סיקור מקיף

פיתוח רובוטי יסייע לנכה הרתוק לכיסא גלגלים לפתוח דלת ולהחזיקה עד שיעבור

את המערכת פיתחו סטודנטים במחלקה להנדסת מכונות ומכטרוניקה באוניברסיטת אריאל

פותח דלתות רובוטיות. צילום: אוניברסיטת אריאל
פותח דלתות רובוטיות. צילום: אוניברסיטת אריאל

מחר, 3.12 היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות: מטרת יום זה, שהוכרז ע"י האו"ם, להגביר את המודעות לתועלת שבהכללת נכים בכל היבטי החיים הפוליטיים, החברתיים, הכלכליים והתרבותיים.

במסגרת פרויקט גמר במחלקה להנדסת מכונות ומכטרוניקה באוניברסיטת אריאל בחרו שלושה סטודנטים קיבוצניקים: עמית מולר (עין הכרמל), אוריה שנון (סעד) ואחיה בשן (משואות יצחק) לחפש פיתוח שיעזור לאנשים.

הם פנו לעמותת מילבת, כדי לאתר צרכים לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות. שם העלו את הבעיה בה נתקלים אנשים הרתוקים לכיסאות גלגלים, בבואם לפתוח דלת ולהחזיקה פתוחה בזמן שהם עוברים. הצורך שהעלו אנשי העמותה הוביל את הסטודנטים לחפש ולמצוא פתרון מתאים בשיתוף פעולה עם העמותה. תהליך הפיתוח נעשה בהנחייתו של פרופ' צבי שילר, מרצה במחלקה להנדסת מכונות ומכטרוניקה באוניברסיטת אריאל שפועל לקידום תעשיית הרובוטיקה הישראלית ולהכשרת כוח אדם ממקצועי ומיומן.

הסטודנטים פיתחו "פותח דלת לנכה", מכשיר רובוטי המסייע לנכה הרתוק לכיסא גלגלים לפתוח דלת ולהחזיקה פתוחה בעת שהוא עובר דרך פתח הדלת. הרובוט מוצמד לדלת על ידי המשתמש, פותח את הדלת, מחזיק אותה פתוחה, ועל פי פקודה סוגר את הדלת וחוזר לנקודת ההתחלה. הפיתוח יקל על בעלי מוגבלויות צעירים ומבוגרים ויכול להפוך לחלק בלתי נפרד מחייהם.

"אני רואה חשיבות עצומה בשימוש במערכות הרובוטיות לשם עזרה לזולת", מסביר פרופ' צבי שילר, "מהנדסים צריכים לגייס את היכולת, הידע המקצועי והניסיון שלהם, כדי לפתח מערכות שעוזרות לאנשים. במחלקה טבענו את המושג 'רובוטוב' – במובן רובוט שעושה טוב לאנשים. אני גאה בסטודנטים שלנו, שנרתמו לעזור לזולת, להשקיע בכך מאמץ, לנצל את הידע שרכשו כדי לעזור לאחר. אנחנו מתמקדים בפיתוחים לאוכלוסיות מוגבלות, קשישים, ילדים וחולים ואני מאמין שבזה הייחוד שלנו."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. כל הכבוד לסטונדטים הנהדרים של מכללת אריאל כן ירבו כמוכם, כל המצאה המציע פתרון כלשהו היכול להקל על חיי אדם נכה היא מבורכת.
  נ.ב. אוהד בושה וחרפה לך על זלזול בפרוייקט שכזה.

 2. אוהד עדיף שתסתום אם אין לך משהו חשוב להגיד…פרויקטים מעולים עולים על הפרויקטים של ת"א ושל בן גורין בהרבה עובדה שעושים עליהם כתבה..

 3. פשוט בושה, רמה ירודה וטיפשית של פרוייקטים שלא הייתי מצפה מבית ספר יסודי.

  אבל הקש ששבר אותי היה "מעסה לב נייד" קודם כל כמות ברזל כמו שיש שם זה דבר ממש לא נייד.
  אז בא סטודנט טיפש או חמור מכך סטודנט בליוי מרצה אידיוט לגמריי, והם בונים יחדיו פומפה שנעה בקסקדה על בוכנה פנואמטית, ואומרים ואווותראו המצאנו מכשיר מציל חיים.

  כמהנדס מכונות כואב לי לראות שדור העתיד שלנו נראה ככה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן