סיקור מקיף

במוזיאון מדעטק בחיפה נחתה Robot Zoo – תערוכה בינלאומית המגיעה לראשונה לישראל

בתערוכה מוצגים מבחר דגמים רובוטיים גדולי מידות של בעלי חיים, ביניהם זיקית, קרנף, תמנון, זבוב ועוד חיות במידות גדולות מהחיים. כל דגם ממחיש באמצעות כלים טכנולוגיים מגוונים את המבנה והפיזיולוגיה המיוחדת של בעל החיים

רובוטים דמויי אדם מתוך תערוכת עולם הרובוטים/ROBOT ZOO במוזיאון מדעטק בחיפה, 2010
רובוטים דמויי אדם מתוך תערוכת עולם הרובוטים/ROBOT ZOO במוזיאון מדעטק בחיפה, 2010

תערוכה חדשה במוזיאון מדעטק בחיפה – Robot Zoo. זו תערוכה בינלאומית המגיעה לראשונה לישראל ומציגה גן חיות רובוטי צבעוני ותוסס.
תערוכת ROBOT ZOO – מציגה מבחר דגמים רובוטיים, ביניהם זיקית, קרנף, תמנון, זבוב ועוד חיות במידות גדולות מהחיים. כל דגם ממחיש באמצעות כלים טכנולוגיים מגוונים את המבנה והפיזיולוגיה המיוחדת שלבעל החיים וכיצד הוא משתמש באיבריה השונים לפעולות כמו תנועה, אוכל, צייד וכד’. זאת בליווי מוצגי המחשה והתנסות אינטראקטיביים לילדים ומבוגרים.

בנוסף, ניתן ללמוד מהתערוכה אילו טכנולוגיות גילו בני האדם באמצעות לימוד המנגנונים הביולוגיים המתוחכמים שפועלים בבעלי החיים. כמו למשל הסונאר של העטלף, הרגליים הדביקות של החרקים וכמובן – כנפי הציפורים.

עוד מהיות הרובוטים “בני אדם מכאניים” בדמיונם של סופרי ותסריטאי המדע הבדיוני, שהחזון הרובוטי היה חלק בלתי נפרד מיצירותיהם, ועד היום – עידן שבו רובוטים משמשים בתחומים שונים ומגוונים בתעשייה, הבידור והשירותים. רובוטים היו ומהווים מקור להשראה לעתיד וסמל לניסיון להאניש את המכונה.

המונח “רובוט” עצמו הוא מושג שההגדרה לו אינה מוחלטת. המילה רובוט הומצאה ע”י סופר המדע הבדיוני הצ’כי קארל צ’אפק, שקיבל את עצת אחיו יוזף להעניק את השם לעובדי הכפייה במחזה שכתב: “הרובוטים האוניברסליים של רוסום”. השם רובוט לקוח מהמילה “רובוטה” בצ’כית שמשמעה עבודה.

מאז נפוץ השימוש במילה בספרות במדע הבדיוני, בעיקר בעקבות ספרו של אייזק אסימוב “אני, רובוט” בו הגדיר את שלושת חוקי הרובוטיקה ואת היחסים המורכבים בין בני האדם והרובוטים.

מתוך תערוכת Robot Zoo במוזיאון מעדעטק בחיפה
מתוך תערוכת Robot Zoo במוזיאון מעדעטק בחיפה

באופן כללי משמש היום המונח רובוט שם כללי לכל מכונה אוטומטית שמבצעת באופן עצמאי פעולות אותן ניתן לתכנת מראש ויכולה אף לזהות את סביבתה באמצעות חיישנים ולבחור דרכי פעולה מתאימות.
בתרבות העכשווית נתפס הרובוט כמכונה דמוית אדם ובמקרים רבים מיוחסות לו תכונות אנושיות שגוררות יחס שהוא יותר אמוציונלי ופחות רציונלי.
היחס אל הרובוטים נע על הציר שבצידו האחד חיבה עזה לרובוטים ש”מגלים” את האנושיות שבתוכם. הרובוט שעבר האנשה צריך ללמוד להסתדר בעולם המורכב אליו הוא נחשף ואף לשתף פעולה עם בני האדם ולשרת אותם באמצעות היכולות הטכנולוגיות הגבוהות שלו. היחס השני לו זוכים הרובוטים בתרבות מתחיל כבר בסיפור הגולם מפראג ופרנקשטיין וממשיך אל סדרת סרטי the terminator, שם מתעוררת אימה מפני מכונות אכזריות ונטולות רגש שמטרתן הרס המין האנושי.

בעולם האמיתי נתפס הרובוט כמכונה שעושה עבודה שהיא או משעממת, או קשה, או מסוכנת לבני אדם. כמו פעולות שצריכות לחזור על עצמן בדיוק רב מספר פעמים רב ביום בתעשייה, טיפול בחומרים מסוכנים, עבודה בתנאים קיצוניים עמוק מתחת למים ואפילו מסעות בחלל.

המונחים המקצועיים שמשמשים במקום ולצד המילה “רובוטיקה” הם: אוטומציה, מיכון, מכטרוניקה

גם בתחום התרבותי יש מונחים רבים מתחום הרובוטיקה, כמו: סייבורג, שהוא שילוב בין אדם ומכונה, אנדרואיד, שהוא רובוט אינטיליגנטי דמוי אדם ואפילו רפליקנט, שהוא למעשה תוצר של הנדסה גנטית והוא אדם לכל דבר, אבל כזה שנבנה מחלקים שהורכבו יחד על ידי בני אדם (או רובוטים..) ולא בדרך של הפריה, חלוקת תאים ותהליך הגדילה הרגיל של יצור אורגני.

האם העתיד עוד יזמן לנו רובוטים רפליקנטיים כאלו? האם הרובוטים ישתלטו על העולם כמו שחוזים ספרי וסרטי מדע בדיוני לא מעטים? קשה לומר שמשהו כזה נראה כרגע באופק, אבל המציאות, וזה דבר שכבר הוכח לא פעם, עולה על כל דימיון.

בנוסף לרובוטים דמויי בעלי חיים מציג מדעטק עוד סוגים שונים של רובוטים:

מתוך תערוכת Robot Zoo במוזיאון מדעטק בחיפה 2010
מתוך תערוכת Robot Zoo במוזיאון מדעטק בחיפה 2010

רובוטים דמויי אדם (הומנואידים) – בעולם הרובוטי נלווים אל גן החיות הרובוטי גם רובוטים מתקדמים דמויי אדם שמופיעים בפני קהל, מדברים, רוקדים, מבצעים חיקויים ועונים לשאלות המבקרים. בין הרובוטים:

רובוט נאו (NAO), רובוט דמוי אדם בגובה כחצי מטר שמסוגל ללכת, לרקוד, לדבר ולהרים חפצים להנאת הצופים. רובוט נאו פותח ומיוצר בצרפת על ידי חברת אלדברן וחלק מהמעגלים שמרכיבים אותו פותחו בישראל במעבדות הטכניון. לרובוט נאו יכולות מתקדמות של ניתוח תמונה, תקשורת אלחוטית באמצעות אינפרה אדום ו- Wi Fi , הוא יכול לנוע באופן עצמאי תוך ניתוח סביבתו ולהימנע מהיתקלות במכשולים. לרובוט נאו יש 25 דרגות חופש (25 מפרקים) ושני ג’ירוסקופים שמאפשרים לו לבצע תנועות מורכבות ומרשימות.

רובוטספיאן- רובוט שחקן – הומנואיד גדול מידות שמתקשר עם הקהל באמצעות ממשק משתמש. עונה לשאלות, מציג חיקויים מסרטים ומשעשע במיוחד בהבעות הפנים המגוונות ובשפת הגוף העשירה שלו.
רובוטספיאן מיוצר באנגליה בחברת Electronic Arts

AIBO- הכלב הרובוטי החמוד, ידידו הטוב של האדם. הוא מכשכש בזנבו, נובח, מנגן, עונה לפקודות ונהנה מליטופים.

רובוטים בתעשייה הישראלית – בישראל מייצרים, מפתחים ומשתמשים ברובוטים למגוון שירותים בתעשייה, בחקלאות, ברחוב ובבית. בתצוגה ניתן להכיר את הרובוטים שפותחו בישראל, שחלקם אף ישתתף במופע הדגמה מיוחד שילווה את החוויה כולה.

תופים רובוטיים אינטראקטיביים – חגיגה של קצב וטכנולוגיה. מערכת תופים גדולה ומרשימה שחשה את כמות המבקרים ומרחקם ממנה ועל פי תחושה זו משנה את הקצב והמקצב.

“העולם הרובוטי” מוצג בשיתוף עיריית חיפה.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן