סיקור מקיף

חשש ללוחמה ביולוגית – החומר הרעיל ריסין נמצא בידי 7 חשודים בלונדון

החומר – ריסין – נמצא בדירת אחד העצורים בצפון העיר; החומר נמצא גם במערות באפגניסטאן

אבי בליזובסקי

הסבר
הסבר

המשטרה הבריטית עצרה בלונדון שבעה אנשים לאחר שגילתה ברשותם עכבות לחומר רעיל ביותר – ריסין.

המעצרים בוצעו בשעות הבוקר המוקדמות ביום ראשון. שישה גברים ואשה אחת נעצרו בצפון ובמזרח לונדון על ידי שוטרי האגף למלחמה בטרור. ששת הגברים, בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, נשארו במעצר והם נחקרים. האשה שוחררה. המעצרים באו בעקבות מבצע משולב של האגף למלחמה בטרור, הכוח המיוחד של המשטרה העירונית בלונדון ושירות הביטחון. הוא יצא לפועל הודות למידע מודיעיני שהתקבל לשוטרים.

כמות של החומר הרעיל וציוד חשוד נמצאו באחת מדירות העצורים, בשכונת ווד-גרין בצפון לונדון. הרעל ריסין, שמופק מעץ הקיקיון, נחשב לחומר בו נעשה שימוש בלוחמה ביולוגית. האיום שהוא מטיל מוגדר בבריטניה כ"מתון". ייצור כמות קטנה של החומר הוא די פשוט, אולם כדי להפוך אותו לחומר לוחמה ביולוגי יש להזריק אותו או לגרום להחדיר אותו למערכת העיכול של הקורבן.

על פי דיווחים שהתפרסמו בעבר, כמויות גדולות של החומר נמצאו במערות באפגניסטאן. ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר בלונדון כי "המעצרים מראים שהסכנה נוכחית וממשית". עדיין לא הוברר קשר כלשהו בין העצורים לארגוני טרור.
* * * **

היחידה ללוחמה בטרור של הסקוטלנד יארד חוקרת חשד לניסיון פיגוע כימי-ביולוגי, לאחר שבתחילת השבוע נחשפו בלונדון שרידים של רעל קטלני מסוג ריצין. שישה חשודים ממוצא צפון אפריקאי, בשנות העשרים והשלושים לחייהם, נעצרו ביום ראשון על ידי שוטרי היחידה ללוחמה בטרור של משטרת מטרופולין לונדון, בכתובות בצפון לונדון ובמזרח העיר. לדברי המשטרה, ציוד וחומרים מסוכנים, בהם שרידי רעל ריצין, נמצאו בדירה מעל חנות בשכונת ווד גרין בצפון העיר, ובמקום נעצר אחד החשודים. אשה נוספת שנעצרה בימים האחרונים שוחררה לאחר חקירה קצרה.

ריצין הוא רעל קטלני שעד כה לא פותח נגדו חיסון. כיווני החקירה של שירותי הביטחון מתמקדים באפשרות, כי מדובר בתא רדום הקשור לאל-קעאדה, או בתא הקשור לעיראק. בשלב זה לא נשללה אף אפשרות. החוקרים חושדים בקשר לארגון אל-קעאדה, שכן כמויות גדולות של הרעל התגלו במקומות מחבוא של ארגונו של אוסאמה בן לאדן במערות באפגניסטאן.

המשטרה הבריטית הטילה איפול מלא על חקירת האירוע, והפרטים שהתפרסמו אתמול היו חלקיים. אך כלי התקשורת בבריטניה מצביעים על כך שעיתוי פרסום דבר מעצר החשודים אינו מקרי, וייתכן כי נועד לסייע במתקפת ריכוך דעת הקהל לקראת אפשרות של התקפה בעיראק. במקביל הגבירו שירותי החירום בבריטניה את היערכותם, ובשבועות האחרונים הוגברה תדירות והיקף התרגולות לקראת אפשרות של פיגוע בקנה מידה המוני. בבריטניה חוששים עם זאת כי שירותי ההצלה אינם ערוכים דיים לטיפול בפיגוע בקנה מידה גדול כגון פיגועי 11 בפסטמבר, וכי קיים מחסור בצוותים מיומנים וציוד שיתפקד בתנאים של איום בלתי קונוונציונלי.

השירות הרפואי הממלכתי הועמד בכוננות גבוהה, מחשש כי יצטרך לטפל בנפגעים שנחשפו לרעל. עם זאת, עד כה לא דווח על אף אדם שהתלונן על חשיפה לרעל הקטלני.

העמדת השירות בכוננות מעידה על מידת החשש והרצינות שבה נלקח האיום החדש. לדברי ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, חשיפת החוליה ושרידי הרעל בדירת המסתור מצביעים על מידת הסיכון הטמון בטרור בינלאומי. לדבריו, "המעצרים מצביעים על כך שהסכנה קיימת ואמיתית, והפוטנציאל שלה עצום".

כמויות רעל הריצין שנחשפו היו מזעריות, על פי דיווחים ראשוניים, וכנראה שלא נועדו או לא יכלו לשמש להכנת פצצה כימית או בלתי קונוונציונלית אחרת. בין השאר בודקים החוקרים האם היתה כוונה למרוח את הרעל על דלתות של רכבות ומעליות או במקומות שבהם נמצאים אנשים רבים, העשויים לבוא במגע עם החומר. שירותי הביטחון בבריטניה זוקפים לעצמם הישג מבצעי, שכן מדובר באיתורו של מה שמכונה "איום ממוקד".

המעצרים בוצעו לאחר ששלטונות לונדון קיבלו לידיהם מידע מודיעיני ממקורות אמינים, שבעקבותיו הוחלט על מבצע מעצרים שבו נטלו חלק אנשי משטרה ושירות הביטחון הבריטי, אם-איי-5.

לדברי מקורות משטרתיים, גילוי החוליה הוא "החשיפה המשמעותית ביותר בתחום הלוחמה בטרור בבריטניה מאז פיגועי 11 בספטמבר בניו יורק, בוואשינגטון ובפנסילווניה". בעקבות הפיגועים בוצעו מעצרים רבים בכל רחבי העולם, בין היתר בבריטניה.

דוברו של בלייר מסר, כי בשלב זה לא ברור מה התכוונו החשודים לעשות ברעל. כמו כן, נבדק כעת כיצד הגיע רעל סיצין אל תוככי בריטניה, כמו גם אופן ייצורו, שכן ניתן להפיקו באופן חובבני.

בהודעה משותפת של משטרת לונדון ושירותי הבריאות בבריטניה נאמר, כי "נמשכת חקירת המשטרה. במקביל מתבצעות בדיקות מעבדה מדוקדקות של מקום חשיפת שרידי הרעל. המסר שלנו לציבור הוא 'אזהרה, לא בהלה'. על הציבור לשמור על ערנות גבוהה".

חשיפת מעצרה של חוליית החשודים בא לאחר שגורמי ביטחון בבריטניה הזהירו מפני אפשרות לפיגוע טרור המוני, כולל אפשרות לפגיעה ברכבת התחתית בלונדון, שבה נוסעים מדי יום יותר מ-3 מיליון בני אדם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן