סיקור מקיף

פוענח רוב הצופן הגנטי של האורז

בעבודתם פיענחו החוקרים את סדר בסיסי הדי-אן-אי של %85 מגנום האורז. ברצף הדי-אן-אי הזה צפונות ההוראות הגנטיות הקובעות את תכונותיו של האורז, מצורתו עד תכולת המינרלים והוויטמינים בו.

גנטיקאים העובדים עבור "מונסנטו", חברת הענק האמריקאית לביו-טכנולוגיה, הודיעו אתמול כי הצליחו לפענח את רוב הקוד הגנטי של האורז. לדברי ביולוגים, כאשר יפוענח הקוד הגנטי המלא של האורז – רכיב עיקרי בתזונת כמחצית תושבי העולם – ניתן יהיה לשפר את ערכו התזונתי, ולפתח זני אורז עמידים יותר.

בעבודתם פיענחו החוקרים את סדר בסיסי הדי-אן-אי של %85 מגנום האורז. ברצף הדי-אן-אי הזה צפונות ההוראות הגנטיות הקובעות את תכונותיו של האורז, מצורתו עד תכולת המינרלים והוויטמינים בו.

החוקרים מאוניברסיטת ואשינגטון בסיאטל, שמחקרם מומן על ידי מונסנטו, אמרו שהשלב שבו הם נמצאים כעת מקביל ל"אנציקלופדיה המכילה הוראות ליצירת צורת חיים, עם מספר מלים חסרות או שגיאות כתיב".

"זו הפעם הראשונה שבה פיענחו כמעט את כל הגנום של צמח שהוא גידול חקלאי. כמחצית מאוכלוסיית העולם תלויה בו למזון", אומר פרופ' יוסי הירשברג, מנהל המחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית. הוא מוסיף כי לפיענוח גנום האורז חשיבות רבה, גם בגלל שהגנום שלו מאוד דומה לשל דגנים אחרים, כמו תירס וחיטה, וניתן להסיק ממנו על הגנטיקה שלהם.

חברת מונסנטו אמרה שכדי לזרז את השלמת פיענוח גנום האורז, בכוונתה להעביר את הנתונים שלה למאגר הנתונים של פרויקט גנום האורז הציבורי – שאותו מנהלים מדענים ממדינות שונות, והמידע בו נגיש לציבור. בשבוע שעבר היה במאגר רק %1 מהגנום. מונסנטו לא מסרה מתי תעביר את הנתונים למאגר, אולם הבהירה כי בכוונתה לרשום כמה פטנטים על גנים חדשים שהתגלו במחקר.

הודעת מונסנטו הגיעה יומיים לאחר שפורסם כי לראשונה מאז ,'96 צפויים חקלאים אמריקאים להקצות השנה פחות דונמים לגידולים שעברו הנדסה גנטית. זאת כנראה בעקבות ההתנגדות הגוברת לגידולים מסוג זה באירופה ובארה"ב. מונסנטו היא היצרנית העיקרית של הגידולים המהונדסים, והפכה למטרה במאבק ארגונים ירוקים, הטוענים שהגידולים עלולים לפגוע בסביבה.

מונסנטו בחרה למסור את ההודעה על פיענוח רוב גנום האורז בסין, שם יוצרו אשתקד 200.7 מיליון טון אורז, מתוך 526.8 מיליון טון שיוצרו בכל העולם.
{הופיע בעיתון הארץ, 5/4/2000{

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~291824800~~~27&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן