סיקור מקיף

"וועידת ריו משמעותית יותר מתמיד משום שממשלת ישראל נחושה לקדם מדיניות הפוגעת בסביבה"

כך אומר מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, מור גלבוע, שישתתף בשבוע הבא כחבר במשלחת הישראלית לועידת ריו

מור גלבוע, מנכ"ל עמותת מגמה ירוקה. צילום: מגמה ירוקה
מור גלבוע, מנכ"ל עמותת מגמה ירוקה. צילום: מגמה ירוקה

מנכ"ל עמותת 'מגמה ירוקה', מור גלבוע, ישתתף בשבוע הבא בוועידת האו"ם Rio+20 לפיתוח בר קיימא. גלבוע הוא נציג המשלחת הישראלית הכוללת גם את ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל- 'חיים וסביבה'. כמנכ"ל הארגון ההתנדבותי, הסביבתי והאקטיביסטי, בעל הפריסה הרחבה ביותר בישראל, רואה גלבוע בהשתתפות בוועידה הזדמנות ללמוד ממדינות מתפתחות, להשפיע על פיתוח בר קיימא בישראל ולמחות כנגד מדיניות ממשלתית לא אחראית, שתורמת לפגיעה סביבתית בהיבטים שונים.

גלבוע: "הנוכחות המסיבית בוועידה זו רק מדגישה את המקום החשוב שהעולם רואה בפיתוח בר קיימא כפתרון למשבר הסביבתי.
כמי שמנהל את ארגון מגמה ירוקה, שכבר למעלה מ-15 שנים נאבק למען פיתוח בר קיימא ונגד מדיניות ממשלתית לא אחראית שתורמת לפגיעה הגדולה במשאבי הטבע, בקצב הרבה יותר גדול מיכולת ההתחדשות שלו, אני מוצא את הוועידה, משמעותית היום, יותר מתמיד.

מצד אחד נכון יהיה לומר שהמודעות הציבורית לאיכות הסביבה עלתה וגם ניתן לזהות שיפור בקידום החקיקה.
אך עם זאת, לצערנו, העלייה במודעות הציבורית מלווה באיומים סביבתיים עצומים בעלי השלכות הרסניות על הסביבה והחברה. למרבה הצער ממשלת ישראל נחושה להמשיך ולקדם מדיניות בעלת השלכות פוגעניות על הסביבה והחברה תוך פיתוח מסוכן שאינו מתחשב בסביבה, בחברה ובדורות הבאים.

כמה מהסכנות הסביבתיות הגדולות איתן אנו מתמודדים בימים אלו: הרפורמה בתכנון בבנייה, פרויקט פצלי השמן בחבל עדולם, יוזמת הממשלה להקמת עשרה ישובים כפריים, צמודי קרקע ואקסקלוסיביים בנגב, אי קידום תחבורה ציבורית נאותה בשלושת המטרופולינים הגדולים: גוש דן, חיפה וירושלים, אי אכיפה של חוק אוויר נקי וההתנגדות לתיקון חוק החופים שיבטיח הגנה מרבית על חופי הארץ מפני יוזמות נדל"ן."

יש לציין כי הוועידה מתכנסת 20 שנה לאחר ועידת ריו ההיסטורית אשר התכנסה ב-1992 ובה התחילו להבין מדינות העולם שפיתוח בר קיימא הוא המענה הנכון והראוי למשבר האקלים, להתחממות הגלובלית ולהשפעות המזיקות של המהפכה התעשייתית על הסביבה, הבריאות ואיכות החיים של כולנו כאן.
זו מתוכננת להיות וועידת האו"ם הגדולה ביותר אי פעם, בה צפויים להשתתף כ- 50,000 משתתפים ולמעלה מ-120 ראשי מדינות מכל העולם.

תגובה אחת

  1. איזה ממשלה ציונית. ממש חומה ומגדל מודל 2000. מה זה השטות הזאת? שייחזקו יישובים קיימים אם כבר. יש כבר עשרות יישובים בנגב של 50-200 בני אדם. מה הקטע לעשות עוד 10 כאלה? 10 יישובים, 500 אנשים… ממשלה פתאטית. למה סתם להרוס את הסביבה ולקטוע אותה בגלל שכמה אימפוטנטיים חושבים רק על מה יגידו שעשו. איזה "הישגים" הם הביאו. ללא ספק הטובים לא בפוליטיקה, ההיפך. אבל זאת השיטה שמסננת ומרתיעה את הטובים יותר.
    ממש הישג "לציונות" צבועה ועלובה, מכה לסביבה ולטבע. אבל היי, תגידו על סילבן והשאר שהם בן גוריונים קטנים, תפרגנו להם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן