סיקור מקיף

פיתוח ישראלי: רובו-מדוזה שישחה מעבר לקווי האוייב ויבצע שלל משימות רגישות מתחת לפני המים

על רקע נחילי המדוזות הפוקדים את ישראל מדי קיץ ומטילים את אימתם על הרוחצים, הפיתוח הבא נשמע רק טבעי: רובו-מדוזה, הנע ונראה בדיוק כמו מדוזה ממוצעת, ומסוגל לבצע שלל משימות הדורשות תנועה במים עם התמזגות מוחלטת בסביבה הימית

רובו מדוזה - צילום: גור דותן, המרכז האוניברסיטאי אריאל
רובו מדוזה – צילום: גור דותן, המרכז האוניברסיטאי אריאל

על רקע נחילי המדוזות הפוקדים את ישראל מדי קיץ ומטילים את אימתם על הרוחצים, הפיתוח הבא נשמע רק טבעי: רובו-מדוזה, הנע ונראה בדיוק כמו מדוזה ממוצעת, ומסוגל לבצע שלל משימות הדורשות תנועה במים עם התמזגות מוחלטת בסביבה הימיתמאחורי המדוזה המלאכותית נמצאים הסטודנטים איגור רוצ'ייבסקי ותמיר שטיינברג, בוגרי לימודי הנדסת מכונות ומכטרוניקה, במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, שחקרו לצורך פרוייקט הגמר שלהם את תנועות המדוזה במים. הרובוט שפותח בעקבות המחקר מדמה את פעולת התנועה של המדוזה ומאפשר לו לנוע כך במים. הוא מורכב מקפיצים העטופים במעטפת לטקס אטומה וגמישה, כשהתכווצותם נעשית על ידי מנועי סרוו עמידים במים. הקפיצים נעים בהתכווצויות קדימה ואחורה וכך נעים במים כשהם מדמים לחלוטין את תנועת היצור החי.

"יישומים יכולים להיות לא מעט", אומר שטיינברג. "תחשבו על מצב בו צריך לאסוף נתונים בנמל אוייב בלי סיכון חיי אדם. רובו-מדוזה יוכל לבצע את המשימה הזו בלי לבעיה. ניתן יהיה לחבר לו אמצעי חישה מרחוק, דוגמת מצלמות חסינות למים שישדרו נתונים למפעיל. בנוסף, ניתן יהיה לנצל את הרובוט לטובת גרירה של אמצעי עיקוב אחרים, והצבתם לטובת לימוד תנאי שטח או למטרות מחקר ימי".

הפיתוח החדש יוצג במסגרת תערוכת פרוייקטי הגמר במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, שתערך ב-9 ביולי 2012.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. הסבירו לך בכתבה הרעיון הוא שהרובוט דומה למדוזה ומתמזג עם הסביבה ולכן קשה יותר לגילוי .

  2. במה הפיתוח הזה יעיל יותר מננו צוללות רובוטיות אחרות שקיימות בשוק למטרות ריגול ?

    הוא גם נראה מאד איטי….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן