסטול בדקו את המשחה שבקדירה והגיעו למסקנה שהיא עשויה משומן חיות, תחמוצת בדיל ובדיל. אורך הקדירה שישה סנטימטר ורוחבה חמישה סנטימטר, ועל המשחה שהיא מכילה נותרו סימני האצבעות האחרונות שהשתמשו בה.
המשחה שמכילה הקדירה סקרנה את המדענים, שניסו לגלות מה היה השימוש שלה. תחילה סברו כי מדובר במשחת שיניים או בחומר שמורחים על עזים לפני השחיטה כחלק מריטואל מסוים, אבל כעת – לאחר בדיקות מקיפות – המדענים משוכנעים כי מדובר באיפור.
ריצ'רד אברשד, ביוכימאי, אמר לבי.בי.סי: "יש במשחה משהו המזכיר צבען, וכשמורחים אותה על פנים הם הופכים ללבנים. אין לכך כל איזכור בטקסטים היסטוריים". פרנסיס גרו, ממוזיאון הארכיאולוגיה של לונדון, הוסיף: "יש לנו כאן עסק עם חומר מתוחכם ביותר. קרוב לוודאי שנשות המעמד העליון השתמשו בו כדי לייפות עצמן".
הכיבוש הרומי החל ב- 54-55 לפנה"ס, עת ערך יוליוס קיסר פשיטות על דרום בריטניה. בשנת 43 לספירה כבש קלאודיוס את הארץ. השלטון הרומי סלל דרכים, והביא ליציבות ולהתפתחות תרבותית שבעקבותיה (במאות השלישית עד השביעית) התפשטה בה הנצרות.
במאה החמישית נסוגו הרומאים בהדרגה ואת מקומם תפסו פולשים גרמאנים אשר חצו את הים הצפוני ובראשם השבטים האנגלים והסאקסונים. הם הקימו כמה ממלכות קטנות ודחקו את הקלטים מן המישורים הפוריים אל האזורים ההרריים והמיוערים בווילס, קורנוול וברטני.

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן